Zioła na włosy stosuje się od dawien dawna, gdyż zawsze był to najbardziej dostępny i łatwy w zastosowaniu zabieg zdrowotny i pielęgnacyjny. Niewątpliwe jednak przez setki lat zaobserwowano i potwierdzono szczególną skuteczność działania niektórych z nich. Niewątpliwe do najpopularniejszych ziół wykorzystywanych w codziennej ochronie i regeneracji włosów należy pokrzywa, skrzyp polny oraz pietruszka i rozmaryn. Sprawdźmy zatem w jaki sposób warto z nich korzystać.
Jak wiadomo, zioła na włosy mogą działać nie tylko bardzo delikatnie, ale i skutecznie. Nawet wiele współczesnych i renomowanych produktów wykorzystuje je w swoich formułach. Można jednak z powodzeniem korzystać z ich niesamowitych właściwości w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Nie wymagają one bowiem dużej wprawy i wiedzy z zakresu kosmetologii. Poznajmy zatem, naszym zdaniem najbardziej przydatne i popularne z nich.
Jakie zioła na włosy są najbardziej skuteczne?
Zdrowe włosy, a także skóra głowy pozbawiona łuszczącej się skóry, to niewątpliwe niezwykle istotna sprawa dla każdej kobiety. Jest to tak powszechnie pożądane, że na rynek zostało wprowadzone wiele produktów pielęgnacyjnych dla włosów i skóry głowy, które mają to w skuteczny sposób umożliwić. Jest tego tak dużo, że często przy półkach z tymi produktami spędza się godziny, by sprawdzić skład i możliwości danego szamponu czy odżywki. Zamiast tracić czas i pieniądze na wypełnione chemicznymi składnikami produkty, lepiej wykonać samodzielnie domowy środek do pielęgnacji włosów. Na pewno takie produkty są zdrowsze, a do tego są całkiem proste w wykonaniu. Jakie zatem zioła na włosy warto stosować?
Pokrzywa na włosy
Płukanie włosów płynem wykonanym z pokrzywy, która jest bogata m.in. w żelazo, pomaga przede wszystkim zapobiegać ich wypadaniu, a także doskonale wspiera wzrost nowych. Wypicie herbaty z pokrzywy również może przyczynić się do zapobiegania wypadaniu włosów. Dzieje się tak dlatego, że żelazo pomaga w krążeniu krwi w skórze głowy, co z kolei przyspiesza wzrost włosów. Pokrzywa może również wyeliminować nierównowagę sebum, które jest wytwarzanym w porach naturalnym tłuszczem. Właściwość ta ma duże znaczenie przy przetłuszczającej się skórze głowy oraz przy łupieżu. Jak na zioło, które przy dotknięciu zadaje ból, to pokrzywa wykazuje wiele cudownych właściwości, z których warto korzystać.
Co będzie potrzebne:
- Duża garść świeżych liści pokrzywy lub 5 łyżek suszonych liści pokrzywy.
- 2 szklanki świeżej wody.
- Kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
- Butelka do przechowywania.
Wykonanie:
Jeśli używa się świeżych liści pokrzywy, to należy je umieścić w garnku i zalać 2 szklankami wody. Całość zagotować, a następnie gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Następnie ostudzić i przefiltrować, a potem do całości dodać ulubiony olejek eteryczny. Płyn należy przechowywać w lodówce do pół roku. Jeśli wykorzystywane są suszone liście pokrzywy, to należy je zalać wrzątkiem i zaparzać około 20 minut. Następnie ostudzić i przefiltrować. Dodać do płynu ulubiony olejek eteryczny.
Tak przygotowany domowy kosmetyk warto używać na włosy podczas kąpieli lub masażu skóry głowy. Można go pozostawić na włosach przez 5-10 minut, a potem spłukać.
Skrzyp polny jako tonik do włosów
Skrzyp polny przede wszystkim wypełniony jest cenną krzemionką, która ma właściwości korzystnie wpływające na włosy. Krzemionka jako naturalny produkt pomaga utrzymać włosy w pełni zdrowia, a także zapobiega ich wypadaniu.
Co będzie potrzebne:
- Garść świeżego skrzypu polnego.
- Świeża woda.
Wykonanie:
W garnku należy doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień i dodać skrzyp polny. Napar powinien zaparzać się przez 20 minut, a następnie należy go odcedzić. Kiedy ostygnie, całość poleca się nałożyć na włosy, przykryć ręcznikiem i pozostawić na 20 minut. Po tym czasie całość można dokładnie spłukać.
Nasiona pietruszki i rozmaryn jako tonik do włosów
Nie wiadomo dlaczego nasiona pietruszki i rozmaryn działają na włosy tak korzystnie, nadając im zdrowo błyszczącego wyglądu. Rozmaryn pozostawia jednak największy blask na włosach ciemnych. Najprawdopodobniej pietruszka pomaga eliminować także wszy. Jak zatem skorzystać z działania tych wspaniałych składników ziołowych?
Co będzie potrzebne:
- 2 łyżki suszonych nasion pietruszki.
- ½ szklanki posiekanego rozmarynu.
- Świeża woda.
Wykonanie:
W pierwszej kolejności należy roztłuc nasiona pietruszki i drobno posiekać rozmaryn. Trzeba wykonać to tak, by całość wypełniła ½ szklanki. Po ugotowaniu kilku szklanek wody do wrzątku wrzucamy zioła i zaparzamy przez 20 minut. Całość przecedzamy, a płukankę nanosimy na włosy. Głowę warto owinąć ciepłym ręcznikiem i trzymać tak przez godzinę. Nie należy tego spłukiwać, a poczekać aż włosy same wyschną.
Podsumowanie
Istnieje także wiele innych ziół i innych produktów roślinnych, które warto stosować na włosy. Zaliczyć można do nich kozieradkę, siemię lniane czy olejki naturalne. Można je także stosować zamiennie lub uzupełniająco. Niewątpliwe warto również nieco eksperymentować, by odnaleźć dla siebie najbardziej skuteczne formuły domowej pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Kiedy wykorzystuje się takie naturalne środki regularnie, to okazuje się, że włosy i skóra głowy rzeczywiście stają się wyraźnie zdrowsze. Zatem, zamiast używać różnych chemikaliów, by zapobiec wypadaniu włosów, lepiej jest skorzystać z tych produktu, które są w pełni naturalne i bezpieczne. Zioła na włosy stosowane są praktycznie od początków zarania ludzkości, zarówno w celach zdrowotnych, jak i poprawiających ogólny wygląd.