Home Zdrowie Wpływ cukru na szkliwo dziecka — jakich produktów należy unikać?

Wpływ cukru na szkliwo dziecka — jakich produktów należy unikać?

przez Aleksandra Banaszkiewicz
cukier a zęby dziecka

Spożywanie nadmiernej ilości cukru ma niesie ze sobą negatywne skutki dla całego organizmu, zwłaszcza dla zębów. Produkty bogate w cukier przyczyniają się do rozwoju próchnicy już od najmłodszych lat. Kolorowe napoje, słodycze, które zachęcają dzieci do konsumpcji, stanowią zagrożenie dla szkliwa zębów mlecznych oraz stałych. Jak cukier wpływa na zęby dziecka? Co należy ograniczyć w codziennym menu malucha? Sprawdź!

Jak cukier wpływa na zęby dziecka?

Wiele produktów bogatych w cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy. Dzieje się tak, ponieważ spożywanie takich produktów wspiera produkcję kwasów, które niszczą szkliwo [1].

Próchnica zębów stanowi przykład jednej z najczęstszych przyczyn utraty zębów u młodych ludzi. Wszystko za sprawą bakterii znajdujących się w płytce nazębnej[2]. Drobnoustroje te wykorzystują cukier jako energię potrzebną do swojego rozwoju, a efektem ubocznym tego procesu jest kwas. Ten z kolei stopniowo rozpuszcza szkliwo nazębne zarówno zębów mlecznych, jak i stałych.

Produkty bogate w cukier — czego dzieci powinny unikać?

Produkty bogate w cukier należy ograniczyć lub wyeliminować z codziennego menu dziecka, aby zadbać o zdrowe zęby malucha. Są nimi:

  • słodycze (np. lizaki, żelki, ciastka, batony, gumy rozpuszczalne),
  • słodzone napoje (gazowane, energetyczne, owocowe, smakowe wody),
  • miód oraz wszelkie produkty z jego zawartością,
  • kwaśne pokarmy, takie jak owoce cytrusowe, pikle,
  • produkty mleczne słodzone (lody, jogurty owocowe),
  • produkty o konsystencji kleistej, np. chipsy, frytki, rodzynki, suszone owoce z dodatkiem cukru.

Jak zminimalizować wpływ cukru na zęby dzieci?

Eliminacja wszystkich produktów bogatych w cukier nie jest łatwe. Należy zadbać o przestrzeganie kilku ważnych zasad, aby zmniejszyć szkodliwy wpływ cukru na zęby dziecka:

  1. warto utrzymywać co najmniej 2-godzinne odstępy między posiłkami — dzięki temu ślina ma czas, aby zneutralizować pH i zahamować negatywne działanie kwasów,
  2. trzeba zadbać o prawidłową dietę bogatą w witaminy A, C i D oraz wapń i fosfor, czyli składniki biorące udział w procesie wzrostu i mineralizacji zębów[3],
  3. po każdym posiłku (zwłaszcza bogatym w cukry) dzieci powinny dbać o higienę jamy ustnej, używając odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów,
  4. korzystny wpływ na zmniejszanie częstości występowania próchnicy ma żucie po posiłkach gumy bezcukrowej, ale nie powinno to mieć miejsca częściej niż dwukrotnie w ciągu dnia.

Źródła informacji:

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.