Home Styl życia Krzem – Właściwości i zastosowanie

Krzem – Właściwości i zastosowanie

przez Patrycja Nowak
krzem

Krzem to bardzo ważny minerał, który w naturalny sposób wspiera zdrowie włosów, paznokci i stawów. Wykazuje także wspaniałe działanie przeciwstarzeniowe, a także ma istotny wpływ na utrzymanie zdrowia. Jednak wszystko co wiemy do tej pory na temat jego roli organizmie, może być dla niektórych dość zaskakujące. Sprawdźmy zatem dlaczego warto zadbać, by znalazł się w naszej codziennej diecie.

Zanim przejdziemy do korzyści płynących ze stosowania tego króla suplementów, zapobiegających przedwczesnym oznakom starzenia, warto najpierw dokładnie zrozumieć, jaką rolę odgrywa krzemionka jeśli chodzi o nasz ogólny stan zdrowia. Posiada on bowiem duże znaczenie dla utrzymania wielu ważnych funkcji organizmu.

Rola krzemu w organizmie

Ludzki płód ma zapewnione praktycznie nieskończone dostawy krzemionki, ze względu na rolę tego minerału w tworzeniu tkanek, w tym kości, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz struktur takich jak zęby. Zasadniczo, krzem jest jednym z ważniejszych składników mineralnych, wymaganych do utworzenia i utrzymania zdrowia struktur organizmu. Badania kliniczne potwierdzają istotną zależność między obecnością krzemu w tkankach aorty, a chorobowymi zmianami miażdżycowymi. Brak tego minerału może skutkować twardnieniem tętnic i rozwojem nadciśnienia tętniczego. Należy zatem podkreślić, że odpowiednia zawartość krzemu w organizmie pozwala utrzymać właściwą elastyczność naczyń krwionośnych, a tym samym obniżać ryzyko zawału serca i rozwoju miażdżycy.

Krzem odgrywa także bardzo ważną rolę w procesie oczyszczania organizmu, wspomagając usuwanie złogów i szkodliwych toksyn. Tym samym ma duże znaczenie dla efektywnego odchudzania. Jego suplementację poleca się również w celu poprawy funkcji nerek, a także redukowania stanów zapalnych. Czasami uznawany jest za naturalny środek powstrzymujący rozwój komórek nowotworowych, a także skuteczne antidotum na niektóre choroby układu oddechowego.

Również w kosmetyce krzem ma bardzo duże znaczenie. Bezpośrednim wynikiem jego działania jest zdolność do pobudzenia produkcji kolagenu, który wykazuje naturalną zdolność do odmłodzenia włosów, paznokci i skóry. Wspomaga leczenie takich dolegliwości jak trądzik pospolity i różowaty, a dzięki współudziale w syntezie elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego, przyspiesza regenerację naskórka i odbudowę struktury skóry.

Korzyści ze stosowania suplementów krzemu w późniejszym wieku

Często zauważa się liczne korzyści z działania krzemionkowych suplementów diety w zakresie ochrony przed skutkami starzenia. Wskazuje się, choć głównie poprzez niepotwierdzone źródła, na jego zdolność do poprawy wyglądu włosów, wzmacniania łamliwych paznokci, a nawet usuwania zmarszczek, głównie dzięki roli tego minerału w promowaniu produkcji kolagenu. Krzem uważa się za istotnie skuteczny suplement, pozwalający na łagodzenie uciążliwych bólu stawów, a także do leczenia innych chorób, w tym miażdżycy i osteoporozy.

Uważa się także, że wykazuje działanie przyspieszające procesy gojenia się złamań i zapobiega tworzeniu się blizn przy stosowaniu miejscowym. Wreszcie, krzem pozwala wzmacniać ściany naczyń krwionośnych, co oznacza, że suplementy anti-aging z krzemem mogą poprawić funkcje układu krążenia.

Niedobowy krzemu w organizmie

Typowymi objawami niedostatecznej ilości krzemu w diecie lub trudności z jego przyswajaniem to przede wszystkim suchość skóry, osłabienie paznokci, dolegliwości kości i stawów – m.in. osteoporoza, a także rozwój chorób wieńcowych i górnych dróg oddechowych. Deficyt tego ważnego pierwiastka w organizmie objawia się także nadmiernym wypadaniem włosów i ich łamliwością, problemami dermatologicznymi oraz trudnościami z utrzymaniem zadbanych paznokci. Przyczyny tego stanu mogą być różne, a niekiedy możliwości jego odpowiedniego wchłaniania są hamowane przez takie substancje jak magnez, związki fluoru czy błonnik pokarmowy.

Naturalne źródła krzemu

W jakich produktach znajdziemy krzem? Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych i naturalnych źródeł tego cennego pierwiastka.

  • krzem w tabletkachowoce morza,
  • ryby,
  • ziarna zbóż,
  • algi,
  • kozieradka,
  • podbiał pospolity,
  • pokrzywa,
  • czosnek,
  • rzodkiew,
  • kapusta,
  • szparagi,
  • woda źródlana.

Krzem – Dawkowanie

Warto pamiętać, że nadmierne spożycie krzemu może nieść za sobą pewne efekty uboczne, dlatego należy je właściwie kontrolować. Zalecana dzienna dawka dla dorosłych zależy od kilku kluczowych czynników, jednak najczęściej jest to ok. 20-50 mg. Najlepiej by pochodził on z diety i ewentualnie może być uzupełniany suplementem. Krótkookresowo dawka może być wyższa, gdy istnieje potrzeba wspomagania odbudowy i regeneracji.

Przed przystąpieniem do suplementacji krzemem warto niewątpliwe omówić to z lekarzem. Warto również przy tym pamiętać, że wiele suplementów diety nie jest regulowane prawnie, a ich dawki mogą się istotnie różnić od rzeczywistych potrzeb organizmu. Dotyczy to także preparatów przeciwstarzeniowych, które często zawierają również wiele innych dodatków. Lekarz powinien być w stanie wskazać odpowiedni wybór suplementu, który pomoże Ci czerpać optymalne korzyści z tego magicznego minerału.

Efekty uboczne działania krzemu

Podejmując suplementację krzemu warto mieć na względzie, że pomimo wielu korzyści jakie może zapewnić, zawsze należy zachować pewne środki ostrożności. Poniżej wskazujemy niektóre działań niepożądanych, które mogą wystąpić w związku z długotrwałym stosowaniem lub nadużywaniem suplementów krzemionkowych:

  • Niedobór witamin

Stosując krzem nie można zapomnieć także o innych związkach odżywczych, głównie witaminach. Bardzo często zdarza się, że  w organizmie może wystąpić niedobór witaminy B1, co może powodować wiele problemów zdrowotnych.

  • Nadmierne oddawanie moczu

Niektóre badania wskazują na związek krzemionki z nadmiernym oddawaniem moczu i odwodnieniem, dlatego należy zachować ostrożność przy jej suplementacji i jednocześnie pić dużo wody.

  • Zaburzenia czynności nerek

Podejrzewa się, że z powodu nadmiernej suplementacji nagromadzenie związków krzemu z w nerkach może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym kamienie nerkowe i nieodwracalne pogorszenie ich ogólnej funkcji.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29788158
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29734747
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29510627
  4. Górnicka J., Apteka Natury. Poradnik zdrowia, AM „Morex”, Warszawa, ISBN: 978-83-7250-596-5

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.