Home Kosmetyki Kosmetyki fryzjerskie dla pięknych włosów

Kosmetyki fryzjerskie dla pięknych włosów

przez Patrycja Nowak
kosmetyki fryzjerskie

Kosmetyki fryzjerskie, podobnie jak wszystkie inne profesjonalne produkty pielęgnacyjne, w ostatnim czasie zaczęły cieszyć się większym zainteresowaniem tzw. zwykłych użytkowniczek. Stanowią one szeroką gamę produktów kosmetycznych wykorzystywanych w salonach i zakładach fryzjerskich, która ma za zadanie szybkie i skuteczne działanie pielęgnacyjne i stylizujące. Sprawdźmy zatem które z nich cieszą się obecnie największym zainteresowaniem.

Włosy to nabłonkowe wytwory skóry, podobnie jak paznokcie. Włos składa się z części zewnętrznej, czyli łodygi oraz  ukrytego w skórze korzenia. W macierzy mieszka włosowego, który jest częścią korzenia, produkowane jest białko z grupy skleroprotein, czyli keratyna. Keratyna jest podstawowym budulcem łodygi włosa, która odpowiada za właściwości fizykochemiczne włosów oraz ich wygląd. Najważniejsza strukturalna część łodygi włosa, a więc kora, zbudowana jest ze skręconych włókien keratyny.

Keratyna wchodzi ponadto w skład zewnętrznej osłony włosa, która odpowiedzialna jest za jego połysk i wrażliwość na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Naturalna keratyna nie może stanowić jednak składnika kosmetyków fryzjerskich. Wcześniej należy ją chemicznie przekształcić, gdyż jest to substancja słabo rozpuszczalna w wodzie i nierozpuszczalna w alkoholach czy tłuszczach. W kosmetykach fryzjerskich stosuje się przede wszystkim hydrolizaty keratyny, które są rozpuszczalne w wodzie i alkoholach.

Kosmetyki fryzjerskie z keratyną

Hydrolizaty keratyny to substancje aktywne, które przede wszystkim działają regenerująco i umożliwiają skuteczniejsze tworzenie stylizacji fryzur. Wykorzystuje się je często w różnego rodzaju kosmetykach fryzjerskich. Hydrolizaty keratyny mają tą przewagę nad innymi, podobnymi substancjami, że potrafią wnikać głęboko w strukturę i wiązać się na stałe z łańcuchami keratynowymi włosa. Z tego powodu wygląd i kondycja włosów ulega znacznej poprawie.

Kosmetyki fryzjerskie z keratyną odbudowują uszkodzone miejsca osłonek włosów, które powstają na skutek niszczących czynników chemicznych (farbowanie), fizycznych (wiatr, słońce) oraz mechanicznych (szczotkowanie). Poza tym hydrolizaty keratyny skutecznie uzupełniają niedobór naturalnych składników, które regenerują strukturę włosa. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i zwiększa się ich objętość. Hydrolizaty keratyny szczególnie doskonale sprawdzają się w przypadku włosów silnie uszkodzonych i osłabionych, gdyż włosy zdrowe wchłaniają mniejsze ich ilości.

Kosmetyki fryzjerskie z ceramidami

Ceramidy to składnik spoiwa, które wypełnia przestrzenie między komórkami osłonki włosa, dlatego mają spory wpływ na poziom ich nawilżenia. Odpowiadają również za sprężystość całej fryzury. Dzięki ceramidom można uzupełnić ubytki spoiwa włosów, które narażone jest na niekorzystne działanie promieniowania słonecznego czy różnego rodzaju zabiegów chemicznych. Kosmetyki fryzjerskie bogate w ceramidy wzmacniają powierzchnię włosa i czynią go znacznie bardziej odpornym. Dodatkowo zmniejszają ubytki białka, które powstają m.in. w czasie mycia włosów. Dzięki tego rodzaju produktom włosy stają się bardziej gładkie i naturalnie błyszczące. Ceramidy wchodzą w skład wielu profesjonalnych szamponów, masek, odżywek i innych kosmetyków regeneracyjnych.

Kosmetyki fryzjerskie termoochronne

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju urządzenia do stylizacji włosów. Są to nie tylko suszarki, ale i prostownice, lokówki czy karbownice do włosów. Stosując je warto jednak regularnie wykorzystywać termoochronne kosmetyki fryzjerskie, które zabezpieczają strukturę włosów przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Co ciekawe, kosmetyki tego typu nie tylko mają pozytywny wpływ na zdrowie włosów, ale i przyczyniają się do uzyskiwania lepszych efektów stylizacyjnych. Nie tylko wygładzają włosy, ale i dodają im miękkości czy połysku.

Kosmetyki fryzjerskie termoochronne posiadają w swoim składzie unikalne składniki, które ulegają aktywacji na skutek wysokiej temperatury i przenikają wówczas do wnętrza struktury włosów, zapewniając im odpowiednią ochronę i połysk. Produkty tego rodzaju są wprost niezastąpione podczas częstego korzystania z urządzeń do stylizacji włosów. Dzięki nim włosy pozostają cały czas w doskonałej kondycji.

Kosmetyki fryzjerskie – naturalne składniki

Aby włosy prezentowały się odpowiednio ładnie i zdrowo należy stosować różnego rodzaju kosmetyki fryzjerskie. Wiele z nich w swoim składzie zawiera różnego rodzaju ekstrakty, wyciągi z ziół, olejki naturalne czy hydrolaty. Wyciągi te i inne substancje pochodzenia naturalnego zawierają substancje biologicznie czynne, które wchodzą w skład szerokiej grupy profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Za sprawą naturalnego pochodzenia są zazwyczaj dobrze przyswajalne przez ludzki organizm –  znacznie lepiej niż substancje otrzymywane w laboratoriach w sposób syntetyczny.

W dobrej jakości kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów często wykorzystywana jest pokrzywa zwyczajna, podobnie jak w wielu tradycyjnych produktach tego rodzaju. Liście tego zioła są bowiem niezwykle bogate w cenne sole mineralne, mikroelementy, a także wiele witamin, flawonoidów, garbników, itd. Z tego powodu pokrzywa działa na włosy bardzo skutecznie, przede wszystkim wzmacniająco oraz zapobiega ich wypadaniu. Jest również skuteczna w przypadku łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry. Bogatym źródłem krzemu, tak bardzo cennego dla zdrowia włosów, jest z kolei skrzyp polny. To wspaniałe zioło, które często można spotkać w naturalnych kosmetykach fryzjerskich, skutecznie wzmacnia korzenie włosa i skutecznie odbudowuje jego strukturę.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.