Home Składniki kosmetyczne Peptydy kosmetyczne – Właściwości i zastosowania

Peptydy kosmetyczne – Właściwości i zastosowania

przez Patrycja Nowak
peptydy

Nastały dni, kiedy wraz z przeciwutleniaczami, peptydy kosmetyczne stały się synonimem produktów anti-aging w procesie pielęgnacji skóry. Matrixyl jest prawdopodobnie najbardziej znanym z nich, jednak nie jest jedynym. Z pewnością warto dowiedzieć się więcej czym są peptydy, jak działają i dlaczego mamy płacić za nie tak dużo, gdy znajdują się w naszych kremach do pielęgnacji skóry?

Peptydy kosmetyczne mają tę samą strukturę chemiczną jak białka, ale posiadają krótsze łańcuchy. Zasadniczo składają się z aminokwasów. Najczęściej w składnikach kosmetycznych wymienia się tripeptydy, albo dipeptydy. Te różne nazwy odnoszą się do ilości aminokwasów, które się w nich znajdują. Dipeptyd zawiera dwa aminokwasy, tripeptyd trzy aminokwasy i tetrapeptyd cztery aminokwasy… i tak dalej.

Czym są peptydy kosmetyczne?

Peptydy kosmetyczne to aktywne molekuły, które wysyłają sygnały do naszych ​​komórek skóry. Gdy „zepsuje” się system produkcji kolagenu, oznacza to że specyficzny peptyd musi wysłać sygnał do skóry, że proces ten został zatrzymany. Stosując peptydy miejscowo, staramy się oszukać naszą skórę, informując ją że ​​straciła kolagen i musi wyprodukować więcej.

Istnieje wiele różnych syntetycznych peptydów dostępnych w celu wykorzystywania podczas pielęgnacji skóry i mogą spełniać wiele różnych ról. Niektóre z nich pojawiają się na liście składników kosmetycznych, poprzez nazwy handlowe, takie jak Matrixyl lub Argireline. Jednak pod daną nazwą może się kryć kombinacja więcej, niż jednego peptydu.

Podczas normalnej pielęgnacji skóry potrzebne są małe ilości tych związków. Jeśli zostały prawidłowo dobrane i sformułowane, mają bardzo silne działanie biologiczne. Oznacza to, że specjalne efekty kosmetyczne można uzyskać z bardzo małych ilości (tylko kilka ppm w stosunku do retinolu, który jest używany na poziomie 600-700 ppm).

Najbardziej popularne peptydy kosmetyczne

Tetrapeptyd acetylo-9. Jest to stosunkowo nowym peptydem, w którym występują łańcuchy glikozaminoglikanów, wiążącymi się z włóknami kolagenowymi. W szczególności jeden o nazwie lumican, jest zaangażowany w syntezę włókien kolagenowych i ich organizację, zapewniając tym samym integralność w macierzy zewnątrzkomórkowej. Peptyd ten jest znany jako Celazome N45.

Argireline – acetyle hexapeptyd 3. To najbardziej znany z neuropeptydów (więcej neuropeptydów patrz poniżej) działa poprzez ograniczenie neuroprzekaźników, które stymulują mięśnie twarzy do aktywności (proces znany jako egzocytoza).

Caprooyl tetrapeptyd- 3 (również idzie pod nazwą ChroNOline). Tetrapeptyd składa się z czterech aminokwasów i, podobnie jak wszystkie peptydy, sygnalizuje naszemu ciału, że ma wytwarzać więcej kolagenu. Część caprooyl jest lipidowa i ma zwiększyć stabilność i penetrację skóry. Zwiększa poziom kolagenu o 34%, jak również produkcję lamininy o 26% i lamininy 5 o 49%

Peptydy miedzi – leczą rany i stymulują mieszki włosowe

Heksapeptyd-11 – pochodzi z drożdży i nie ma zbyt wiele informacji na jego temat. Testy na ludzkich fibroblastach skóry pokazały, że może regulować kluczowe geny odpowiedzialne za produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego. Jest również związany ze wzrostem włosów. Może on być w stanie zwiększyć aktywację genu receptora androgenowego.

Matrixyl – palmitoilo pentapeptyd. Pentapeptyd z pięciu aminokwasów jest jednym z najbardziej znanych i wszechobecnie stosowanych w kosmetykach peptydów do sygnalizacji produkcji kolagenu. Palmitoyl pentapeptyd stymuluje syntezę głównych składników macierzy skóry – kolagenu i elastyny.

Matrixyl 3000 – palmitoilo-tripeptyd i palmitoilo-oligopeptyd. Przypuszczalnie silniejsza wersja Matrixylu ponieważ posiada dwa peptydy, które działają synergistycznie.

Mirysto– pentapeptyd-8 – booster kolagenu.  Coraz częściej pojawia się w produktach do rzęs stymulujących ich wzrost, takich jak Cilea, Glymed i kod: AI. Jest bardzo mało informacji na temat tego peptydu.

Oligopeptyd palmitoilu (Pal-GHK) ma trzy aminokwasy i peptyd GHK, który powoduje syntezę kolagenu. Drugi peptyd, palmitoilo-tripeptyd, zmniejsza produkcję interleukiny.

Neuropeptydy. Oprócz Argireline, istnieje kilka innych peptydów, które działają jako neuroprzekaźniki. SNAP-8 to oktapeptyd (osiem aminokwasów), Myoxinol to oligopeptyd pochodzący z nasion okry i Syn-Ake, który jest dipeptydem diaminobutyroylu.

SYN-tacks – palmitoilo dipeptyd-5 diaminobutyroyl hydroxythreonine i palmitoilo dipeptyd-6 diaminohydroxybutyrate. Są one przeznaczone do stymulowania lamininy V, kolagenu typu IV, VII i XVII i integryny.

Tripeptyd 1. Peptyd ten to połączone białka pszenicy oraz sojowe o nazwie Aldenine. Trójpeptyd 1 naśladuje związek biorący udział w procesie gojenia i syntezie kolagenu. W rezultacie jest on również stosowany do usuwania cellulitu i zapobiegania jego powstawaniu.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.