Home Styl życia Jak dbać o bliskość, kiedy w związku pojawia się dziecko?

Jak dbać o bliskość, kiedy w związku pojawia się dziecko?

przez Patrycja Nowak
bliskość

Narodziny dziecka to ogromna życiowa zmiana, która wpływa nie tylko na związek, ale i czas dla siebie, możliwość swobodnego spotkania się ze znajomymi, czy nawet podejmowane obowiązki zawodowe. Często mówi się, że pojawienie się dziecka w rodzinie może niezwykle zbliżyć do siebie jego rodziców. Choć to prawda, istnieje także ryzyko, że rodzice, skupiając się całkowicie na maluchu, przestaną dbać o swój związek i wzajemną bliskość. Jak tego uniknąć?

Intymność i wspólny czas po narodzinach dziecka

To oczywiste, że w pierwszych tygodniach życia dziecka to ono zbiera większość uwagi całej rodziny. Należy jednak pamiętać, że maluch nie jest jedynym priorytetem. Także dla niego, pod kątem zdrowego rozwoju, poczucia bezpieczeństwa i odpowiednich wzorców wyniesionych z domu, szczęśliwy związek rodziców jest niezwykle ważną kwestią.

Jak znaleźć czas na bliskość w związku, opiekując się małym dzieckiem? Jeśli maluch sypia w swoim pokoju, warto stworzyć z sypialni azyl, w którym rodzice mogą mieć czas tylko dla siebie. Nieco trudniej bywa wtedy, gdy dziecko śpi z nimi w jednym łóżku. W takiej sytuacji dobrze, aby korzystali oni z pomocy innych członków rodziny czy opiekunki, która może zająć się maluchem. Nie zawsze jest to proste do zorganizowania, ale zdecydowanie warte pod kątem dbania o związek.

Hormony, szczególnie w organizmie młodej mamy, odbierają jej ochotę na zbliżenia po narodzinach dziecka. Wraz z upływem czasu warto jednak otwierać się na siebie nawzajem, również pod kątem seksualnym. Może będzie to odpowiedni moment na spróbowanie czegoś nowego, zaplanowanie gorącej randki, albo wprowadzenie urozmaiceń takich jak choćby proste dildo?

intymnośćPodział obowiązków i odpoczynek

Po narodzinach dziecka szczególnie kobiety angażując się w opiekę nad maluchem, zaczynają żyć w przeświadczeniu, że jedynie one potrafią zająć się nim właściwie. Takie podejście ma kilka wad. Z jednej strony jest to jasny sygnał dla partnera, że być może nie nadaje się on do opieki nad dzieckiem, a jego partnerka nie ma do niego zaufania w tej kwestii. Z drugiej – zapracowana mama szybko staje się przemęczona i rozdrażniona, przy czym nie jest niczym dziwnym, że traci ona ochotę na bliskość ze swoją drugą połówką. Przy natłoku obowiązków, ciągłych nocnych pobudkach i płaczu maleństwa, nikomu nie w głowie flirt, słodkie słówka, czy urozmaicenia życia łóżkowego jak propozycje od EasyToys.

I matka, i ojciec są równoprawnymi opiekunami dziecka. Obowiązkami związanymi z opieką należy się dzielić, aby każde z rodziców miało trochę czasu wyłącznie dla siebie. Odrobina odpoczynku, towarzystwa innych ludzi, czy nawet beztrosko spędzonego czasu w barze, pomoże odnaleźć się w nowej życiowej roli i utrzymać równowagę psychiczną.

Rozmowa o rodzicielstwie i związku

Opieka nad małym dzieckiem wiąże się z całą masą obowiązków, które po prostu muszą zostać wykonane. Przemęczenie sprzyja kłótniom, w szczególności wtedy, gdy rodzice mają odmienne zdanie na temat wychowania dziecka. To oczywiste, że pochodzą oni z różnych domów, mogą mieć różne wzorce, czy nawet oczekiwania pod kątem przyszłości malucha. Czy warto się o to kłócić? Zdecydowanie nie. Zamiast tego należy rozmawiać, żeby dać sobie szansę na ustalenie wspólnej taktyki.

Rozmawiać należy także o swoim związku, bliskości, zaufaniu, czy nawet rozczarowaniu. Żaden problem pojawiający się w relacji nie dotyczy tylko jednej osoby. To wspólne problemy i żeby je rozwiązać, potrzebne są dwie osoby. Czy w związku coś się zmieniło? Może wygasła dawna iskra, a uczucia stały się bardziej rutynowe? Warto o tym mówić, zanim problemy urosną do tego stopnia, że poradzenie sobie z nimi stanie się naprawdę trudne.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.