Home Kosmetyki Olej rycynowy na brwi – Jak i kiedy stosować

Olej rycynowy na brwi – Jak i kiedy stosować

przez Patrycja Nowak
olej rycynowy na brwi

Grube i ciemne brwi wciąż są bardzo modne i pożądane, jednak dla wielu kobiet trudne do osiągnięcia. Z wiekiem często stają się jeszcze cieńsze i jaśniejsze. Nawet młodzi ludzie doświadczają przerzedzenia brwi spowodowanego przez hormony lub niewłaściwą pielęgnację. Stosując olej rycynowy na brwi można jednak osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Poniżej wskazujemy najważniejsze wskazówki na ten temat.

Mało kto nie słyszał o stosowaniu olejku rycynowego, aby pomóc odrastać przerzedzonym włosom. Czy to działa? Raczej warto spróbować. Warto jednak przede wszystkim poznać wszystkie problemy związane z używaniem oleju rycynowego, bezpieczeństwa jego stosowania i skuteczności. Niestety olej rycynowy nie jest szybko działającym lekiem. Osiągnięcie zamierzonych rezultatów wymaga czasu i konsekwentnego użytkowania. Jednak przy regularnym stosowaniu wiele osób zauważa dobre wyniki, w tym grubsze, ciemniejsze brwi i rzęsy.

Stosując olej rycynowy na brwi przede wszystkim pomagamy je wzmocnić i delikatnie przyciemnić. Jednak proces ten zajmie trochę czasu, więc warto być cierpliwym i regularnie zastosować go co noc, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

Czym jest olej rycynowy?

Olejek rycynowy to tłuszcz roślinny wyciskany z nasion rącznika. Łuski rącznika zawierają rycynę i muszą zostać usunięte przed przetworzeniem. Nie należy również samodzielnie wytwarzać oleju rycynowego w domu, ponieważ może okazać się on trujący.

Właściwie wyprodukowany olej rycynowy to wszechstronny kosmetyk naturalny, który jest bezpieczny i ma wiele zastosowań. Niniejszy artykuł koncentruje się jednak na jego stosowaniu jako toniku do włosów w celu stymulowania wzrostu i promowania grubszych, zdrowszych brwi i rzęs. Dzięki regularnemu stosowaniu pomaga brwiom rosnąć grubszymi i ciemniejszymi.

Co powoduje przerzedzenie brwi?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn przerzedzania brwi, jednak najczęściej spotykane to:

 • włosy naturalnie zaczynają wypadać wraz z wiekiem,
 • nadmierne woskowanie powoduje, że włosy odrastają cieńsze,
 • golenie uszkadza mieszki włosowe, a włosy stają się cieńsze,
 • hormonalne zaburzenia równowagi,
 • niedobory żywieniowe,
 • wyprysk,
 • problemy autoimmunologiczne,
 • leki stosowane w chemioterapii.

Dlaczego olej rycynowy jest korzystny dla odrastania włosów?

Olej rycynowy korzystnie wpływa na włosy i skórę na wiele sposobów.  Znajdujące się w oleju zdrowe kwasy tłuszczowe mogą przenikać przez skórę i mieszki włosowe, stymulując wzrost grubszych, ciemniejszych i zdrowszych włosów. Niezbędne kwasy tłuszczowe odżywiają włosy i zapobiegają dalszej ich utracie.

Jak działa olej rycynowy na brwi?

Olej rycynowy wnika we włosy i skórę, pomagając w odrastaniu brwi na trzy sposoby:

 • zapobiega wypadaniu włosów z brwi,
 • kwasy tłuszczowe odżywiają włosy i stymulują wzrost włosów w brwiach,
 • stymuluje krążenie krwi w skórze.

Jak stosować olej rycynowy do odrastania brwi?

Nanoszenie oleju rycynowego jest szybkie i łatwe. Warto skorzystać z poniższych wskazówek:

 • Umyj brwi łagodnym mydłem lub środkiem do mycia twarzy, a następnie spłucz i osusz.
 • Wlej niewielką ilość oleju rycynowego do płytkiego naczynia lub zakrętki słoika.
 • Zanurz wacik w oleju rycynowym i zetrzyj jego nadmiar.
 • Przetrzyj bawełnianym wacikiem łuk brwiowy, postępując zgodnie z naturalną linią wzrostu włosów.
 • Użyj palców, aby dokładnie wmasować olej w skórę.
 • Zetrzyj brwi chusteczką, aby usunąć nadmiar oleju.
 • Pozostaw olej rycynowy na noc – im dłużej, tym lepiej.
 • Skórę można zmyć rano łagodnym mydłem lub środkiem czyszczącym.
 • Powtarzaj proces co wieczór, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Czy olej rycynowy jest korzystny dla swędzących brwi?

W zależności od przyczyny swędzenia olej rycynowy może być korzystny. Uznawany jest za pomocny w przypadku chorób skóry, takich jak wyprysk, który powoduje swędzenie i ogólną suchość skóry.

Spróbuj regularnie stosować olej rycynowy na swędzącą skórę i brwi, ponieważ zawarte w nim kwasy tłuszczowe dobrze nawilżają i koją.

Rodzaje oleju rycynowego

Istnieją dwa  najczęściej dostępne na rynku rodzaje oleju rycynowego:

 • tłoczony na zimno, zwykły olej rycynowy,
 • jamajski czarny olej rycynowy.

Oczywiście ma się często do wyboru olej organiczny lub nieorganiczny oraz 100% olej rycynowy, a także różnego rodzaju mieszanki olejowe.

Jamajski czarny olej rycynowy

Jamajski czarny olej rycynowy to ciemnozielony i wytwarza się go z prażonych nasion rącznika. Podobnie jak zwykły olej rycynowy, olej jamajski jest bogaty w kwasy tłuszczowe i fitochemiczne, które bardzo odżywiają włosy i skórę.

Jamajski czarny olej rycynowy ma praktycznie takie same korzystne właściwości dla włosów i skóry, jak tłoczony na zimno olej rycynowy. Jedyną różnicą jest kolor i przetwarzanie. Ciemniejszy kolor może również powodować przebarwienia, przez co brwi wydają się natychmiast ciemniejsze.

Codziennie stosowany olej rycynowy na brwi może pomóc je wzmocnić i przyciemnić. Taki efekt wymaga jednak trochę czasu. W większości przypadków widoczne wyniki zaczynają się pojawiać w ciągu 5–6 tygodni. Olej rycynowy to jedno z najlepszych dostępnych serum na porost włosów, które pomaga gęstnieć i przyspieszać wzrost.

Czy olej rycynowy jest dla mnie odpowiedni?

Olej rycynowy może pomóc prawie każdemu do pewnego stopnia odbudować brwi. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy będzie dla Ciebie odpowiedni, zadaj sobie pewne pytania. Jeśli odpowiesz twierdząco na którykolwiek z tych pytań, może okazać się pomocny.

 • Czy twoje brwi są nienaruszone, ale cienkie z małą ilością włosów?
 • Czy nagle straciłaś włosy na czole?
 • Czy wypadanie włosów na czole jest spowodowane nadmierną depilacją lub goleniem?
 • Czy straciłaś włosy na głowie podczas lub po chemioterapii?
 • Czy Twoje włosy wypadają z powodu starzenia się?

Olej rycynowy można stosować na twarz, włosy, paznokcie, a także brwi i rzęsy.

Czy olej rycynowy jest dobry na brwi i rzęsy?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tego tematu jest to, do czego służy olej rycynowy. Wśród wielu aspektów przede wszystkim:

 • pomaga łagodzić pryszcze,
 • działa jako głęboki środek do czyszczenia skóry,
 • zmniejsza obrzęki i stany zapalne.

Olejek rycynowy jest również bardzo dobry dla włosów, mieszków włosowych i skóry otaczającej oczy. Jeśli używa się go w celu zwiększenia wzrostu rzęs, należy zachować ostrożność.

Zawsze ostrożnie nakładaj olej w okolicy oka i unikaj dostania się go do oka. Olej rycynowy może podrażniać oko, powodując zaczerwienienie i ból.

Bezpieczeństwo używania oleju rycynowego

Większość osób zobaczy pozytywne wyniki, jeśli będzie konsekwentnie stosować olej rycynowy co noc. Jednak można mieć alergię na olej rycynowy. Jeśli po jego zastosowaniu wystąpi jakiekolwiek zaczerwienienie, wysypka lub jakąkolwiek reakcja, zmyj olej i natychmiast przestań go używać.

Kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią powinny również unikać stosowania oleju rycynowego, gdyż nie badano jego wpływu pod tym kątem.

Należy zachować ostrożność, aby olej nie dostał się do oczu. Kontakt z oczami może powodować podrażnienie i zaczerwienienie oczu.

Jak znaleźć dobrej jakości olej rycynowy?

Aby uzyskać najlepsze wyniki, potrzeba wysokiej jakości czystego oleju rycynowego, który nie zawiera heksanu. Chociaż zakup oleju organicznego nie jest konieczny, większość konsumentów go preferuje. Zawsze warto upewnić się, że się stosuje zdrowy i skuteczny olej, który nie spowoduje innych problemów w przyszłości.

Dodatkowo zawsze warto poszukać w 100% czystego oleju rycynowego. Jeśli olej nie jest oznaczony jako czysty w 100%, prawdopodobnie został połączony z jakimś olejem nośnikowym i nie jest w 100% czysty.

Dlaczego warto stosować olej rycynowy tłoczony na zimno?

Olej rycynowy tłoczony na zimno to czysty produkt wyciskany z nasion rącznika pospolitego. Niektóre procesy ekstrakcji oleju idą dalej i ekstrahują oleje za pomocą rozpuszczalników. Ekstrakcja rozpuszczalnikiem wytwarza tańszy olej, ślady rozpuszczalnika mogą pozostać w oleju. Wybierając w 100% tłoczony na zimno olej rycynowy, można uniknąć resztek rozpuszczalnika, które mogą być szkodliwe.

Korzystne składniki w oleju rycynowym

Olej rycynowy posiada wysoką zawartość kwasu rycynolowego, który jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Jest to dodatkowa korzyść dla tych, których wypadanie włosów mogło być spowodowane jedną z tego rodzaju infekcji.

Jest również bogaty w kwasy omega-9 i inne kwasy tłuszczowe, które odżywiają włosy, mieszki włosowe i chronią skórę. Olej dobrze wnika w skórę i dostarcza pomocne kwasy tłuszczowe głęboko w porach i mieszkach włosowych.

Czy można pić olej rycynowy?

Olej rycynowy można stosować miejscowo na brwi, włosy, rzęsy i skórę, aby stymulować wzrost włosów z zewnątrz. Jest on silnym środkiem przeczyszczającym i nie należy go przyjmować doustnie bez porady lekarza.

Czy zauważyłeś, że olej rycynowy jest korzystny dla wzrostu włosów, odrastania brwi lub rzęs? Chcielibyśmy usłyszeć o Waszych doświadczeniach z użyciem oleju rycynowego. Prosimy, zostawcie komentarz i powiedz wszystkim, jak działał olej rycynowy na brwi i nie tylko.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.