Home Polecane Niskie żelazo w ciąży: przyczyny, objawy i leczenie

Niskie żelazo w ciąży: przyczyny, objawy i leczenie

przez Redakcja
niskie żelazo w ciąży

Z problemem anemii borykają się tysiące ciężarnych kobiet. Rozpoznaje się ją wtedy, gdy poziom hematokrytu nie przekracza 33% lub hemoglobina spada poniżej 11 g/dl. Nieleczona niedokrwistość grozi niebezpiecznymi powikłaniami dla przyszłej mamy i ciąży. Właśnie dlatego niskie żelazo w ciąży nigdy nie może być bagatelizowane. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta przy anemii w ciąży!

Niedobór żelaza w ciąży – przyczyny

Z niedokrwistością zmaga się wiele ciężarnych kobiet. Świadczy o niej niski poziom hemoglobiny i krwinek czerwonych. Niejednokrotnie stwierdza się wtedy niskie żelazo i niedobory witamin. Specjaliści podkreślają, że anemia ciążowa jest zjawiskiem fizjologicznie normalnym, wynikającym ze zwiększonej ilości osocza w stosunku do masy erytrocytów, co w efekcie powoduje spadek hematokrytu. Jeśli przyszła mama pozostaje pod opieką lekarza, anemia nie powinna wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Jednak takich problemów jak niedobór żelaza w ciąży nigdy nie wolno bagatelizować.

Niskie żelazo w ciąży może być związane z niewystarczającym spożyciem lub nieprawidłowym wchłanianiem składników odżywczych w przewodzie pokarmowym. Do takiego stanu prowadzi brak dostatecznej rezerwy tego pierwiastka zgromadzonej przed ciążą np. w wyniku obfitych miesiączek.

Niedokrwistość w ciąży – objawy

Zmęczenie, osłabienie, senność, omdlenia i bladość skóry mogą wskazywać na anemię. Wspomnianym objawom niejednokrotnie towarzyszą: kołatanie serca, problemy z koncentracją, szum w uszach, uczucie zimna i napady duszności. Poza tym pacjentki często skarżą się na bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami, łamliwość paznokci, wypadanie i rozdwajanie włosów. Z biegiem czasu przyszła mama może odczuwać ból i pieczenie języka, bóle brzucha i męczliwość. Wspomniane objawy zazwyczaj świadczą o zaawansowanej anemii, która wymaga farmakoterapii.

Czym grozi anemia w ciąży?

Jeśli przyszła mama doświadcza wspomnianych dolegliwości, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Przyczyna często tkwi w niedokrwistości, spowodowanej niskim poziomem żelaza w ciąży. Nie wolno jej bagatelizować, ponieważ nieleczona anemia może prowadzić do poważnych powikłań. W pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko poronienia, w drugim i trzecim może doprowadzić do uszkodzenia płodu, w ostatnim sprzyja również przedwczesnemu porodowi lub urodzeniu dziecka z niską masą urodzeniową.

Niskie żelazo w ciąży – jak należy je suplementować?

Jeśli lekarz stwierdzi anemię u ciężarnej, zaleci jej doustne przyjmowanie preparatu z żelazem. W tym przypadku wskazana dzienna dawka wynosi 100–300 mg. Po uzyskaniu prawidłowego poziomu hemoglobiny najprawdopodobniej zalecana będzie kontynuacja leczenia, aby uzupełnić zapasy tego pierwiastka. Jeśli objawy się nasilają, dochodzi do nagłych skoków ciśnienia lub omdleń, przyszła mama powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

W przypadku anemii w ciąży niezwykle ważną rolę odgrywa dieta. Należy w niej uwzględnić produkty bogate w żelazo i witaminę B12. W jadłospisie przyszłej mamy powinny zagościć suszone owoce, nasiona roślin strączkowych, gorzka czekolada, produkty pełnoziarniste, jajka, mięso i niektóre ryby. Posiłki warto wzbogacić o natkę pietruszki, brokuły, szpinak, maliny, śliwki, poziomki i porzeczki. Należy natomiast zrezygnować z czarnej herbaty, kawy i słodkich napojów gazowanych, które mogą utrudniać wchłanianie żelaza.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.