Home Zdrowie Dlaczego warto zdecydować się na psychoterapię?

Dlaczego warto zdecydować się na psychoterapię?

przez Aleksandra Banaszkiewicz
psychoterapia

W przypadku występowania problemów psychicznych, farmakoterapia nie jest jedyną formą pomocy dla pacjenta. Może być nawet drugą formą pomocy, wybieraną przez pacjentów dopiero wówczas, gdy nie mają już innego wyboru. Znaczną skutecznością odznacza się bowiem psychoterapia, czyli współpraca ze specjalistą, zajmującym się rozwiązywaniem problemów psychologicznych.

Na czym dokładnie polega psychoterapia?

Psychoterapia może przyjmować dwie formy: krótko- lub długoterminową. Zawsze jest jednak serią spotkań ze specjalistą (psychoterapeutą), który pomaga w odkryciu przyczyn problemów, a także uczy sposobów radzenia sobie z nimi. Przeprowadza odpowiednie “szkolenie”, które pozwala opanować myśli i poprawić komfort życia.

Psychoterapia krótkoterminowa to zazwyczaj kilka-kilkanaście sesji, które pomagają stanąć na nogi po traumatycznym wydarzeniu. Może to być na przykład śmierć bliskiej osoby, poważna choroba własna albo występująca w rodzinie, wypadek czy też drastyczne przeżycia. Psychoterapeuta ma za zadanie wspomóc pacjenta w przejściu okresu żałoby lub smutku, a także prowadzi go od najgorszego stanu do coraz lepszego. Dzięki temu jest w stanie uchronić go przed długofalowymi skutkami traumy i postawić z powrotem na nogi.

Psychoterapia długoterminowa może być w niektórych przypadkach prowadzona nawet przez kilka lat, czyli aż do momentu uzyskania przez pacjenta stabilności i poczucia, że może już poradzić sobie samodzielnie. Jest nakierowana przede wszystkim na nauczenie go takich metod, które pozwolą mu radzić sobie z przewlekłymi dolegliwościami, jak zaburzenia zachowania, zaburzenia psychiczne czy choroby (np. depresja).

Psychoterapia, która pozwala powrócić do trudnych momentów

Jeśli zastanawiasz się, czy warto pójść na psychoterapię, powinieneś przede wszystkim zastanowić się, dlaczego to rozważasz. Co ci dolega? Z całą pewnością takie pytanie padnie już podczas pierwszego spotkania i będzie wymagało konkretnej odpowiedzi, która pozwoli na dalszą pracę nad twoimi problemami.

Jednocześnie jednak psychoterapia pomoże ci powrócić do najtrudniejszych momentów życia, które często są przyczyną obecnych problemów. Jest formą odkrywania przeszłości, ale też radzenia sobie z nią w taki sposób, aby udało się pójść dalej, bez pozostałości, które będą rzutowały na współczesność. Z całą pewnością jest dla ciebie, jeśli sam wiesz, że to właśnie minione doświadczenia sprawiają ci trudności w obecnym życiu.

Terapeuta Bydgoszcz. Nauka sposobów na opanowanie własnego umysłu

Psychoterapia jest bardzo pomocna dla osób, którym wydaje się, że nad czymś nie panują. Może nie panować nad wyrobionymi odruchami, lękami, agresją lub po prostu myślami – a także nad wieloma innymi cechami, które wykształciliśmy sobie w trakcie życia. Jeśli i ciebie dotyczy ten problem, z pewnością wiesz, jak trudno zatrzymać swój umysł, kiedy zdaje się pędzić we własnym kierunku i powoduje dolegliwości emocjonalne. Na szczęście terapeuta będzie w stanie wskazać ci, na jakiej zasadzie działają te mechanizmy i pokaże ci, jak z nimi walczyć.

Budowanie siły, pewności siebie, poczucia szczęścia

Czy czegoś ci brakuje w twoim życiu? Uważasz, że mógłbyś coś zmienić na lepsze, aby być szczęśliwszym? Jeśli tak, psychoterapeuta może pomóc ci określić, co jest twoją potrzebą. Wspólnie zorientujecie się, co stoi ci na przeszkodzie do osiągnięcia twoich celów, a także opracuje metody pokonywania przeszkód, abyś mógł osiągnąć upragnione szczęście. Dzięki takiej współpracy będziesz mógł uzyskać to, co najbardziej ci potrzebne, na przykład pewność siebie, wewnętrzną siłę i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.