Home Kosmetyki Olejek rycynowy na twarz – Jak stosować

Olejek rycynowy na twarz – Jak stosować

przez Patrycja Nowak
olejek rycynowy na twarz

Olejek rycynowy to wyjątkowy produkt kosmetyczny, który nadaje się prawie do każdego rodzaju cery. Dzięki bogatej zawartości cennych składników zapewnia młody wygląd i wspaniałe nawilżenie, a przede wszystkim jest produktem zupełnie naturalnym. Najczęściej poleca się stosować olejek rycynowy na twarz kilka razy w tygodniu, zarówno samodzielnie, jak i w postaci dodatku do ulubionych kosmetyków pielęgnacyjnych. Dzięki niemu zapewne już niedługo będzie można zobaczyć pierwsze efekty jego działania.

Olejek rycynowy od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, nie tylko w tradycyjnej medycynie naturalnej, ale również w kosmetyce. Produkt ten wykazuje także cenne właściwości lecznicze, ale również pielęgnacyjne, poprawiając w widoczny sposób wygląd naszej skóry. Dzięki zawartości witaminy A i E olejek rycynowy wykazuje szereg cennych dla skóry właściwości odżywczych i regeneracyjnych, dlatego też warto wprowadzić go do swojej codziennych rytuałów kosmetycznych. Jakich jednak efektów po regularnym stosowania olejku rycynowego na twarz można się spodziewać?

Czym jest olejek rycynowy?

Olej rycynowy powstaje poprzez wyciskanie na zimno nasion rącznika pospolitego. Jednak w kolejnym etapie procesu uzyskany produkt gotuje się razem z wodą, dzięki czemu z oleju zostaje usunięta rycyna, zaliczana niestety do grona bardzo toksycznych substancji. Dzięki temu właśnie zabiegowi olej rycynowy nie wykazuje szkodliwego działania, dlatego też z powodzeniem można stosować ten produkt zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Olej rycynowy charakteryzuje się dosyć gęstą konsystencją, a także jasnożółtym kolorem i dosyć specyficznym zapachem. Można go bez problemu zakupić w każdej aptece, płacąc za niego zaledwie kilka złotych.

Chociaż olej rycynowy wykazuje wiele cennych właściwości, które mogą pomóc w zmniejszeniu zmarszczek, nie ma jeszcze bezpośrednich dowodów, które by to jednoznacznie potwierdzały. Jednak badania wykazały, że przede wszystkim jest skutecznym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym – obie właściwości pomagają zwalczyć wolne rodniki i mogą spowolnić proces starzenia.

Olej rycynowy zawiera cenne kwasy tłuszczowe, które mają właściwości nawilżające, poprawiające zdrowie skóry i zapobiegające utlenianiu. Prawdopodobnie kwasy te mogą również pomóc zminimalizować zmarszczki. Ten cenny olej ma również właściwości zmiękczające, które pomagają poprawić teksturę skóry i przywrócić jej zdrowy wygląd.

Lecznicze właściwości olejku rycynowego

Olejek rycynowy to świetny środek antybakteryjny, przeciwzapalny oraz przeciwgrzybiczy, ponieważ w skuteczny sposób wspomaga on walkę z takimi dolegliwościami jak liszaj, grzybica, czy też drożdżyca. Po produkt ten warto również sięgać przy wszelkiego rodzaju uszkodzeniach skóry, takich jak np. skaleczenia lub oparzenia słoneczne. Opisywany olej wspomaga ponadto walkę z plamami na twarzy oraz przebarwieniami, kiedy stosuje się go na problematyczne miejsca przynajmniej dwa razy dziennie. Aby wzmocnić efekt wybielający, do olejku warto dodać kilka kropli świeżo wyciśniętego soku z cytryny, pamiętając jednak o tym, aby po zabiegu nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych.

Pielęgnacyjne właściwości olejku rycynowego

Olej rycynowy zyskał bardzo dużą popularność dzięki swoim właściwościom przeczyszczającym, jednak z powodzeniem można go również stosować do pielęgnacji skóry twarzy. Dzięki zawartości witaminy A i E, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, olejek rycynowy pomaga dogłębni odżywić, natłuścić oraz nawilżyć skórę, przywracając jej tym samym zdrowy wygląd. Wspomniane witaminy, a w szczególności witamina E, pomagają poprawić zarówno jędrność, jak i elastyczność skóry, zmniejszając tym samym widoczność niewielkich zmarszczek.

Olejek rycynowy może być z powodzeniem stosowany przez osoby mające skórę trądzikową, ponieważ substancje znajdujące się w tym produkcie pomagają dogłębnie oczyścić skórę z zanieczyszczeń, zapobiegając tym samym powstawaniu wyprysków i krostek. Dzięki temu, że nie narusza warstwy lipidowej naskórka, to na powierzchni skóry pozostaje niewidoczny film, ochraniający ją przed niekorzystnym działaniem przeróżnych czynników zewnętrznych.

Olej rycynowy jest dobrze znanym składnikiem kosmetycznym, którego stosuje się z powodu wielu różnych właściwości. Najczęściej wymieniane korzyści z jego stosowania obejmują:

Jak stosować olejek rycynowy na twarz?

Olej rycynowy jest w zasadzie bardzo uniwersalny, ponieważ może go stosować posiadaczka każdego rodzaju skóry – zarówno tej trądzikowej, jak i suchej oraz wrażliwej. Może być aplikowany bezpośrednio na skórę, jednak niewielką jego ilość można również dodać do stosowanego na co dzień kremu do twarzy, toniku lub maseczki.

Ten wyjątkowy dar natury stymuluje produkcję kolagenu, dlatego wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe. Może on w pewnym stopniu wypełniać niewielkie zmarszczki, ale także wspomóc opóźnić ich powstawanie. W przypadku, gdy na twarzy nie widać jeszcze pierwszych oznak starzenia, zaleca się wykorzystanie go do celów prewencyjnych. Właśnie dlatego powinny go stosować osoby praktycznie w każdym wieku i to niezależnie od typu cery.

Aby użyć oleju rycynowego do redukcji zmarszczek, należy kupić czysty olej rycynowy, najlepiej z ekologicznie uprawianych roślin. Znalezienie oleju w butelce z dozownikiem może znacznie ułatwić późniejszą jego aplikację. Olej rycynowy w formie sztyftu lub balsamu doskonale nadaje się do stosowania na usta. Niektóre dostępne na rynku oleje są również wstępnie rozcieńczone innymi olejami roślinnymi, często nazywanymi olejami nośnikowymi, dla zapewnienia ich lepszego wchłaniania. Można także samodzielnie rozcieńczyć olej rycynowy w stosunku 1:1 np. z  oliwą z oliwek, olejkiem z pestek winogron czy awokado.

Pielęgnacja okolic oczu

Olej rycynowy można bezpiecznie stosować w okolicach oczu w celu minimalizowania i redukcji zmarszczek. Warto w tym celu skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Krok 1: Rano oczyść skórę twarzy i dokładnie ją osusz.
  • Krok 2: Zaaplikuj jedną kroplę oleju rycynowego na czubek palca. Nakładaj olej na skórę pod oczami, a szczególnie na obszary podatne na zmarszczki. Unikaj dostania się oleju do oczu. Można również nakładać olej na inne obszary twarzy, takie jak skóra w pobliżu zewnętrznych kącików oczu, grzbietu nosa oraz w pobliżu i między oczami.
  • Krok 3: Pozostaw olej na skórze na około 20 minut, czyli czas potrzebny na wchłonięcie oleju rycynowego w skórę.
  • Krok 4: Następnie delikatnie umyj miejsca, w których nałożyłaś olej. Stosuj produkty, takie jak środki nawilżające, makijaż, kremy ochronne i inne, tak jak zwykle.
  • Powtórz te kroki również każdego wieczoru. Aby uzyskać długotrwałe korzyści, włącz powyższe kroki do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej i regularnie stosuj olej rycynowy na twarz.

Pielęgnacja okolic ust

Jeśli chcesz poprawić wygląd zmarszczek mimicznych w okolicach ust i warg, olej rycynowy może być tym, czego szukałaś. Poniżej dowiesz się jak można go wykorzystać:

  • Krok 1: Rano oczyść okolice ust i dobrze ją wysusz.
  • Krok 2: Umieść jedną kroplę oleju rycynowego na czubku palca. Nakładaj go na skórę wokół ust, szczególnie w obszarach podatnych na zmarszczki. Jeśli masz balsam do ust zawierający olej rycynowy, możesz go również zastosować, chociaż czysty olej może być bardziej skuteczny.
  • Krok 3: Pozostaw olej na skórze na około 20 minut, czyli czas potrzebny na jego wchłonięcie. W tym czasie unikaj picia i jedzenia.
  • Krok 4: Następnie umyj usta i skórę wokół ust. Stosuj nawilżacze, makijaż i inne produkty tak jak zwykle.
  • Powtarzaj te kroki każdego wieczoru. Aby uzyskać większy wpływ działania oleju rycynowego na twarzy, stosuj go codziennie.

Pielęgnacja czoła

Wiele źródeł wskazuje, że olej rycynowy wygładza zmarszczki na czole i pomaga w wypełnieniu skóry, redukując oznaki starzenia. W tym celu warto podjąć poniższe kroki:

  • Krok 1: Rano oczyść skórę czoła i dobrze wysusz.
  • Krok 2: Umieść jedną kroplę oleju rycynowego na czubku palca. Nakładaj olej na skórę na czole, szczególnie w pobliżu i wokół brwi.
  • Krok 3: Pozostaw na skórze na około 20 minut, aby dobrze się wchłonął.
  • Krok 4: Następnie umyj twarz i czoło. Stosuj produkty, takie jak makijaż, kremy i inne, tak jak zwykle.
  • Powtarzaj te kroki każdego wieczoru. Aby uzyskać efekty stosuj olej rycynowy na twarz codziennie.

Pielęgnacja brody i dekoltu

Stosując olej rycynowy na twarz można pomóc napiąć zwiotczałą skórę pod brodą lub w pobliżu szyi, chociaż jak dotąd żadne badania tego nie potwierdziły. Często poleca się go stosować w następujący sposób:

  • Krok 1: Rano oczyść twarz, podbródek i szyję. Delikatnie osusz, aby usunąć nadmiar wilgoci.
  • Krok 2: Umieść jedną kroplę oleju rycynowego na czubku palca wskazującego. Nakładaj olej rycynowy na skórę pod brodą i wzdłuż dekoltu. W razie potrzeby umieść następną kroplę oleju na opuszku palca i ponownie zastosuj, aby uzyskać bardziej odpowiednie i równomierne pokrycie.
  • Krok 3: Pozostaw olej na skórze na 20 minut, żeby olej rycynowy na twarzy dobrze się wchłonął.
  • Krok 4: Następnie delikatnie umyj skórę. Zastosuj produkty, takie jak środki nawilżające, makijaż i inne, których zwykle używasz.
  • Powtarzaj się wykonywać te kroki każdego wieczoru. Włącz je do codziennej rytyny pielęgnacyjne, żeby uzyskać jak najlepsze efekty.

Olejek rycynowy do demakijażu skóry

Olejek rycynowy sprawdza się idealnie jako naturalny środek przeznaczony do demakijażu skóry, w szczególności wtedy, gdy twarz pokryta jest warstwą mocno kryjącego podkładu. W jaki jednak sposób należy stosować wspomniany olejek? W pierwszej kolejności warto wykonać tradycyjny demakijaż, przemywając następnie twarz wacikiem nasączonym olejkiem. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe zazwyczaj radzą sobie bardzo dobrze  z wszelkimi zabrudzeniami oraz resztkami kolorowych kosmetyków. Ponadto, stosując olejek rycynowy na twarz w celu demakijażu mamy pewność, że produkt ten nie zawiera żadnych szkodliwych substancji syntetycznych.

Jakich efektów stosowania oleju rycynowego można się spodziewać?

Olejek rycynowy bardzo pozytywnie wpływa zarówno na wygląd, jak i na kondycję zdrowotną skóry. Jeśli chodzi o efekty regularnego stosowania tego preparatu, to można spodziewać się dobrego nawilżenia oraz odświeżenia skóry, zmniejszenia widoczności zaskórników, wyprysków i krostek, załagodzenia podrażnień, a także zmniejszenia widoczności zmarszczek mimicznych.

Przeciwwskazania do stosowania olejku rycynowego

Pomimo tego, iż olej rycynowy wykazuje bardzo pozytywny wpływ na skórę, to jednak nie każda osoba może bez obaw sięgać po ten specyfik. Osoby, które mają skórę alergiczną, przed aplikacją olejku powinny przeprowadzić test skórny, gdyż produkt ten może wywołać niepożądane reakcje. Warto również pamiętać o tym, aby nie aplikować oleju rycynowego na całą skórę, tylko punktowo.

W przypadku niektórych osób mogą jednak wystąpić reakcje skórne i alergie, które obejmują:

  • swędzenie,
  • czerwień,
  • ból,
  • obrzęk,
  • wysypki.

Jeśli wystąpią te objawy podczas używania oleju rycynowego w celu zmniejszenia zmarszczek lub innych praktyk pielęgnacyjnych skóry, natychmiast należy przerwać jego stosowanie. Warto również zasięgnąć porady medycznej lub pierwszej pomocy w przypadku jakiejkolwiek reakcji skórnej.

Podsumowanie

Olej rycynowy w pielęgnacji skóry jest używany od tysięcy lat, a współcześnie budzi coraz większe zainteresowanie.

Właściwości przeciwutleniające, kwasy tłuszczowe i nawilżające sprawiają, że jest to pożądanym składnikiem do pielęgnacji skóry. Jego właściwości mogą również pomóc w zapobieganiu i redukcji zmarszczek.

Warto jednak pamiętać, że badania jeszcze tego nie udowodniły. Twierdzenia, że ​​olej rycynowy zapobiega powstawaniu zmarszczek, są tylko anegdotyczne i przed uzasadnionym nazwaniem go środkiem do usuwania zmarszczek potrzeba więcej potwierdzonych badań.

Nakładanie go na podatną na zmarszczki skórę wokół oczu, czoła, szyi, podbródka lub ust najprawdopodobniej poprawia zdrowie skóry. Przed użyciem oleju rycynowego należy jednak zawsze sprawdzić jego działanie pod kątem alergii. Zawsze należy przerwać jego stosowanie przerwij stosowanie, jeśli pojawią się reakcje alergiczne.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.