Home Składniki kosmetyczne Witamina młodości, czyli witamina E dla urody

Witamina młodości, czyli witamina E dla urody

przez Patrycja Nowak
witamina E

Witamina E to wyjątkowy związek aktywny, którego właściwości są wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Dla codziennej pielęgnacji urody jest wprost niezastąpionym składnikiem, który opóźnia efekty starzenia i regeneruje skórę na poziomie komórkowym.

Witamina E, razem z witaminą A, D i K, stanowi grupę związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że są magazynowane w organizmie i w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie, na przykład witaminy C, nie są wydalane z potem czy w moczu.

Witamina E dla urody

Razem z takimi witaminami jak A i C, witamina E należy do grupy silnych antyutleniaczy, chroniących organizm przed powodowanymi przez wolne rodniki uszkodzeniami na poziomie komórkowym oraz stresem oksydacyjnym. Witamina E działa także przeciwzakrzepowo, chroni krwinki czerwone oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Jest też niezastąpionym elementem diety, potrzebnej dla zachowania ostrości wzroku. Ale wracając do pielęgnacji urody należy zauważyć, że braki tej witaminy można zauważyć, gdy nasza skóra zaczyna się znacznie szybciej starzeć i ulega licznym zrogowaceniom.

Właściwości witaminy E

Witamina młodości – tak w kosmetyce nazywana jest często witamina E – jak było wyżej wspomniane naturalizuje wolne rodniki, co przeciwdziała powstawaniu zmarszczek skóry i utracie jej jędrności. Doskonale odżywia, regeneruje oraz nawilża i natłuszcza. Wyraźny objaw suchości cery może być objawem jej niedoboru.

Dodatkowo ten niezwykle ważny związek jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, jak i sprawdza się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy oraz w walce z trądzikiem, głównie dzięki silnym właściwościom kojącym i przeciwzapalnym.

Witamina E jest również naturalnym konserwantem, który podtrzymuje stabilność związków chemicznych w substancjach pielęgnacyjnych, dlatego często bogate w tą substancję aktywną są produkty ekologiczne i organiczne, takie jak kosmetyki naturalne.

Witamina E to także doskonały składnik serum na zniszczone włosy, które dogłębnie je odżywia, jak i nawilża skórę głowy. U osób dojrzałych sprawdza się doskonale w walce z przebarwieniami cery.

Niezastąpiony składnik odżywczy i kosmetyczny

Witamina E, znana często pod nazwą tokoferol, powstaje tylko w roślinach, nie znajdziemy jej w ewentualnych produktach odzwierzęcych. Naturalnymi źródłami bogatymi w tę witaminę są: olej z kiełków pszenicy, całe ziarna zbóż oraz liściaste warzywa zielone. Jeżeli chodzi o przetworzone produkty, tutaj na szczególną uwagę zasługuje olej słonecznikowy, który jest jednym z najbogatszych jej źródeł. Orzechy czy nabiał także zawierają niewielkie ilości tej witaminy. Najważniejsze jednak, by produkty ją zawierające nie były poddawane obróbce cieplnej, a oleje naturalne powinny pochodzić z tłoczenia na zimno. Ta wyjątkowa substancja traci bowiem do 75 % swoich właściwości w procesie podgrzewania.

Dbanie o urodę przy stosowaniu tej wspaniałej witaminy młodości to nie tylko stosowanie do stosowania zewnętrznego właściwych kosmetyków, zawierających jej znaczne stężenie. Warto pamiętać, że skórę odżywiamy przede wszystkim od wewnątrz. Z tego powodu  warto zadbać o to, by ta cenna witamina była jak najczęstszym składnikiem naszej diety.

Podobne artykuły

1 komentarz

TrustedCosmetics 5 sierpnia 2015 - 05:19

Warto zadbać o kosmetyki z zawartością witaminy E, której często brakuje.

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.