Home Zdrowie Uszkodzony ząb? Dowiedz się, jak i za ile możesz odbudować jedynki

Uszkodzony ząb? Dowiedz się, jak i za ile możesz odbudować jedynki

przez Patrycja Nowak
odbudowa zęba

Czasami zachodzi konieczność odbudowy przednich zębów, np. kiedy ubytek jest zbyt duży i uniemożliwia odgryzanie pokarmu. Często jest to też kwestia estetyki – piękny uśmiech jest naszą wizytówką, a duży ubytek od razu rzuca się w oczy. Czym charakteryzują się poszczególne metody odbudowy zębów przednich i jaki jest ich orientacyjny koszt? Odpowiadamy.

Odbudowa zęba – na czym polega?

Uszkodzenia mechaniczne, czyli złamania i ukruszenia zęba, to dość częsty problem, który może skutkować koniecznością odbudowy zęba. Dość często zdarzają się one w przypadku zębów po leczeniu kanałowym, w trakcie gryzienia twardych pokarmów. Do rekonstrukcji zęba w przypadku jedynek kwalifikują też drobne uszkodzenia powierzchni zębów, a nawet przebarwienia powierzchni zęba.

Odbudowa zęba – sposoby

Odbudowa zęba jest możliwa przy zastosowaniu różnych metod, zależnie od stopnia uszkodzenia zęba. Wyróżnia się następujące sposoby odbudowy zęba:

  • odbudowę metodą bondingu, czyli z pomocą opracowania stomatologicznego,

  • odbudowa zęba za pomocą włókna szklanego,

  • odbudowa za pomocą licówek,

  • korony zęba (korona protetyczna),

  • odbudowę zęba na korzeniu.

Wypełnienie kompozytowe (inaczej bonding)

Jeśli zachodzi konieczność, by odbudować ząb przedni, można to zrobić, stosując bonding, czyli wypełniając ubytki przy użyciu specjalnej żywicy. Pozwala to zaradzić uszkodzeniom mechanicznym, takim jak drobne wyszczerbienia, ukruszenia czy przebarwienia. Aby zastosować tę metodę, większość zęba musi być w dobrym stanie, to znaczy odbudowa nie może być zbyt rozległa. Ceny bondingu zaczynają się od 600 zł za jeden ząb.

Odbudowa kompozytowa na włóknie szklanym

Wkład z włókna szklanego jest często stosowany, gdy korona zęba przedniego jest uszkodzona w znacznym stopniu. Za pomocą włókna szklanego, które wprowadza się do kanału zębowego, uzyskuje się efekt wzmocnienia zęba, pozwala to także zwiększyć powierzchnię potrzebną do odbudowy. Włókno szklane jest wytrzymałe, a zrekonstruowane na nim zęby mają wygląd zbliżony do naturalnego, dlatego jest chętnie stosowane w przypadku zębów przednich. Przeciwwskazania do zastosowania tego rodzaju wypełnienia to zgrzytanie zębami, poważne wady zgryzu i niestabilność zębów. Cena to od około 150 zł za jeden ząb.

Licówki

Zniszczone zęby przednie można także odbudować, stosując licówki. To świetny sposób, by poprawić wygląd przednich zębów, w tym jedynek. Porcelanowe lub kompozytowe nakładki pozwalają zatuszować drobne ubytki oraz niedoskonałości w postaci przebarwień. Przed ich nałożeniem zęby wytrawia się za pomocą delikatnego kwasu. Zęby muszą być uprzednio dokładnie wyleczone. Przedziały cenowe licówek to od ok. 250 zł (kompozyt) do 700 zł (licówki porcelanowe).

Korony protetyczne

Do odbudowy w przypadku utraty zęba przedniego nadają się korony protetyczne. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku korona porcelanowa, choć tańszym rozwiązaniem będzie korona pełnoceramiczna. Korony wymagają opracowania w pracowni protetycznej. Ich koszt to od około 1000 zł do ponad 2000 zł za jeden ząb.

Odbudowa zęba na korzeniu

Włókno szklane stosowane jest również do rekonstrukcji zęba na korzeniu (wkład koronowo-korzeniowy). Ta metoda jest stosowana tylko wówczas, gdy korzeń zęba jest zdrowy i stabilny. Można zastosować go do zębów przednich na przykład w przypadku urazu mechanicznego. Przedziały cenowe to od 350 zł wzwyż.

Podsumowanie

Odbudowa zębów przednich, np. w przypadku ukruszenia lub utraty jedynki lub dwójki, jest wykonywana przy zastosowaniu podobnych metod jak w przypadku zębów trzonowych, ale ze względów estetycznych bardzo ważny jest naturalny wygląd zęba. Metoda rekonstrukcji zależy od stanu zęba, a z kolei od wyboru metody zależy cena. Metoda zawsze musi być dobrana odpowiednio do przypadku, by odbudowa zęba spełniała swoje zadanie zarówno pod względem estetyki, jak i praktycznego użytkowania uzębienia podczas gryzienia pokarmów. Więcej informacji na temat rekonstrukcji zębów przednich uzyskasz, umawiając się na konsultacje z doświadczonymi protetykami z Warsaw Dental Center – wizyta u naszego stomatologa pozwoli na opracowanie odpowiedniego planu leczenia i skorzystanie z możliwości, jakie daje współczesna stomatologia.

Ile kosztuje odbudowa zęba w Warsaw Dental Center?

Koszt odbudowy zęba zależy od użytych materiałów, umiejscowienia zęba oraz uprzedniego leczenia stomatologicznego. Gdy konieczna jest odbudowa zęba jedynki cena to zazwyczaj od około 500 do ponad 2000 złotych. Przykładowo: cena odbudowy zęba przedniego za pomocą bondingu zaczyna się od 700 zł. Najdroższe są korony porcelanowe, są one jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku utraty zębów przednich.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.