Home Zdrowie Żeń-szeń – zalety popularnego kłącza rodem z Chin

Żeń-szeń – zalety popularnego kłącza rodem z Chin

przez Aleksandra Banaszkiewicz
żeń-szeń

Żeń-szeń, nazywany często ginsengiem, to niezwykle tajemnicza roślina azjatycka, o bardzo różnorodnym i cenionym działaniu. Jej pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowia i urody potwierdzany jest wielowiekowymi doświadczeniami w dziedzinie kosmetologii oraz medycyny alternatywnej. Kiedy i w jakim celu warto korzystać z tego niezwykłego daru natury?

Żeń-szeń jest wykorzystywany przez człowieka co najmniej od 5000 lat, kiedy to stosowany był w górach Mandżurii w ramach tradycyjnych praktyk medycznych. Prawdopodobnie również cesarze używali jej do leczenia rozmaitych chorób, a także stosowano go jako podstawowy składnik kosmetyków naturalnych takich jak mydło, w celu maksymalnego wykorzystania jego potencjału.

W XVIII wieku roślinę tę odkryto również w Ameryce Północnej, jako doskonały produkt medyczny i kosmetyczny. Ze względu na wysokie na nią zapotrzebowanie na oraz rozwijające się stosunki handlowe z Chinami, stała się niezwykle istotnym elementem gospodarki tego kontynentu. Do dziś żeń-szeń jest ceniony na całym świecie, w związku ze swoim niezwykłym działaniem zdrowotnym i poprawiającym samopoczucie. Od lat 70-tych ubiegłego wieku jest on jednak zagrożony wyginięciem ze względu na silne przetrzebienie jego zasobów.

Co daje przyjmowanie żeń-szenia?

Długo można wymieniać korzyści zdrowotne, które może przynosić żeń-szeń. Wśród nich znajdują się:

  • wzrost energii,
  • polepszenie koncentracji oraz zdolności poznawczych,
  • właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe,
  • poprawa potencji,
  • pobudzenie układu odpornościowego,
  • obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • pomoc w utrzymaniu właściwej masy ciała,
  • łagodzenie bólów menstruacyjnych.

Warto zauważyć, iż nie istnieją żadne standardy odnośnie właściwego dawkowania żeń-szenia. Zawsze w takim przypadku należy konsultować się ze specjalistą, tj. lekarzem lub farmaceutą. Informacje na ten temat można również często znaleźć na opakowaniach preparatów zawierających żeń-szeń.

Czy istnieją skutki uboczne?

Zawsze istnieje pewne ryzyko związane z przyjmowaniem suplementów diety, niezależnie od tego, czy chodzi o substancję naturalną, czy syntetyczną. Żeń-szeń, mimo swojego szerokiego zastosowania oraz powszechnego przekonania o jego nieszkodliwości, może wywoływać pewne skutki uboczne. Zaliczają się do nich: bóle i zawroty głowy, nudności, drażliwość piersi, podwyższone tętno, trudności z zasypianiem oraz nerwowość. Ponadto osoby, które przyjmują MAOI (inhibitory monoaminooksydazy), mogą doświadczyć dreszczy lub epizodów maniakalnych. Nigdy nie należy łączyć żeń-szenia z lekami nasercowymi czy – ogólniej – z żadnymi medykamentami, przyjmowanymi przy schorzeniach układu krążenia. Ograniczenie to wypływa z faktu, że omawiana roślina wpływa na podniesienie ciśnienia krwi, przez co może być w takim przypadku źródłem poważnych komplikacji. Podobne zastrzeżenie dotyczy interakcji z lekami przyspieszającymi krzepnięcie krwi, co może poskutkować krwotokiem.

Podsumowując, żeń-szeń to niezwykle dobroczynny suplement diety, lecz tylko wtedy, gdy używamy go odpowiedzialnie. Niepożądane efekty jego działania z tradycyjnymi lekami mogą mieć fatalne skutki.

Jak żeń-szeń może pomóc Tobie?

Przez wieki ludzie korzystali z zalet żeń-szenia, aby poprawić sobie nastrój, polepszyć zdrowie i ogólne samopoczucie. Warto zwrócić uwagę na płynące zeń liczne korzyści zdrowotne, które wymieniono powyżej. Osoby, które regularnie przyjmują preparaty na bazie tej rośliny, są zwykle pod dużym wrażeniem jej działania, objawiającym się lepszym samopoczuciem, zapałem i koncentracją.

Należy oczywiście zawsze mieć na uwadze medyczne przeciwwskazania. Przed wdrożeniem do swojej diety jakiegokolwiek nowego suplementu zawsze zaleca się konsultację z lekarzem. Jeżeli jednak upewnisz się, że działanie tego cudownego kłącza jest dla Ciebie w pełni bezpieczne, szybko docenisz wszystkie zalety, które może Tobie dać!

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.