Home Zabiegi kosmetyczne Eksfoliacja – Metody, właściwości i efekty działania

Eksfoliacja – Metody, właściwości i efekty działania

przez Patrycja Nowak
eksfoliacja

Eksfoliacja to zabieg medyczny lub kosmetyczny, określany czasem mianem abrazji, ablacji lub peelingu, polegający na złuszczaniu naskórka kwasami. Jego niezwykle rosnąca popularność wynika głównie z faktu, że jest dość bezpieczny, efektywny i względnie dostępny cenowo. W niniejszym artykule przedstawiamy jego najważniejsze właściwości, zastosowania i sposoby wykonywania.

Eksfoliacja to obecnie jeden z popularniejszych, o ile nie najpopularniejszy zabieg kosmetyczny, który stosuje się przede wszystkim celem złuszczenia starego i martwego już naskórka. Dzięki niemu skóra powinna ulec rozjaśnieniu, nastąpić znaczna redukcja przebarwień, a zmarszczki istotnie się spłycają. W procedurze możliwe jest wykorzystanie różnych substancji kwasowych, które zapewniają odpowiedni poziom efektu złuszczania naskórka.

Jak wygląda procedura tego zabiegu?

Pierwszy etap eksfoliacji stanowi demakijaż i bardzo dokładne oczyszczenie skóry. Kolejno następuje nakładanie aktywatora, jak też samego kwasu, który decyduje o efekcie zabiegu. Chcąc przerwać działanie kwasu na skórę nakłada się specjalny preparat, który ma go w odpowiednim czasie zneutralizować. Natomiast po ponownym oczyszczeniu skóry nakłada się na nią odpowiednią maskę pielęgnacyjną, która ma za zadanie złagodzenie podrażnień i właściwe odżywienie. Czas trwania tego zabiegu to zazwyczaj około 45 minut.

Po przeprowadzeniu eksfoliacji niezmiernie istotne jest to, aby właściwie chronić naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym. W związku z tym zaleca się wtedy stosowanie kremów z wysokimi filtrami SPF 30 lub nawet SPF 50, a także dłuższej ekspozycji na słońce.

Jakie kwasy można stosować, przeprowadzając eksfoliację?

Zabieg eksfoliacji można przeprowadzić przy użyciu różnego rodzaju kwasów, przy czym każdy z nich ma nieco inne działanie i zastosowanie. Wśród najczęściej wykorzystywanych należy wymienić między innymi kwas AHA, kwas migdałowy, kwas glikolowy, czy też kwas pirogronowy.

Kwas migdałowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych kwasów w kosmetyce, który uzyskuje się w trakcie procesu hydrolizy gorzkich migdałów. Jest on szczególnie ceniony ze względu na fakt, iż posiada znakomite właściwości terapeutyczne. Bardzo ważne jest też to, że jest on całkowicie bezpieczny i względnie łagodny, a jego antybakteryjne działanie efektywnie redukuje wszelkie łagodne stany zapalne skóry i łojotok. W związku z tym, jego zastosowanie jest szczególnie polecane dla cer tłustych i trądzikowych.

Z kolei kwas glikolowy na chwilę obecną pozyskuje się z trzciny cukrowej, przy czym może być on wykorzystywany w zabiegach eksfoliacji w różnych stężeniach. Jego działanie wpływa pozytywnie przede wszystkim na tych, którzy cierpią z powodu trądziku, czy też zaskórniaków. Ponadto poprawia on także kolorystykę skóry, redukuje rozszerzone pory i blizny, jak również znacznie zmniejsza widoczność płytkich zmarszczek.

Kwas pirogronowy natomiast otrzymuje się w procesie fermentacji różnych owoców. Wykazuje szczególnie właściwości dermoplastyczne oraz antymikrobowe, a także bardzo szybko działa i wnika w skórę. Cechuje go silne i agresywne działanie złuszczające, ale mimo tego jest on w pełni bezpieczny dla skóry. Wszelkie zabiegi wykonywane z jego wykorzystaniem nie są bolesne, jednak bardzo skuteczne. Identycznie, jak wszystkie pozostałe kwasy, stymuluje on skórę do produkcji kolagenu, redukuje przebarwienia i łojotok, jak też zmniejsza widoczność zmarszczek i blizn.

Grupa kwasów, jakimi są kwasy AHA, to najczęściej występujące kwasy w przyrodzie i można odnaleźć je w wielu produktach, takich jak mleko, owoce i trzcina cukrowa. Kwasy AHA stosuje się w maskach złuszczających, kremach i peelingach. Znajdują one zastosowanie szczególnie w zabiegach złuszczania naskórka z problemami z trądzikiem, bądź bardzo tłustą i łojotokową skórą. Należy do nich między innymi, wspomniany wcześniej kwas migdałowy, jak również kwas cytrynowy, czy też kwas jabłkowy.

Efekty, które przynosi eksfoliacja

Eksfoliacja kwasami stanowi w pełni sprawdzony i bezpieczny zabieg, który jest przeznaczony do każdego rodzaju cery. Zaletę tego zabiegu stanowi przede wszystkim fakt, że każdy jego szczegół, taki jak intensywność, głębokość, czy rodzaj, dobiera się indywidualnie do określonego typu cery. Decyzję o jego przeprowadzeniu podejmują powinna wykwalifikowana osoba, chociaż jest to zupełnie bezpieczna i bezbolesna metoda złuszczania naskórka. Przeprowadzenie zabiegu eksfoliacji sprawia, że skóra się normalizuje – nie przetłuszcza się, nie świeci, jest gładka i rozświetlona, natomiast wszystkie pory są znacznie zmniejszone, a blizny i zmarszczki zostają spłycone. Eksfoliacja przy użyciu różnego rodzaju kwasów posiada szereg zalet, w tym między innymi:

  • ujednolicenie kolorytu skóry,
  • zniwelowanie wszelkich przebarwień i zmian trądzikowych,
  • wygładzenie,
  • zmniejszenie łojotoku,
  • zmniejszenie ujścia gruczołów łojowych skóry,
  • nawilżenie,
  • wspomaganie produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny.

Cena zabiegu

Zdecydowana większość salonów kosmetycznych zaleca przeprowadzanie zabiegu eksfoliacji jesienią lub na wiosnę. Z reguły powinno się stosować 5 do 8 zabiegów w jednej serii, które należy przeprowadzać w odstępie minimum 10 dni. Przy czym pojedynczy zabieg z wykorzystaniem, np. kwasów AHA, stanowi koszt rzędu około 70 – 80 złotych.

Opinie, odnośnie zabiegu eksfoliacji

Opinie na temat zabiegów tego rodzaju jak zawsze bywają różne. Jednakże zdecydowana większość klientów salonów kosmetycznych jest zadowolona z zabiegu eksfoliacji kwasami. Zwykle klienci są bardzo zadowoleni z uzyskanych efektów. Bywa on prawdziwie zbawienny dla skóry, gdyż przede wszystkim pomaga pozbyć się przebarwień potrądzikowych, a cera zaczyna wyglądać znacznie młodziej i promiennej. Ponadto, zauważalne jest wyraźne wygładzenie i dokładne oczyszczenie skóry. Zdecydowanie poleca się przeprowadzanie tego rodzaju zabieg każdemu, niezależnie od rodzaju posiadanej cery, wieku, itp..

Jedyny dyskomfort w trakcie trwania zabiegu, o jakim wspominają niektórzy klienci, polega na potrzebie trzymania rąk z daleka od twarzy. Skóry poddanej zabiegowi nie można w ogóle dotykać przez jakiś czas.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.