Home Składniki kosmetyczne Retinoidy – Właściwości i skutki działania retinolu

Retinoidy – Właściwości i skutki działania retinolu

przez Patrycja Nowak
retinoidy

Retinoidy to pierwotna forma witaminy A, które znaleźć możemy w bardzo wielu kosmetykach pielęgnacyjnych. Skuteczność ich działania została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi, jednak powodować mogą również pewne skutki uboczne. Sprawdźmy zatem na czym polega działanie retinoidów i jakich można się po nich spodziewać efektów.

Niemal każdy ma swoje ulubione sztuczki i metody pielęgnacji skóry, które sprawić mają, że znacznie dłużej zachowywać będzie ona młodzieńczy i świeży wygląd. Nie mniej jednak, retinol pozostaje jednym z najważniejszych z nich i znajduje się wysoko na liście wielu specjalistów, ze względu na szeroki potencjał korzyści. Co więcej, ma on poparcie niemal wszystkich naukowców oraz ekspertów w dziedzinie zdrowia i pielęgnacji urody. Udowodniono bowiem, że ta pochodna witaminy A pobudza produkcję kolagenu, przyspiesza odnowę komórek, rozjaśnia koloryt skóry, a także odblokowuje pory. Może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia trądziku. Z pewnością jednak, zanim zacznie się stosować produkty z retinoidami, warto poznać pewne fakty na ich temat.

Różnica między retinoidami naturalnymi i syntetycznymi

Jak sama nazwa wskazuje, naturalne retinoidy występują w przyrodzie i pochodną witaminy A, podczas gdy syntetyczne nie. Retinoidy syntetyczne często jednak działają podobnie, ale nie tożsamo. Oba rodzaje uaktywniają RAR, czyli receptory kwasu retinowego w skórze. Właściwość ta jest niezwykle ważna, ponieważ w ten sposób zaczynają one działać w zakresie jej pielęgnacji. Sam proces aktywacji RAR jest jednak także tym, co odróżnia syntetyczne od naturalnych.

Działanie retinoidów naturalnych i syntetycznych

Naturalne retinoidy, jak tretynoina, włączają wszystkie RAR w skórze, podczas gdy syntetyczne retinoidy działają w sposób bardziej ukierunkowany. Ponieważ retinoidy naturalne i syntetyczne aktywują różne RAR w skórze, skutki ich działania również są odmienne, chociaż zasadniczo oba stanowią ten sam rodzaj związków.

Można się zastanawiać, dlaczego są tworzone syntetyczne retinoidy, jeśli naturalne retinoidy aktywują wszystkie RAR. Czy nie lepiej mieć je wszystkie aktywowane? Cóż, nie zawsze. Po tym jak naukowcy zorientowali się, w jaki sposób działa kwas retinowy, stworzyli syntetyczne retinoidy, aby naśladowały działanie naturalnych substancji, podczas próby wyizolowania lub poprawienia pewnych cech. Przykładem może być tretinoina, która może być drażniąca. Retinoidy syntetyczne pomagają zminimalizować ryzyko takich podrażnień, gdyż są ukierunkowane na RAR odpowiedzialne za pożądaną odpowiedź, zamiast aktywacji wszystkich. W ten sposób syntetyczne retinoidy mogą być mniej drażniące dla skóry, jak i mogą pobudzić w większym stopniu pożądaną reakcję organizmu, zamiast ogólnego i wszechstronnego działania.

Różnice w fotostabilności

Kolejną różnicą między naturalnymi, a syntetycznymi retinoidami, jest ich zdolność do utrzymania stabilności w świetle słonecznym. Naturalne substancje tego rodzaju mają tendencję do natychmiastowej reakcji pod wpływem światła, podczas gdy syntetyczne pozostają zwykle znacznie bardziej stabilne. Naturalne retinoidy mogą być również przekształcane do innych związków pochodnych, np. w kwas retinowy i tretynoiny. Istnieją również dowody na to, że pod wpływem promieni ultrafioletowych naturalne związki witaminy A mogą stać się toksyczne. Niezależnie jednak od stabilności danych związków, gdy przy ich wykorzystywaniu lepiej trzymać się z daleka od słońca.

Jak widać, istnieje wiele aspektów, które sprawiają, że syntetyczne retinoidy są różne od naturalnych. Jednakże, nie ma wśród nich lepszych i gorszych. Tak długo, jak dany retinoid działa odpowiednio dla Ciebie, generalnie nie powinno mieć znaczenia, czy jest syntetyczny lub naturalny.

Co warto wiedzieć na temat retinolu

  • Nie potrzebujesz retinolu, ale jest to powód do tego, by go chcieć

Tretinoin, czyli najczęściej zapisywany na receptę retinol, jest silniejszy, mocniejszy i działa szybciej niż retinol w wersji OTC. W rzeczywistości, najniższe stężenie retinolu może być 20 razy silniejsze niż najwyższa ilość dozwolona przez certyfikowane ośrodki badawcze. Tak wykazano w jednym badaniu, a ilości te dotyczą produktów kosmetycznych powszechnie dostępnych w drogeriach. Nie mniej jednak nie wiadomo, czy retinol zawarty w nowych produktach OTC może powodować zaczerwienienie i suchość, które jednocześnie mogą stanowić doskonały punkt wyjścia dla wrażliwej skóry. Niektórzy specjaliści twierdzą, że produkty z retinolem o niższej koncentracji mogą być szczególnie korzystne dla okolic oczu, gdzie skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwa aniżeli na pozostałych obszarach skóry twarzy.

  • Ma coś ważnego, co łączy retinol z gremlinami

Korzystając z retinolu, nie można narażać skóry na bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym. Kiedy na skórę nałożony jest produkt z retinolem, to staje się ona bardzo wrażliwa na promienie ultrafioletowe. Co więcej, światło słoneczne sprawia, że taki produkt jest mniej skuteczny. Dlatego właśnie dermatolodzy radzą, by stosując kremy z retinolem unikać promieni słonecznych, a jednocześnie każdego ranka nakładać na twarz kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli ktoś planuje wakacje na plaży i stosuje kremy z retinolem, to na tydzień przed wyjazdem powinien przestać stosować takie produkty.

  • Kiedy zacznie się stosować retinol, nie będzie się chciało przestać

Wielu dermatologów zauważa, że wiele osób powyżej 25 roku życia bardzo chętnie chciałoby zacząć korzystać z kremów z retinolem. Jeśli korzysta się z silniejszego produktu dostępnego na receptę, to efekty można zobaczyć już po czterech tygodniach. Decydując się na stosowanie silniejszego produktu, czyli kremu OTC, efekty można zobaczyć po mniej niż 12 tygodniach. Korzyści utrzymują się na skórze twarzy tak długo, jak długo stosuje się produkt z retinolem. Wszystko to dlatego, że skóra nie przestaje reagować na retinol, a sam składnik nie został uznany za niebezpieczny czy szkodliwy. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku osób, które stosują długoterminowo retinol, mogą okazać się potrzebne przerwy. Wszystko dlatego, że retinol nie jest uważany za bezpieczny np. dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

  • Jest to najbardziej kosztowny błąd, który popełniają ludzie

Chodzi o to, że większość ludzi nakłada na skórę za duże ilości kremu, błędnie sądząc, że im więcej go nałożą, tym większa będzie jego skuteczność. W rzeczywistości na skórę twarzy wystarczy użyć kremu w ilości nie większej niż ziarenko grochu. Stosowanie za dużej ilości kremów z retinolem nie tylko sprawia, że szybciej się kończy, ale może powodować również podrażnienie, zaczerwienienie, a także suchość skóry. Nawet jeśli stosuje się retinol w odpowiedniej dawce, to może powodować większą suchość cery. Dlatego właśnie dermatolodzy zalecają stosowanie na noc odpowiednich balsamów i kremów nawilżających.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.