Olejek geraniowy powstaje z niektórych gatunków pelargonii i znajduje szerokie zastosowanie lecznicze oraz pielęgnacyjne. Chociaż najszersze zastosowanie znajduje w zabiegach aromaterapii, to również świetnie spisuje się w rozmaitych formułach kosmetycznych. W niniejszym artykule wskazujemy najważniejsze właściwości i zastosowania, jakie znaleźć może olejek geraniowy.
Olejek geraniowy stosowany jest powszechnie przede wszystkim w aromaterapii. Można go jednak spotkać także w niektórych formułach kosmetycznych. Powstaje na skutek procesu destylacji ziela pelargonii wonnej i wyróżnia się delikatnym, kwiatowym zapachem. Wykorzystywany jest do masażu, inhalacji, kąpieli czy kompresów. Poza tym, stosuje się go także jako składnik produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej czy starzejącej się. Poniżej prezentujemy jego najważniejsze właściwości i praktyczne zastosowania.
Olejek geraniowy i jego właściwości
Naturalne olejki eteryczne posiadają wiele cennych właściwości leczniczych, ale nie tylko. Olejek geraniowy cieszy się w aromaterapii sporą popularnością ze względu na swoje dobroczynne i dość wszechstronne działanie na organizm człowieka. Przede wszystkim bowiem stanowi:
- skuteczny środek antybakteryjny i antywirusowy – hamuje rozwój bakterii i wirusów,
- środek gojący – stosowany może być na blizny oraz na rozstępy, wypryski czy cellulit – dzięki niemu przebarwienia skóry są mniej widoczne, poza tym usprawnia krążenie krwi pod powierzchnią skóry i przyspiesza proces regeneracji tkanek,
- preparat uelastyczniający i ściągający – dzięki niemu skóra, naczynia krwionośne i mięśnie obkurczają się – za jego sprawą ciało staje się jędrne, a zmarszczki pojawiają się znacznie później,
- środek moczopędny – olejek geranium posiada właściwości moczopędne, co pozwala na oczyszczenie organizmu z nagromadzonych w nim toksyn – mocznika, soli kwasów żółciowych czy metali ciężkich – częste oddawanie moczu obniża ciśnienie krwi, bo organizm pozbywa się dużych ilości sodu,
- preparat wzmacniający – dzięki olejkowi geraniowemu cały organizm funkcjonuje lepiej, gdyż reguluje on pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej ilości hormonów w organizmie człowieka,
- preparat odświeżający – olejek geranium ma miły, przyjemny i trwały zapach, reguluje produkcję sebum i wykazuje właściwości bakteriobójcze, dlatego pozwala na pozbycie się nieprzyjemnego aromatu ciała.
Olejek geranium i jego zastosowanie w praktyce
Olejek geraniowy często wykorzystywany jest podczas leczenia depresji, napięcia nerwowego, lęków, zmiennych stanów psychicznych, osłabienia, menopauzy czy zaburzeń na tle seksualnym. Pomaga także na wszelkiego rodzaju problemy skórne – cellulit, trądzik, oparzenia, wypryski i owrzodzenia. Czasami stosowany jest pomocniczo w leczeniu przeziębienia, zapalenia migdałków, bolesnego miesiączkowania, różnego rodzaju bólów, itp. dolegliwości.
Olejek geraniowy sprawdza się dobrze podczas wykonywania domowych zabiegów na cellulit. Przy jego pomocy przygotowuje się specjalną pastę do ciała, która regularnie stosowana ma pomóc zwalczyć uciążliwą dla wielu kobiet, mało estetyczną pomarańczową skórkę na ciele.
Jednak, aby olejek eteryczny geranium działał odpowiednio, należy go przechowywać z dala od światła i wilgoci. Olejku nie powinno się stosować w pierwszych miesiącach ciąży, u dzieci poniżej 6 roku życia oraz u osób, które są uczulone na olejki eteryczne.
Jak powstaje olejek geranium?
Wprawdzie wyróżnia się ponad 200 różnych rodzajów geranium, ale olejek geraniowy powstaje jedynie z dwóch z nich – geranii różanej i geranii cytrynowej. Olejki geranium otrzymywane są na skutek destylowania w parze wodnej łodyg, kwiatów i liści rośliny. Z jednego kilograma surowca otrzymuje się jedynie ok. 1 ml olejku.
Olejek geraniowy jest lekki, posiada żółtawy kolor i charakterystyczny zapach z nutką mięty, róży i cytryny. Za sprawą swoich wyjątkowych właściwości zalicza się go do klasy aromatycznych adaptogenów.
Jak stosować olejek geraniowy?
Olejek geraniowy wykorzystywać można na wiele różnych sposobów, jednak najchętniej stosowany jest przede wszystkim w aromaterapii. W tym przypadku często łączy się go z innymi olejkami eterycznymi. Doskonale komponuje się m.in. z olejkiem rozmarynowym, lawendowym czy jałowcowym. W połączeniu z olejkiem eukaliptusowym i sandałowym skutecznie łagodzi długotrwały stres i zmniejsza ogólne zdenerwowane. Skomponowany z olejkiem cytrynowym i rozmarynowym wpływa pozytywnie na jakość życia seksualnego. Olejek geranium wykorzystuje się także do masażu, a także kąpieli i inhalacji.
- Masaż: ok. 3-5 kropli olejku należy dokładnie zmieszać z łyżeczką oleju nośnego, a następnie wmasowywać w bolesne miejsca.
- Kąpiel: ok. 10-15 kropli olejku stosuje się na ok. 1/3 wanny ciepłej wody.
Ponadto olejek można wykorzystać do takich zabiegów jak:
- domowy masaż relaksacyjny, po wcześniejszym zmieszaniu np. z olejem kokosowym lub olejkiem rycynowym,
- relaksacyjna kąpiel aromaterapeutyczna z ulubionych dodatkiem olejków eterycznych,
- dodatek zapachowy do aromatyzowania kosmetyków,
- relaksacyjne i lecznicze moczenie stóp,
- naturalny środek na opryszczkę tzw. zimno.