Home Zdrowie Trądzik – Rodzaje, diagnoza i sposoby leczenia

Trądzik – Rodzaje, diagnoza i sposoby leczenia

przez Patrycja Nowak
trądzik

Trądzik młodzieńczy to dość często występująca choroba skóry, mająca związek z okresem pokwitania, w którym dochodzi do istotnych zmian hormonalnych. Pod wpływem nadmiernej stymulacji androgenowej gruczoły łojowe ulegają nadmiernemu pobudzeniu,  w wyniku czego dochodzi do widocznych zmian skórnych. Dermatologia definiuje także inne odmiany trądziku, m.in. niemowlęcy, chlorowy czy różowaty, które mają nieco inne podłoże rozwoju. Poznajmy najważniejsze informacje na temat tego rodzaju dolegliwości skórnych.

Trądzik to problem medyczny, z którym zmagają się nie tylko nastolatkowie, ale również dorosłe osoby. Jednak to właśnie w okresie dojrzewania na skórze twarzy najczęściej pojawiają się dosyć duże ilości krostek, pryszczy oraz zaskórników, co niestety nie wpływa zbyt korzystnie na stan samopoczucia. Z trądzikiem walkę należy rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ bagatelizowanie pojawiających się objawów może doprowadzić do powstawania szpecących blizn. Jakie są jednak przyczyny powstawania trądziku i jakie jego rodzaje można wyróżnić? Czy przy pomocy odpowiedniej diety i kosmetyków można sobie poradzić z problemem? Postaramy się na te pytania precyzyjnie odpowiedzieć.

Przyczyny powstawania trądziku

Za główną przyczynę powstawania typowego trądziku uważa się nadmierną produkcję sebum (łoju) przy jednoczesnym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Wzmożona produkcja łoju, zatykając pory, doprowadza do rozwoju pryszczy oraz zaskórników, z którymi walka nie jest wcale taka prosta. Powstawanie trądziku w większości przypadków uwarunkowane jest genetycznie, dlatego też, jeśli np. rodzice czy dziadkowie zmagali się z takim problemem, to kolejne pokolenia również mogą z dużym prawdopodobieństwem poznać na sobie czym jest trądzik. Oprócz czynników genetycznych, na rozwój trądziku wpływ mogą mieć również inne czynniki, wśród których można wymienić nieodpowiednią dietę, przyjmowanie niektórych leków, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Rozpoznanie trądziku wbrew pozorom nie jest wcale takie proste, ponieważ obecnie można wyróżnić kilka jego rodzajów.

Trądzik niezapalny

Pierwszym rodzajem trądziku jest trądzik niezapalny, który związany jest z pojawianiem się na skórze zaskórników. Zaskórniki można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na zaskórniki otwarte, zwane również wągrami (czarne) oraz zaskórniki zamknięte (białe). Zaskórniki czarne pojawiają się na skórze wtedy, gdy łój dociera do powierzchni skóry i po zetknięciu z powietrzem na jej powierzchni widoczne są czarne kropki. Z kolei zaskórniki białe umiejscowione są pod naskórkiem i pojawiają się wtedy, gdy sebum zostaje zablokowane w mieszku włosowym, przez co nie ma ono żadnego kontaktu z powietrzem.

Trądzik zapalny

Kolejnym rodzajem trądziku jest trądzik zapalny, który związany jest z przerwaniem ścianki mieszka włosowego, w którym znajdują się zaskórniki. Warto w tym momencie podkreślić fakt, iż trądzik zapalny można podzielić na trądzik grudkowy, krostkowy, guzkowy oraz torbielowaty. Z trądzikiem grudkowym ma się do czynienia wtedy, gdy pod powierzchnią skóry widoczne są grudki mające około 1 cm średnicy. Takie zmiany w większości przypadków są dosyć bolesne i pojawiają się najczęściej u młodych osób pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. Trądzik krostkowy charakteryzują z kolei krostki, które zawierają w sobie ropę, jednak w odróżnieniu od grudek, pojawiają się na powierzchni skóry. Z kolei trądzik guzkowy oraz torbielowaty to nieco poważniejsze odmiany trądziku, które wymagają szczególnej uwagi oraz konsultacji dermatologicznej.

Trądzik różowaty

Innym, dosyć popularnym rodzajem trądziku jest trądzik różowaty, będący przewlekłą chorobą skóry twarzy, z którą najczęściej zmagają się osoby dorosłe. Trądzik różowaty charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem, krostkami oraz pajączkami, co nie prezentuje się zbyt estetycznie i większości przypadków wpływa bardzo niekorzystnie na samopoczucie. Trądzik różowaty najczęściej dotyka osoby, które mają bardzo jasną karnację oraz skórę naczynkową.

Dieta w walce z trądzikiem

Nie od dziś wiadomo, iż to, co ląduje w żołądku, w określony sposób wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na wygląd zewnętrzny. W przypadku trądziku wygląda to identycznie, ponieważ niektóre produkty spożywcze wyraźnie oddziałują na zaostrzenie zmian trądzikowych, podczas gdy inne wspomagają walkę z problemem. Jak jednak powinna wyglądać dieta przeciwtrądzikowa? Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia powinno być śniadanie, które dostarcza energii, jednak niezwykle ważne jest to, aby składało się ono ze zdrowych koktajli, kanapek z chudą szynką i warzywami, a także płatków owsianych.

Wśród niedozwolonych produktów można wymienić przede wszystkim słodycze, słone przekąski, tłuste mięso, produkty typu fast-food oraz ostre przyprawy, ponieważ zaostrzają one zmiany trądzikowe. W codziennym menu nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, które najlepiej spożywać na surowo, jednak nie jest to koniecznością. Warto również wprowadzić do diety pełnoziarniste produkty spożywcze, duże ilości niegazowanej wody i herbatek ziołowych, a także tłuste ryby i zimnotłoczone oleje.

Leki i odpowiednia pielęgnacja trądziku

W przypadku dosyć poważnych zmian trądzikowych konieczna jest wizyta u dermatologa, który po wykonaniu odpowiednich badań oraz dokładnemu przyjrzeniu się skórze, powinien dobrać właściwe leki. Leczenie dermatologiczne obejmuje najczęściej antybiotyki, a także kosmetyki pielęgnacyjne na bazie retinoidów. Jeśli jednak zmiany trądzikowe nie są zbyt poważne, warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację kosmetykami drogeryjnymi lub aptecznymi. Cerę trądzikową należy myć bardzo delikatnymi preparatami, a nie antybakteryjnym żelem czy mydłem, ponieważ preparaty tego typu zamiast wyeliminować problem, mogą jedynie doprowadzić do przesuszenia skóry oraz nasilenia nieprzyjemnych objawów.

Podczas zakupu preparatu do mycia twarzy należy zwrócić uwagę na to, aby w jego składzie nie znajdowały się takie substancje jak Sodium Lauryl Sulfate oraz Sodium Laureth Sulfate, ponieważ należą one do bardzo silnych detergentów, które mogą niepotrzebnie podrażnić skórę. Po dokładnym i delikatnym umyciu skóry żelem warto użyć toniku lub wody kwiatowej, która odświeży skórę oraz pomoże zwęzić rozszerzone pory. W takim produkcie nie powinien się jednak znajdować alkohol, który przesuszając skórę, pobudza do działania gruczoły łojowe, które zaczynają produkować większe ilości sebum. Po użyciu preparatu tonizującego na skórę należy nałożyć krem nawilżający lub taki, który powstał na bazie złuszczających kwasów.

Podsumowanie

Choroby skóry twarzy są szczególnie bolesne. I nie chodzi tu o bogate unerwienie tego obszaru ciała, lecz o to, że twarz jest naszą wizytówką. Jesteśmy oceniani przez wygląd i mimikę naszej twarzy, dlatego tak ważne w życiu społecznym jest dbanie o jej właściwy wygląd. Jest jednak choroba, która może skutecznie pokrzyżować nam plany i marzenia o pięknej i gładkiej cerze. Trądzik to przykra przypadłość, zajmująca często nie tylko skórę twarzy, lecz mająca szerszy wpływ na zdrowie całego organizmu.

Czasami szpecący trądzik wpływa na wycofanie się chorej osoby ze społeczeństwa oraz zmniejszenie jej poczucia wartości, co bardzo niekorzystnie rzutuje na jakość życia. Niestety choroba ta wiąże się też niekiedy z poważnymi powikłaniami. Dla przykładu wyciskanie krost i brak higieny skóry twarzy może doprowadzić do zapalenia zatok, a w ostateczności nawet do groźnego dla życia zapalenia opon mózgowych. Osoby chorujące na trądzik, powinny zwracać szczególną uwagę na higienę twarzy. Nie powinny również nosić długich grzywek oraz zaleca się im unikać jedzenia zawierającego duże ilości konserwantów. Trądzik może być leczony odpowiednimi kosmetykami, jednakże w cięższych przypadkach można skierować się do lekarza dermatologa, który zleci właściwe leczenie farmakologiczne.

Podobne artykuły

1 komentarz

tradzikZNIKNALpoCBD 31 października 2018 - 11:34

Jeżeli chodzi o skórę „tłustą” to wcale nie trzeba brać nie wiadomo jakich izoteków. Ja już trądziku nie mam od ponad roku, a sama kuracja trwała 2,5 msc. w twarz zamiast kremów wmasowywałam tzw. suchy olej z proporcjami omega 3 i omega 6 3:1 np. a od środka krople pod język z legalnej odmiany konopi, ponieważ reguluje hormony i zwalcza stany zapalne to szybciutko się rozprawił z moimi ropnymi krostami. teraz już nie stosuje oleju ale od czasu do czasu pije herbatę ( najlepiej tydzień przed miesiączka to macie gwarancje, ze będzie bezbolesna)

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.