Home Składniki kosmetyczne Popularne składniki przeciw starzeniu

Popularne składniki przeciw starzeniu

przez Patrycja Nowak
składniki przeciw starzeniu

Od walki z wolnymi rodnikami, do stymulowania naturalnej produkcji kolagenu w skórze, produkty anti-aging dają często bardzo kuszące obietnice. Konsumenci na całym świecie każdego roku wydają miliardy na kremy i balsamy, mające tego dokonać. Składniki przeciw starzeniu mają jednak spore ograniczenia i cudów nie mają szans dokonać. Bardzo często jednak mogą istotnie ograniczyć tempo występowania widocznych oznak starzenia. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym.

Wiele kremów, balsamów i suplementów witaminowych, które według ich producentów może dokonać redukcji zmarszczek lub spowolnić przedwczesne starzenie się, nie posiada wystarczających dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność. Mimo, że pewne substancje czynne stosowane w tego typu produktach okazały się bezpieczne i skuteczne, sztuką jest znalezienie odpowiednich składników, które działają ze sobą równie dobrze, zapewniając efekt synergii.

Najpopularniejsze aktywne składniki przeciw starzeniu

Na pewno na rynku jest nadmiar produktów i składników, które obiecują tego dokonać. Niektóre z nich mają nawet zlikwidować takie defekty estetyczne jak tzw. lwia zmarszczka. Fakt ten dla większości konsumentów może być przytłaczający, gdyż ciężko się zorientować, co naprawdę działa, a co nie. Poniżej przybliżamy kilka najbardziej polecanych i najczęściej wymienianych składników aktywnych, wobec których dostępne dowody naukowe wskazują, że mogą one odgrywać pewną rolę w zmniejszaniu objawów starzenia. Owe składniki przeciw starzeniu można spotkać w większości kremów przeciwzmarszczkowych i innych produktach tego typu.

  1. Peptydy

Wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i rozwijają się coraz liczniejsze zmarszczki. Organizm produkuje mniej kolagenu i elastyny, czyli substancji, które pozwalają skórze zachować jej jędrny i młodzieńczy wygląd. Peptydy to małe białka, które pomogą stymulować nowe komórki do wzrostu. Z tego względu stosuje się je w rozmaitych produktach regeneracyjnych i ochronnych.

Chociaż peptydy można znaleźć w wielu kosmetykach, eksperci wciąż nie są do końca pewni, które mogą działać. Jeśli działają, robią to poprzez stymulowanie wymiany kolagenu, elastyny i innych składników budulcowych, które cierpią podczas procesu starzenia. Istnieje jednak istotna obawa, że peptydy są zbyt dużymi cząsteczkami i mogą one nie być w stanie przeniknąć na tyle głęboko, aby osiągnąć zamierzone działanie. Mimo wszystko, peptydy to przede wszystkim dobry sposób nawilżania skóry, który może sprawić, że zmarszczki staną się mniej widoczne.

  1. Alfa-hydroksykwasy

Alfa-hydroksykwasy, takie jak kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas glikolowy i inne naturalne składniki z tej grupy pochodzą z owoców, cukrów i pochodnych mleka. Są one powszechnie stosowane w rozmaitych kosmetykach anri-age, ponieważ działają jako naturalny środek złuszczający, pomagający w pozbyciu się martwych komórek skóry. Dzięki temu nowe komórki rosną szybciej, cały cykl odbudowy skóry istotnie przyspiesza.

Każdy kwas powoduje nieco inny efekt. Kwas mlekowy, który pochodzi z kwaśnego mleka, pomaga usunąć martwe komórki, co zapewnia skórze efekt rozjaśniający. Kwas glikolowy, który pochodzi z trzciny cukrowej, może pomóc zredukować drobne linie i zmarszczki, dzięki czemu skóra jest gładsza i mocniejsza.

Efekty uboczne działania kwasów obejmują pieczenie i wrażliwość na słońce, dlatego eksperci zalecają po ich użyciu stosowanie filtrów słonecznych, a także na co dzień.

  1. Retinol

Retinol to szeroko reklamowany i wypróbowany środek do zmniejszania objawów starzenia, stanowiący naturalną postać witaminy A. Działa poprzez zmniejszenie zmarszczek oraz poprawia gęstość i elastyczność skóry. Istnieje wiele dowodów na to, że retinoidy faktycznie poprawiają wygląd, redukując drobne linie mimiczne i zmarszczki.

Retinol jest składnikiem znajdującym się w wielu dostępnych bez recepty kremach do pielęgnacji skóry. Silniejsza wersja retinolu, zwana tretynoiną, jest z kolei dostępna na receptę. Silne produkty z retinolem mogą jednak powodować pewne działania niepożądane, takie jak nadmierne ciepło, pieczenie i mrowienie. Istnieją jednak nowsze preparaty, które są bardziej tolerowane, a nadal skuteczne.

Kobiety w ciąży lub planujące zajść w ciążę powinny unikać wszelkich form witaminy A, ponieważ może ona zwiększyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych dziecka.

  1. Resweratrol

Resweratrol jest związkiem roślinnym, występującym m.in. w czerwonym winie. Coraz częściej dostępny jest także jako dodatek w niektórych kosmetyków. Niektórzy twierdzą, że związek ten może nawet zapobiec lub odwrócić przewlekłe problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy choroby serca. Samo jego działanie jest jednak cały czas testowane, a wyniki badań wciąż przynoszą wiele sprzeczności.

  1. Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze są powszechnie znane z walki z wolnymi rodnikami, które mogą uszkodzić komórki, zwiększają stan zapalny i ryzyko zachorowania na raka.

Substancje o właściwościach przeciwutleniających obejmują takie popularne składniki przeciw starzeniu jak beta-karoten, likopen, selen oraz witaminy A, C i E. Te i inne przeciwutleniacze znajdują się w wielu produktach spożywczych, w tym owocach, warzywach, orzechach i niektórych mięsach. Suplementy wielu przeciwutleniaczy są również dostępne w aptekach. Jeśli chodzi o ich korzyści dla zdrowia, witaminy C i E są najczęściej używane i najbardziej sprawdzone.

Podsumowanie

Na rynku promuje się wiele składników przeciw starzeniu skóry, mających zapewnić zdrowy i piękny wygląd przez długie lata. Większość z nich ma jednak bardzo ograniczone lub nawet żadne działanie w tym zakresie. Z tego powodu warto wystrzegać się wszelkich górnolotnych przekazów reklamowych, które mają jedynie zachęcić do ich zakupu. Powyżej wymieniliśmy składniki rozmaitych kremów i serów przeciwzmarszczkowych, które zdaniem większości ekspertów mają najbardziej potwierdzone działanie anti-age.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.