Home Składniki kosmetyczne Olej kokosowy na włosy – Porady i wskazówki

Olej kokosowy na włosy – Porady i wskazówki

przez Patrycja Nowak
olej kokosowy na włosy

Większość fanek naturalnej pielęgnacji urody z pewnością wielokrotnie spotkało się z opisem działania oleju kokosowego, którego można stosować m.in. w codziennej pielęgnacji włosów. Jest to niezwykle odżywczy produkt organiczny o wielu właściwościach i zastosowaniach, którego można pod pewnymi warunkami bardzo łatwo i bezpiecznie wykorzystywać. Olej kokosowy na włosy powinien być jednak stosowany według określonych zasad, by nie powodował niepotrzebnych problemów i żeby działał w oczekiwanym zakresie. Dowiedz się zatem jak korzystać z jego najlepszych właściwości, bez zbędnych problemów.

Zanim zaczniesz wylewać olej kokosowy na całą głowę, upewnij się, jak prawidłowo go używać, aby uzyskać maksymalne korzyści, bez szkody dla swoich włosów!

Dlaczego warto stosować olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy jest najbogatszym naturalnym źródłem średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych  (MCFA), wykazujących właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Uznawane są również za bardzo odżywcze dla naszego organizmu. Olej kokosowy jest szczególnie bogaty w kwas w łańcuchu C12 MCFA, znany jako kwas laurynowy.

Kwas laurynowy naturalnie występuje również w mleku matki, wspomaga utrzymanie zdrowia hormonalnego i komórkowego. Między innymi dlatego olej kokosowy zaleca się podczas pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Ta korzystna właściwość jest również jednym z powodów, dla których może pomóc w zapobieganiu utracie białka we włosach. Skład oleju kokosowego pozwala wnikać mu we włosy w sposób, w jaki inne oleje nie są w stanie. Dlatego wiele osób docenia jego działanie i zauważa niesamowite rezultaty stosunkowo szybko po jego zastosowaniu.

Olej kokosowy na włosy? Wielu osobom taki pomysł może wydawać się sprzeczny z intuicją, szczególnie w przypadku naturalnie przetłuszczających się włosów. Jednak od tysięcy lat różnego rodzaju tłuszcze naturalne z powodzeniem stosuje się podczas pielęgnacji włosów i skóry głowy. Być może właśnie dlatego warto zaufać wielowiekowym tradycjom, najczęściej kultywowanym w bardziej egzotycznych zakątkach świata.

Kiedy stosowanie oleju kokosowego do włosów jest szkodliwe?

Nie ma wątpliwości, że niektóre oleje mogą być korzystne dla naszych włosów. Wiele osób usuwa jednak korzystne natłuszczenie wraz z nadmiernym stosowaniem szamponów. Takie działanie najczęściej zachęca organizm do zwiększenia naturalnej produkcji sebum, aby zrekompensować utratę właściwego balansu. Z powodu nadmiernego oczyszczania włosów i złej diety, wielu osobom brakuje również niezbędnych składników odżywczych, których potrzebujemy. Dzięki nim organizm może przede wszystkim zbudować zdrową strukturę włosów. Czy w takim wypadku właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju pielęgnacyjnego? Niekoniecznie!

Niektóre oleje roślinne wydają się być bardzo korzystne dla naszych włosów, ale olej kokosowy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Na przykład, olej rycynowy to odwieczna tajemnica piękna, która zwiększa porost włosów. Często używa się go podczas pielęgnacji włosów, brwi czy rzęs. W internecie z łatwością można znaleźć liczne opisy jego działania i wspaniałe rezultaty pielęgnacyjne.

Z drugiej strony olej kokosowy zapewnia nieco odmienne rezultaty działania. Niektóre osoby bardzo szybko zauważają dobre efekty w postaci zdrowiej wyglądających i gładszych włosów. Inne skarżą się na pewne problemy i brak dobrych rezultatów. Więc jaki jest powód tej rozbieżności i skąd dana osoba może wiedzieć, czy olej kokosowy na włosy będzie korzystny, czy może spowoduje ich wypadanie?

Olej kokosowy nie jest odpowiedni do każdego rodzaju włosów

Nic dziwnego, że różne rodzaje włosów odmiennie reagują na produkty olejowe. Także olej kokosowy nie działa w taki sam sposób na każdy rodzaj włosów. Ponieważ pomaga włosom zachować naturalne białko, może być szczególnie pomocny dla tych, którym brakuje wystarczającej ilości naturalnych protein w mieszkach włosowych. Badania potwierdziły jego korzystne działanie na niektórych rodzajach włosów. Ale nie na wszystkich!

Zazwyczaj osoby o cienkich i średnio błyszczących włosach zobaczą dobre rezultaty dzięki stosowaniu oleju kokosowego. Powinien on spowodować zauważalne wzmocnienie, lśniący efekt oraz większą objętość. Osoby z grubymi lub suchymi włosami mogą w ogóle nie borykać się z niską zawartością białka, a olej kokosowy może prowadzić do łamliwości i wypadania włosów. Takie osoby powinny raczej skorzystać z właściwości innych rodzajów olejków, takich jak olej marula lub olej arganowy.

Zawsze należy pamiętać, że każdy, kto ma alergię lub reakcję na orzechy kokosowe lub olej kokosowy, nie powinien również stosować tych produktów we włosach, bez względu na ich rodzaj.

Kwota ma znaczenie

Jeśli chodzi o stosowanie oleju kokosowego do pielęgnacji włosów, ważna jest również zastosowana ilość. Słyszy się czasem powiedzenie, że „zbyt wiele dobrego nie daje dobrych rezultatów”. Absolutnie odnosi się to również do stosowania oleju kokosowego we włosach. Podobnie jak w przypadku suplementów diety, niewielka ilość może być dobra, a duża ilość już niekoniecznie.

Olej kokosowy wydaje się najbardziej korzystny, gdy jest stosowany w niewielkich ilościach w celu wzmocnienia włosów lub zmniejszenia puszenia się. Włosy mogą nie reagować jednak dobrze na pokrycie ich dużą ilością oleju kokosowego.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wystarczy wetrzeć niewielką ilość oleju kokosowego między dłonie, aby go rozgrzać, a następnie delikatnie przetrzeć włosy. Powinno to pomóc oswoić puszenie i sprawić, by włosy lśniły bez negatywnych skutków.

Inne składniki są również bardzo ważne

Olej kokosowy jest często zawarty w przepisach na odżywcze olejki do włosów, maski do włosów i inne produkty do pielęgnacji włosów. W połączeniu z innymi olejkami i składnikami może dawać dużo lepsze rezultaty, a odpowiednie kombinacje kwasów tłuszczowych mogą zapewniać zupełnie inne działanie.

Na przykład olej kokosowy nie sprawia, że ​​włosy stają się suche lub łamliwe w połączeniu z jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi z oliwy z oliwek lub w połączeniu z olejem arganowym lub marula. Z kolei miód sprawia, że ​​olej kokosowy jest jeszcze bardziej korzystny dla włosów, a proste cukry w nim zawarte odżywiają włosy i sprawiają, że stają się one naturalnie gładkie.

Olej kokosowy może również nie być najlepszym wyborem do włosów dla tych, którzy używają naturalnych lub domowych produktów pielęgnacyjnych. Domowe produkty do włosów nie zawierają chemicznych detergentów i środków powierzchniowo czynnych, które zawiera wiele komercyjnych szamponów i produktów pielęgnacyjnych.

Jak bezpiecznie używać oleju kokosowego do pielęgnacji włosów?

Ci, którzy myślą, że olej kokosowy może być korzystny dla ich rodzajów włosów, mogą odnieść korzyści z jego stosowania. Istnieją jednak pewne praktyki dotyczące stosowania oleju kokosowego do włosów:

  • Unikaj skóry głowy: chociaż olej kokosowy wydaje się być korzystny dla osób zmagających się z łupieżem, ponieważ zawiera składnik przeciwgrzybiczny. Niektórzy mogą jednak doświadczyć negatywnych skutków stosowania oleju kokosowego bezpośrednio na skórę głowy. Olej kokosowy może zatykać pory i powodować podrażnienia niektórych rodzajów skóry głowy (tak jak ma to miejsce w przypadku niektórych rodzajów skóry). Z tego powodu najlepiej stosować go bezpośrednio na włosy, a nie na skórę głowy.
  • Zacznij od małych ilości: ponownie, więcej nie znaczy lepiej. Zwłaszcza, dopóki nie dowiesz się, jak twoje włosy radzą sobie z olejem kokosowym. Zawsze na początku używaj niewielkiej ilości i zobacz, jak reagują Twoje włosy.
  • Dodaj inne składniki: dodanie innych olejków może zmienić wpływ oleju kokosowego na włosy. Mieszanie oleju kokosowego z miodem i jogurtem może przynieść więcej korzyści niż sam olej kokosowy.

Spożywaj olej kokosowy, aby uzyskać maksymalne korzyści pielęgnacyjne

Pomimo wszystkich korzystnych właściwości oleju kokosowego w pielęgnacji, włosy nie mają zdolności trawienia ani metabolizowania oleju kokosowego. Takie możliwości ma z kolei układ trawienny. Warto zatem z tego skorzystać.

Olej kokosowy może przynieść najwięcej korzyści włosom, gdy jest spożywany wraz ze zbilansowaną dietą. Wysoka zawartość średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy może poprawić tempo wzrostu włosów. Zdrowie i wzrost włosów zaczynają się od takich czynników jak dieta, suplementy i sen. Podobnie jak skóra, włosy są odzwierciedleniem wewnętrznego zdrowia i mogą być w dużej mierze kontrolowane przez hormony (jeden z powodów, dla których kobiety tracą włosy po ciąży). Rozważ zatem skupienie się na zrównoważeniu poziomu hormonów i odżywianiu ciała, aby poprawić kondycję swoich włosów.

Czy używasz oleju kokosowego na włosy? Jakie wyników doświadczasz? Napisz w komentarzu poniżej i koniecznie udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.