Home Składniki kosmetyczne Ceramidy dla zachowania młodości skóry

Ceramidy dla zachowania młodości skóry

przez Patrycja Nowak
ceramidy

Termin ceramidy nie jest chyba dla nikogo obcy. Okazuje się jednak, że większość z nas tak naprawdę nie wie, co to za związki i dlaczego są tak ważne w pielęgnacji urody. Poniżej przedstawiamy skrótowe informacje na ich temat.

Ceramidy to nazwa substancji tłuszczowych, które wchodzą w skład naturalnej bariery lipidowej skóry. Lipidowy „cement”, zbudowany z ceramidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, połączonych wiązaniami peptydowymi, wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej skóry. Reszty cholesterolu, ceramidów i kwasów tłuszczowych, dzięki dobrym właściwościom do rozpuszczania się w sobie nawzajem, budują warstwy lipidowe, łączące się z warstwami wodnymi i tworzą obszary wodno lipidowe w naskórku.

Dlaczego ceramidy są ważne

Pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych i detergentów warstwy rogowe naskórka ulegają uszkodzeniu i przez powstałe ubytki traci się odpowiedni poziom nawilżenia, a także pozwalają one na przedostawanie się w głąb skóry wielu szkodliwych substancji. Zmiany w warstwie rogowej skóry, a co za tym idzie uszkodzenia barier lipidowych, prowadzą do przesuszenia skóry, przedwczesnego starzenia się i matowienia. Na dodatek powyżej czterdziestego roku życia nasz organizm całkowicie zatraca zdolność do ich produkcji, a ich uzupełnienie jest możliwe tylko za pomocą odpowiednich kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych.

Z tego właśnie powodu ceramidy można spotkać w wielu różnorodnych produktach drogeryjnych, również kosmetykach naturalnych i organicznych. Stanowią one przede wszystkim jeden z podstawowych składników aktywnych kremów przeciwzmarszczkowych, balsamów Anti-Age, serów do cery twarzy, itp.

Czym są i skąd pochodzą

W codziennej pielęgnacji skóry ważne jest więc, aby otrzymywała ona również potrzebne ceramidy, co znacznie usprawnia jej naturalne procesy regeneracyjne. Źródłem ceramidów w kosmetyce są zwykle świeże i wysokiej jakości olejki roślinne, zawierające również cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Poprzez  wchłanianie przez skórę możliwe jest regenerowanie swoistego „cementu” międzykomórkowego i odtwarzanie skuteczne bariery ochronnej.

Płaszcz lipidowy skóry należy uzupełniać na bieżąco, dlatego do codziennej pielęgnacji powinny być stosowane również produkty, zawierające szereg nienasyconych kwasów tłuszczowych, ceramidów, lecytyny i cholesterolu. Ceramidy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w bardzo szybki i naturalny sposób wnikają w struktury międzykomórkowe. Aplikacja ceramidów poprawia też struktury lipidowe, co sprawia, że są one bardzo pomocnym związkiem w leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz innych problemów dermatologicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o ceramidach

Ceramidy sprawdzają się także w pielęgnacji włosów. Suche włosy, które łatwo tracą wilgoć zostają za ich pomocą właściwie uszczelnione, a ich struktura szybko odbudowana. Dzięki ceramidom, zachowują one właściwy blask, miękkości i elastyczność.

Kosmetyki zawierające ceramidy mają działanie powierzchniowe. Ze względu na szybko złuszczające się partie naskórka i żeby uzyskać jak najlepszy efekt produkty z zawartością ceramidów mogą być stosowane nawet kilka razy dziennie.

Produkty zawierające ceramidy i inne substancje aktywne, wchodzące w skład cementu międzykomórkowego, są szczególnie polecane w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej, łuszczącej się i uszkodzonej przez detergenty lub szkodliwe promieniowanie UV.

 

Źródła:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X91904608
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15436577

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.