Spis treści
Glukoza w moczu – dopuszczalne normy
Glukoza jest głównym źródłem energii organizmu, naturalnym paliwem niezbędnym do życia. Pozyskiwane z pożywienia cukry proste są bardzo łatwo przyswajalne. Stężenie glukozy w organizmie badane jest z próbki krwi żylnej. Odpowiednia norma wynosi 70–99 mg/dl. Jeśli zaś chodzi o normy glukozy w moczu, to u zdrowego człowieka w ogóle nie występuje lub wykrywana jest w ilościach śladowych. Obecność glukozy w wydalanym płynie świadczy o przekroczeniu zdolności nerek do przefiltrowania glukozy i zaburzeniach wchłaniania cukru. Stan ten nazywany jest cukromoczem.
Obecność glukozy w moczu – co oznacza?
Obecność glukozy w moczu w niewielkich ilościach może mieć wiele przyczyn, takich jak np. długotrwała terapia lekami sterydowymi, nadmierna ilość spożywanego alkoholu, choroby wątroby, dieta z przeważającą ilością węglowodanów, zaburzenia pracy przysadki mózgowej czy gospodarki hormonalnej (np. zespół Cushinga). Na cukromocz narażone są również osoby otyłe. Obecność glukozy w moczu może wskazywać także na zaburzenia pracy nerek, a dokładnie na nieprawidłowe wchłanianie cukru przez cewki nerkowe, co z kolei często wskazuje na zespół Fanconiego.
Stężenie glukozy w moczu przekraczające 180 mg/dl wskazuje na cukrzycę typu I, II lub cukrzycę ciążową. Glukoza w moczu o takich parametrach może pojawić się również u chorych, którzy zaprzestali przyjmowania leków na cukrzycę lub w sytuacji, gdy choroba jest niewłaściwie leczona.
Jak zbadać obecność glukozy w moczu?
Obecność glukozy wykrywana jest w standardowym badaniu moczu. Diagnostyka pozwala ocenić parametry układu moczowego i wykryć obecność składników, których nie powinno w nim być, takich jak np. białka, erytrocyty, kryształy. Wiarygodność badania zależy jednak od odpowiedniego pobrania próbki.
Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?
- próbka powinna być pobrana rano, na czczo, podczas pierwszego oddawania moczu;
- przed pobraniem próbki okolice intymne należy przemyć wodą z mydłem;
- mocz umieszczony w pojemniku powinien pochodzić ze środkowego, a nie z początkowego strumienia.;
- próbka powinna być dostarczona do laboratorium w ciągu 2 godzin.
Dodatkowe wskazówki:
- Badania moczu nie należy przeprowadzać w okresie menstruacji ani na kilka dni przed.
- Dobę przed badaniem nie należy spożywać pokarmów barwiących mocz ani napojów alkoholowych.
- Ostatni posiłek i napój może być spożyty maksymalnie na 8 godzin przed pobraniem próbki.
- W przypadku przyjmowania leków badanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.