Home Zdrowie Glukoza w moczu – co oznacza i jakie są normy?

Glukoza w moczu – co oznacza i jakie są normy?

przez Redakcja
glukoza w moczu
Glukoza w moczu zazwyczaj wskazuje na cukrzycę. Przyczyną cukromoczu są również choroby nerek lub wątroby oraz otyłość. Jakie są dopuszczalne normy obecności glukozy w moczu? Jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?

Glukoza w moczu – dopuszczalne normy

Glukoza jest głównym źródłem energii organizmu, naturalnym paliwem niezbędnym do życia. Pozyskiwane z pożywienia cukry proste są bardzo łatwo przyswajalne. Stężenie glukozy w organizmie badane jest z próbki krwi żylnej. Odpowiednia norma wynosi 70–99 mg/dl. Jeśli zaś chodzi o normy glukozy w moczu, to u zdrowego człowieka w ogóle nie występuje lub wykrywana jest w ilościach śladowych. Obecność glukozy w wydalanym płynie świadczy o przekroczeniu zdolności nerek do przefiltrowania glukozy i zaburzeniach wchłaniania cukru. Stan ten nazywany jest cukromoczem.

Obecność glukozy w moczu – co oznacza?

Obecność glukozy w moczu w niewielkich ilościach może mieć wiele przyczyn, takich jak np. długotrwała terapia lekami sterydowymi, nadmierna ilość spożywanego alkoholu, choroby wątroby, dieta z przeważającą ilością węglowodanów, zaburzenia pracy przysadki mózgowej czy gospodarki hormonalnej (np. zespół Cushinga). Na cukromocz narażone są również osoby otyłe. Obecność glukozy w moczu może wskazywać także na zaburzenia pracy nerek, a dokładnie na nieprawidłowe wchłanianie cukru przez cewki nerkowe, co z kolei często wskazuje na zespół Fanconiego.

Stężenie glukozy w moczu przekraczające 180 mg/dl wskazuje na cukrzycę typu I, II lub cukrzycę ciążową. Glukoza w moczu o takich parametrach może pojawić się również u chorych, którzy zaprzestali przyjmowania leków na cukrzycę lub w sytuacji, gdy choroba jest niewłaściwie leczona.

Jak zbadać obecność glukozy w moczu?

Obecność glukozy wykrywana jest w standardowym badaniu moczu. Diagnostyka pozwala ocenić parametry układu moczowego i wykryć obecność składników, których nie powinno w nim być, takich jak np. białka, erytrocyty, kryształy. Wiarygodność badania zależy jednak od odpowiedniego pobrania próbki.

Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?

  • próbka powinna być pobrana rano, na czczo, podczas pierwszego oddawania moczu;
  • przed pobraniem próbki okolice intymne należy przemyć wodą z mydłem;
  • mocz umieszczony w pojemniku powinien pochodzić ze środkowego, a nie z początkowego strumienia.;
  • próbka powinna być dostarczona do laboratorium w ciągu 2 godzin.

Dodatkowe wskazówki:

  • Badania moczu nie należy przeprowadzać w okresie menstruacji ani na kilka dni przed.
  • Dobę przed badaniem nie należy spożywać pokarmów barwiących mocz ani napojów alkoholowych.
  • Ostatni posiłek i napój może być spożyty maksymalnie na 8 godzin przed pobraniem próbki.
  • W przypadku przyjmowania leków badanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.