Depilacja woskiem to bez wątpienia jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania niechcianego owłosienia. Większość pozostałych metod nie jest tak skuteczna, ponieważ nie naruszają one cebulek. Dobrze przeprowadzona depilacja woskiem umożliwia usuwanie włosów wraz z cebulkami, dzięki czemu znacznie dłużej odrastają, a także są rzadsze, cieńsze i mniej widoczne. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat tej metody depilacji.
Z pewnością większość osób słyszało różne opinie na temat woskowania – jedne były dobre, a inne złe. Postaramy się Was przekonać do depilacji woskiem, ponieważ może ona zapewnić wielu cennych korzyści. Co więcej, ta metoda znana jest od bardzo dawna i stosuje się ją w profesjonalnych gabinetach praktycznie na całym świecie. Pomimo tego, że obca osoba będzie musiała oglądać włosy na twoim ciele, a podczas zabiegu będzie pojawiał się ból, to jednak depilacja woskiem bardzo często jest optymalnym wyborem. Bez wątpienia warto znieść te kilka chwil bólu, by później przez kilka tygodni cieszyć się gładką i pozbawioną owłosienia, skórą.
Zabieg depilacji woskiem
W celu usunięcia owłosienia podgrzewa się specjalny wosk, który następnie rozsmarowuje się na depilowanej części ciała. Następnie nakłada się na niego przygotowany kawałek materiału lub mocnego papieru. Niektóre woski umożliwiają przeprowadzenie zabiegu bez potrzeby użycia dodatkowego materiału. Po ostygnięciu i stwardnieniu wosku, napina się depilowaną skórę, a następnie energicznie odrywa się go w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
Wiele osób decyduje się na samodzielną depilację woskiem w domu, jednak nie zaleca się tego robić w miejscach bardziej wrażliwych i trudno dostępnych. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kosmetyczki. Niechciane owłosienie powinno być wyrywane pod kątem ok. 40 stopni, odpowiednio szybko i zdecydowanie, co często jest trudne do samodzielnego zrealizowania.
Do domowych zastosowaniach najlepiej sprawdzają się plastry z woskiem, chociaż nie cieszą się najwyższą skutecznością. Czasami także można korzystać z odpowiednich zestawów do woskowania. Niezależnie od używanego materiału warto zawsze wykonać test na mniejszym i mniej widocznym kawałku skóry. Dzięki temu będzie można uniknąć jakiejś reakcji alergicznej na któryś ze składników wosku.
Depilacja woskiem – Właściwości i najważniejsze zalety
Poniżej przedstawiam najważniejsze zalety, jakie niesie ze sobą depilacja woskiem.
Zmniejszy się szybkość odrastania włosów pomiędzy zabiegami
Ponieważ przy depilacji woskiem włosy są wyciągane razem z cebulkami, to odrastają znacznie wolniej. Dzięki temu skóra znacznie dłużej pozostaje gładka, gdyż wyraźnie wydłuża się czas od momentu powstania nowego mieszka włosów i dotarcia włosa do powierzchni skóry. Taki proces średnio trwa od 3 do 4 tygodni, czyli tyle ile najczęściej wynosi przerwa między zabiegami depilacji woskiem.
Alternatywne golenie włosów maszynką sprawia, że są one ucinane przy powierzchni skóry. Dlatego właśnie jest to powód, dla którego golenie jest odradzane osobom, które korzystają z depilacji woskiem. Takie działanie mogłoby zakłócić stały rytm częstości wykonywania zabiegów woskiem. Po jakimś czasie na pewno zauważy się, że od momentu rozpoczęcie woskowania odrastanie włosów się zmniejszyło. Jest to jedna z najlepszych zalet tej metody depilacji.
Włosy odrastają stopniowo i coraz wolniej
Dzieje się tak dlatego, że wyrywając włoski z cebulkami sprawia się, że z czasem mieszki włosów stają się coraz słabsze. Słabe mieszki włosowe wytwarzają delikatniejsze i bardziej rzadkie włosy. Nie mniej jednak nadal to genetyka ma największy wpływ na grubość, gęstość, a także kolor oraz tempo wzrostu włosów. Nie należy się spodziewać, że grube włosy zamienią się w delikatne po kilku zabiegach woskiem. Zanim zobaczy się istotne zmiany, może upłynąć trochę czasu.
Skóra zyska delikatne złuszczenie
Woskowanie usuwa zewnętrzną warstwę skóry, co sprawia, że staje się ona gładsza i jaśniejsza. Nie mniej jednak należy pamiętać o tym, że woskowanie nie jest zabiegiem złuszczającym. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, by na kilka dni przed planowaną depilacją woskiem wykonać na skórze zabieg złuszczający. Dzięki temu odpowiednio przygotuje się skórę do zabiegu depilacji.
Nie należy jednak złuszczać skóry w dzień zabiegu depilacji, ponieważ wtedy skóra może być zbyt wrażliwa. Kilka dni po woskowaniu można przeprowadzić kolejny zabieg złuszczający, np. eksfoliację. Po tym czasie na pewno skóra przestanie być zaczerwieniona, a pory zostaną zamknięte. Złuszczanie po depilacji woskiem jest jednym ze sposobów na uniknięcie wrastających włosów.
Skóra stanie się mniej podatna na stany zapalne
Czy wiedzieliście o tym, że wielokrotne golenie doprowadza do chronicznego stanu zapalnego? Tarcie maszynki do golenia po skórze, podobnie jak tarcie skóry o skórę, generuje miejsce zapalne oraz zaczerwienie. Dzieje się tak dlatego, że skóra reaguje na stan zapalny, stając się grubsza. Natomiast melanocyty, czyli komórki wytwarzające pigment w skórze, stają się wtedy bardziej aktywne.
Przebarwienia częściej pojawiają się przy ciemniejszej karnacji, a także mogą być objawem cukrzycy. Jest to stan, który powszechnie pojawia się w czasie golenia, a depilacja woskiem może go złagodzić. Dzieje się tak dlatego, że w czasie woskowania skóra jest mniej narażona na powtarzające się tarcie. Jeśli depilacja woskiem odbywa się raz w miesiącu, to jest mniejsze ryzyko stanu zapalnego, a jeszcze mniejsza szansa na pojawienie się przebarwienia.
Mniejsze uczucie swędzenia i kłucia
Kiedy włosy wydostają się na powierzchnię skóry, często pojawia się swędzenie oraz kłucie. Po depilacji woskiem włosom dłużej zajmuje ten proces, dzięki czemu uczucie gładkości trwa dłużej.
Warto również zaznaczyć, że uczucie kłucia pojawia się po zgoleniu włosów. Wszystko dlatego, że są one wtedy ucinane pod kątem, co dodatkowo sprawia, że wydają się grubsze i ciemniejsze. W związku z tym, kiedy zacznie się depilację woskiem, to uczucie kłucia i swędzenia będzie znacznie mniej dokuczliwe, a co więcej, rzadziej będzie się pojawiało.
Unika się ryzyka skaleczenia i powstania rany
Kiedy używa się maszynki do golenia, zawsze istnieje ryzyko skaleczenia skóry. Zwłaszcza, że ręce są mokre i czasami brudne od pianki do golenia, a do tego przebywa się w łazience. Jak wiadomo, w łazience jest mokro, w związku z tym o jakiś wypadek nie jest trudno. Kiedy zacznie się depilację woskiem, ogólnie skóra będzie mniej narażona na rany i podrażnienia.
Zmniejsza się ryzyko wrastania włosów
Bardzo ważne jest, by stosować właściwą technikę depilacji woskiem, co pozwoli na uniknięcie wrastających włosów, które powodują czerwone guzki. Podczas zabiegu usuwania włosów za pomocą wosku, skóra musi być napięta, a oderwanie wosku szybkie. Nie mniej jednak może okazać się, że skóra jest podatna na wrastanie włosów i to niezależnie od metody ich usuwania. Na szczęście eksfoliacja i nawilżanie mogą być bardzo pomocne w walce z tym nieprzyjemnym problemem.
Szeroka gama wosków do wyboru
Jak zapewne wiecie, dostępnych jest wiele rodzajów wosków do usuwania owłosienia. Najprawdopodobniej kosmetyczka wybierze delikatniejszy wosk na miękkie włoski oraz twardy wosk na mocniejsze włoski. Na mniejsze obszary ciała, jak na przykład twarz, można wybrać taśmy z woskiem do depilacji. Sprawdzają się one doskonale podczas usuwania wąsika.
Korzystanie z porad profesjonalnej kosmetyczki
Jest to pierwszy i najważniejszy powód, dla którego lepiej wybierać profesjonalne usługi woskowania, a nie decydować się na domowy zabieg. Profesjonalna kosmetyczka doskonale wie jak radzić sobie z woskowaniem na każdym etapie depilacji. Co więcej, dysponuje także niezbędnym sprzętem. W związku z tym, nie warto czasem narażać skóry na niepotrzebne podrażnienia i inne niebezpieczeństwa, które mogą wystąpić podczas depilacji w domu. Dotyczy to głównie jednak miejsc wrażliwych i bardziej wyeksponowanych.
Główne wady depilacji woskiem
Oprócz wyżej wymienionych korzyści i zalet, taka depilacja woskiem wiąże się również z pewnymi niedogodnościami:
- zabieg uznawany jest za dość bolesny, zwłaszcza w bardziej wrażliwych miejscach,
- podczas wykonywania woskowania można czasem uszkodzić lub silnie podrażnić skórę,
- do skutecznego usunięcia włosów woskiem powinny mieć one długość co najmniej kilku minimetrów,
- przeprowadzenie zabiegu często zajmuje dość dużo czasu,
- czasami nie wszystkie włosy dają się usunąć za jednym oderwaniem wosku,
- niektóre obszary skóry nie są łatwe do samodzielnego wykonania woskowania, np. pachy czy bikini, a wizyta u kosmetyczki może być dość kosztowna.