W przypadku występowania wielu typowych problemów z włosami zastanawiamy się w pierwszej kolejności, których witamin i minerałów może nam brakować. I słusznie, bo poza zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub poważnymi chorobami, jest najczęstsza przyczyna tego rodzaju dolegliwości. Sprawdźmy zatem, o które minerały i witaminy na włosy przede wszystkim warto zadbać i kontrolować ich ilość w codziennej diecie.
Jak wiadomo dość powszechnie witaminy i minerały to niezwykle ważne dla naszego zdrowia składniki, które również istotnie wpływają na nasz wygląd. Z powodu ich braku w codziennej diecie doskwierać nam mogą rozmaite dolegliwości, a nawet wystąpić większe ryzyko poważnej choroby. Deficyt witamin i minerałów często również sprawia, że włosy stają się wyraźnie bardziej matowe, wzrasta ich łamliwość, łatwo ulegają przesuszeniu, a nawet silnie wypadają. Z tego powodu warto lepiej orientować się, które minerały i witaminy na włosy działają najaktywniej.
Stosowanie odpowiednich minerałów i witamin na porost włosów jest ważne dla utrzymania ich ogólnej kondycji. Niedobór którejkolwiek z następujących witamin i minerałów stwarza możliwość obniżenia optymalnego poziomu wzrostu włosów.
Najważniejsze minerały i witaminy na włosy
Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych witamin i minerałów, które mają duże znaczenie dla utrzymania prawidłowej kondycji włosów.
Witamina C na włosy osłabione
Większość z nas jest świadoma tego, jak ważna witamina C dla prawidłowego działania układu odpornościowego. Stanowi ona przede wszystkim bardzo ważny przeciwutleniacz w organizmie. Ale jest również wykorzystywana w wielu produktach do pielęgnacji włosów. Witamina C jest jedną z najważniejszych substancji, jakich można użyć, aby zauważalną poprawę wyglądu własnych kosmyków. Znajdująca się m.in. w cytrusach oraz papryce ta ważna substancja odżywcza uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest niezbędny dla utrzymania prawidłowej kondycji zdrowia włosów oraz skóry. Upewnij się zatem, że spożywasz wystarczająco dużo witaminy C każdego dnia, dzięki czemu włosy z pewnością będą wyglądać znacznie lepiej.
Witaminy z grypy B
Witaminy z grypy B są zwykle zgrupowane razem i warto mieć pewność, że w codziennej diecie nie brakuje żadnej z nich. Poleca się przede wszystkim regularne spożywanie pokarmów, które są bogate w te ważne witaminy na włosy oraz stosować odpowiednie szampony i odżywki, które również je zawierają. Objawy niewystarczająco dużej ilości witamin z grupy B obejmują uczucie osłabienia i zmęczenia, a także łatwe powstawanie siniaków, a włosy przestają rosnąć tak szybko jak kiedyś. Witamina B12 wydaje się najważniejszą z witamin z grupy B w zakresie ochrony włosów, ale dla uzyskania najlepszych rezultatów należy spożywać wszystkie związki z tej grupy. Najlepiej dostarczać je organizmowi wraz z odpowiednio zrównoważoną, codzienną dietą.
Niacyna jest w tym kontekście jedną z najważniejszych substancji z rodziny witamin B. Zasługuje na uznanie przede wszystkim za swoją rolę w odżywianiu skóry głowy i stymulowaniu zdrowego wzrostu włosów. Bez odpowiedniej ilości niacyny włosy stają się łamliwe, pozbawione życia, a nawet mogą wypadać. Niedobór niacyny, określanej często jako witaminy B3, znana jest jako pelagra.
Biotyna, określana również jako witamina B7, to jeden z najczęściej używanych suplementów do włosów w formie tabletek. Choć większość ludzi uzyskuje wystarczającą ilość biotyny z żywności, jest to związek rozpuszczalny w wodzie, co oznacza, że organizm nie może go utrzymać, więc potrzeba codziennie uzupełniać jej deficyt.
Witamina E na przywrócenie włosom blasku
Witamina E jest jedną z najczęściej pomijanych witamin, ale jest niezbędna, aby utrzymać zdrowy wzrost włosów. Można uzyskać wystarczająco dużo witaminy E poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów, jak i suplementację multiwitaminową. Witamina E zapewnia także lepsze zdrowie skóry i paznokci.
Przede wszystkim ta niezwykła substancja wpływa na poprawę krążenia krwi w skórze, umożliwiając jej lepsze dotlenienie i odżywienie. Z tego powodu często poleca się włączyć do codziennej diety większe ilości oleju rzepakowego, migdałów, oleju sojowego i różnorodnych zbóż. W razie potrzeby suplementacji warto decydować się na preparaty na włosy z witaminą A i E.
Witamina A na wypadanie włosów i nie tylko
Witamina A to jeden z kluczowych dla zachowania zdrowej kondycji włosów składników aktywnych. Typowymi objawami jej niedoboru jest nadmierna łamliwość, suchość i wypadanie. Substancja ta umożliwia bowiem prawidłowe funkcjonowanie cebulek włosowych oraz ochronę rogowego nabłonka skóry głowy.
Witamina A jest silnym przeciwutleniaczem i ma wiele właściwości zdrowotnych, które sprawiają, że naprawdę warto o niej pamiętać. Jednak możliwe jest przedawkowanie witaminy A i wtedy efekt będzie przeciwny do poniesionych wysiłków. Dlatego najlepiej jest włączyć do codziennej diety pokarmy z zawartością retinoli zamiast przyjmowania suplementów, z większymi niż potrzeba ilościami. Niektóre objawy niedoboru witaminy A to problemy z widzeniem i problemy skórne. Witaminy A nie należy pod żadnym pozorem samodzielnie suplementować w kresie ciąży.
Występującą w różnych postaciach witaminę A, wraz z innymi cennymi dla zdrowia i urody składnikami, można znaleźć zarówno w produktach odzwierzęcych, jak i roślinnych. Za szczególnie cenne jej źródła uważa się przede wszystkim:
- wątróbkę i tłuste mięsa,
- produkty nabiałowe,
- zielone warzywa liściaste,
- marchewkę, paprykę i pomidory.
Witamina D
Witamina D wspomaga zdrowy wzrost zalążka włosa. Aby otrzymywać jej wystarczające ilości, najlepiej zaplanować regularne i krótkie wypady na zewnątrz, dzięki którym będziemy ją pozyskiwać podczas ekspozycji na słońce. Nie potrzeba wiele, aby ciało syntetyzowało własną witaminę D, ale długotrwałe spędzanie czasu w pomieszczeniach w okresie zimowym może prowadzić do jej niedoboru. Istnieją również suplementy witaminy D i produkty do pielęgnacji włosów, które ją zawierają, ale nie jest to porównywalne, do jakości jaką możemy uzyskać poprzez generowanie jej przez organizm. Bardzo często zapomina się jak bardzo ważna jest to witamina na włosy, a także inne aspekty zdrowia i urody.
Żelazo
Chociaż nie jest to witamina, żelazo jest ważnym minerałem, którego organizm potrzebuje do wielu funkcji, w tym do prawidłowego wzrostu włosów. Wiadomo, że wołowina jest bogata w żelazo, ale istnieje wiele innych produktów, które są bogate w ten mikroelement. Można także dostarczyć jego odpowiednie ilości bez konieczności polegania na czerwonym mięsie. Poleca się również wyszukać produkty do pielęgnacji włosów, które zawierają żelazo, aby zobaczyć większą poprawę w ich wyglądzie. Jak widać, nie tylko witaminy na włosy są niezbędne do ich prawidłowego i zdrowego wzrostu.
Magnez
Innym minerałem, którego potrzebuje nasz organizm dla dobrego wzrostu włosów, jest magnez. Najlepiej spojrzeć na stan włosów, jako skumulowany problem, który dotyczy całego ciała, od odpowiedniej diety, po sen. Dieta bogata w magnez jest jednym ze sposobów, aby upewnić się, że dajesz skórze głowy to, czego potrzebuje do wzrostu silnych i zdrowych włosów. To jeden z tych minerałów, którego braku nie będziesz tak naprawdę zauważać, aż stanie się chorobą przewlekłą i spowoduje duże zmiany w ogólnym stanie zdrowia.
Cynk
Dobrą wiadomością jest to, że wiele standardowych diet zawiera odpowiednie ilości cynku, nie tylko dla utrzymania zdrowia włosów. Można jednak w niektórych przypadkach mieć problem z jego wchłanianiem. W takiej sytuacji może być konieczne dodatkowe przyjmowanie suplementów i stosowanie produktów do pielęgnacji włosów, które zawierają dodatek cynku.
Inne składniki odżywcze na włosy
Jeśli chcesz mocniejszych włosów, spożywaj wystarczającą ilość białka. Weganie i wegetarianie nie muszą się niepokoić, istnieje wiele źródeł białka na bazie roślin, takich jak szpinak, brokuły i wiele innych, które doskonale zaspokoją potrzeby organizmu. Białko pomaga włosom silniej rosnąć, a także przyczynia się do jego tempa. Jeśli zauważysz spowolniony wzrost włosów, najpierw sprawdź swoje spożycie białka.
Czy zastosowane witaminy na włosy naprawdę pomagają im rosnąć?
W porównaniu do braku odpowiedniego zaopatrzenia w witaminy, suplementacja z całą pewnością robi różnicę dla zdrowia włosów, a więc można powiedzieć, że witaminy naprawdę pomagają w ich wzroście. Oczywiście, jeśli masz dziedziczny problem z wypadaniem włosów lub innym stan chorobowy, który ogranicza wzrost włosów, mogą one nie mieć wpływu i należy szukać dodatkowych możliwości leczenia.
Czy mogę zacząć stosować witaminy na włosy w czasie ciąży?
Widocznym skutkiem stosowania prenatalnych witamin jest poprawa wzrostu włosów. Jednakże, istnieją witaminy na włosy specjalnie zaprojektowane do tego celu i z pewnością będą miały większy wpływ na ich wzrost niż popularne mieszanki witamin do stosowania w czasie ciąży.
Czy witaminy mogą pomóc włosom szybciej odrastać?
Jeśli cierpisz z powodu łysienia typu męskiego biorąc witaminy możesz pomóc włosom rosną lepiej w miejscach, które nie są narażone na ten problem. Jeśli doświadczasz utraty włosów związanej ze stresem i innymi czynnikami, zazwyczaj można zauważyć istotną poprawę po suplementacji dodatkowych witamin. Zmiany w stylu życia mogą również pomóc, m. in. owocne jest złagodzenie stresu, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia.
Czy witaminy zmieniają kolor włosów?
Istnieje wiele produktów, których producenci twierdzą, że mogą przywrócić kolor włosów do stanu pierwotnego, za pomocą kombinacji witamin i minerałów. Aby odzyskać kolor włosów, upewnij się, że dany suplement obejmuje rodzinę witamin z grupy B, w tym biotynę. Zazwyczaj jednak witaminy będą miały znikomy wpływ na odcień włosów.
Czy mogę kupić witaminy organiczne na porost włosów?
Jeśli są dostępne, zawsze należy zdecydować się na produkty ekologiczne. Zakup witamin organicznych oznacza również, że twoje ciało będzie w stanie lepiej je wchłonąć i wykorzystać je tak, jak należy.
Czy są jakieś skutki uboczne stosowania witamin do włosów?
Nie należy nigdy przyjmować nadmiernych ilości witamin w celu uzyskania optymalnego wzrostu włosów. W rzeczywistości może być to bardzo szkodliwe, jeśli przeciążysz nimi swój organizm. Zawsze upewnij się, że dostarczasz tyle, by zaspokoić deficyt, zamiast spożywać je w nadmiernych ilościach.