Home Składniki kosmetyczne Kolagen w kosmetyce – Działanie i właściwości

Kolagen w kosmetyce – Działanie i właściwości

przez Patrycja Nowak
kolagen

Kolagen to naturalna substancja znajdująca się w ciele człowieka, a dokładnie w jego tkankach łącznych. W przeważającej części białko to buduje wspomniane już tkanki, ale również ścięgna, stawy, kości oraz włosy i paznokcie. Rozróżnia się ponad 10 rodzajów kolagenu, który znajduje się nawet w rogówce oka pod postacią kryształków. Szacuje się, że w organizmie człowieka, biorąc pod uwagę wszystkie białkowe komórki, kolagen to aż 30%. To wyjątkowe białko to również najpopularniejszy budulec ciał kręgowców. Dowiedzmy się zatem jakie może mieć znaczenie w procesie ochrony urody.

Właściwości kolagenu

Występowanie kolagenu w organizmie odpowiada m.in. za utrzymanie elastyczności skóry. Zapewnia on odporność względem procesów rozciągania. Im jest go więcej, tym twarz, ale również reszta ciała jest bardziej wypełniona i gładka. Nie występują na niej zmarszczki, również te pod oczami. Nawiązując do oczu, właściwością kolagenu jest likwidacja nie tylko „załamań”, ale też worków pod powiekami. Dzięki niemu zwiotczała skóra może odzyskać sprężystość.

Kolejną ważną właściwością jest jego powstawanie. Na początku życia znajduje się go w organizmie bardzo dużo. Im człowiek staje się starszy, tym jego odnawianie się ustaje. Dlatego wraz z wiekiem na skórze pojawiają się zmarszczki, a sama skóra staje się bardziej rozciągnięta i zwiotczała.

Jako że kolagen jest tak dobrym i pożądanym składnikiem, stosuje się go we wielu kosmetykach. Jednakże jego przepuszczalność przez skórę jest mniejsza niż można byłoby się spodziewać. Jest to niewątpliwie pewna niedogodność, ponieważ łatwo da się go pozyskać z natury. Badania wykazały, że wchłanianie się go przez komórki organizmu, patrząc zarówno na skórę i tkanki wewnątrz, jest możliwe tylko w ograniczonym zakresie.

Na szczęście dla kolagenu i jego pożądanego występowania w kosmetykach wykazuje on również właściwość, którą można z jednej strony uznać za skutek uboczny. Po nałożeniu go na skórę zatrzymuje w niej wodę, przez co wydaje się być ona bardziej nawilżona.

Najpozytywniejszą właściwością kolagenu jest całkowita hipoalergiczność zapewniająca brak ryzyka wystąpienia alergii.

Oprócz tego znajduje się jego pozytywny wpływ na gojenie się ran, odbudowanie włosów i paznokci, czy usuwanie powiększonych naczynek krwionośnych czyli popularnych pajączków. Oczywiście nie są to wszystkie właściwości, ale na pewno najbardziej warte wspomnienia.

Suplementacja kolagenem

Chcąc dostarczyć kolagen organizmowi najczęściej wybiera się kosmetyki. Jednakże stosowane są one zewnętrznie, przez co ich efekty są uzależnione od wielu skutków niezależnych od użytkownika. Znacznie lepiej jest postawić na suplementy zawierające kolagen, a tych na rynku światowym jest całkiem sporo. Znajdują się one pod postacią napojów, proszków (które również da się zmienić w płyny) oraz tabletek. Uważa się, że najlepiej jest stosować kolagen przygotowany do spożycia jako ciecz. Układ trawienny poświęca mniej energii i czasu na jego metabolizm i wchłonięcie do komórek. Proszek oczywiście również da się rozpuścić, np. w wodzie. Niestety trzeba brać wówczas pod uwagę, że jakaś jego część zawsze zostanie na dnie naczynia pod postacią osadu. Tabletki natomiast składają się z dużych cząsteczek, zbyt dużych by swobodnie przeniknąć i zostać przyswojone przez krwioobieg.

Warto też skupić się na rodzaju kolagenu występującego w tych suplementach. We większości kosmetyków i  substancji doustnych można spotkać tylko ten typu I, a inne rodzaje także są potrzebne.

Suplementy należy stosować regularnie i względnie często, najlepiej codziennie. Wtedy efekty widoczne będą najszybciej. Akceptowalne jest jednak spożywanie kolagenu, na początku codziennie, a potem co drugi lub trzeci dzień (nie rzadziej). Efekty nadal powinny być zauważalne.

Jak stosować kolagen?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje pojawia się pytanie jak w takim razie należy stosować kolagen? Czy dalsze używanie kosmetyków z jego zawartością ma sens? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Chociaż nie ma szans na jego przeniknięcie do wnętrza skóry i naprawienie jej struktury od wewnątrz, pozwala na lepsze nawilżenie, a to również wpływa na jej wygląd i strukturę.

Natomiast zdecydowanie najlepiej stosować kolagen poprzez jego spożywanie (oczywiście z odpowiednio małymi cząsteczkami). Czemu? Działa on wówczas od wewnątrz, więc wchłania się równomiernie we wszystkie miejsca i powierzchnie skóry, a nie tylko punktowo. Ponadto z kolagenu korzystają nie tylko komórki skóry, ale również te wewnątrz ciała wchodzące w budowę tkanek, stawów i ścięgien.

Tak wiec podstawą stosowania kolagenu ma być ich wewnętrzna suplementacja, a używanie zewnętrzne ma być jedynie uzupełnieniem osiągniętych już efektów.

Znaczenie kolagenu w kosmetyce

Kolagen w kosmetykach ma bardzo duże znaczenie. Znajduje się we większości produktów mających działać przeciwzmarszczkowo oraz nawilżająco, ale nie tylko. Dodaje się go również do kosmetyków mających ujednolicić kolor skóry i rozjaśnić ewentualnie występujące przebarwienia. Ponadto w kremach przeważnie znajduje się kolagen typu I, a nie jest on przecież jedynym rodzajem.

Kosmetyki działają upiększająco, ale także leczniczo. Popularność kolagenu w kosmetykach stale się zwiększa się i coraz częściej podnosi się zasadność jego stosowania przy rozstępach czy łupieżu.

Z drugiej strony, producenci kosmetyków widząc, jak ważną substancją jest kolagen, reklamują swe produkty twierdząc, że używanie ich produktów sprawi, że skóra, włosy i paznokcie staną się piękniejsze i zdrowsze. Jednakże warto przypomnieć, że nie jest to taka sama poprawa jaka powinna naprawdę się pojawić jeśli kolagen faktycznie wniknąłby w komórki ciała tylko poprzez wklepywanie kremu. Co więcej, cząsteczki kolagenu w kosmetykach są zazwyczaj 10 razy większe niż maksymalna wielkość pozwalająca na wchłanianie się białka poprzez skórę. Warto o tym pamiętać.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.