Home Porady Salon piękności – Jak wybrać właściwy?

Salon piękności – Jak wybrać właściwy?

przez Patrycja Nowak
salon piękności

We współczesnym świecie salony piękności przeżywają prawdziwe oblężenie. Przede wszystkim kobiety, ale i mężczyźni, coraz częściej korzystają z usług jakie świadczą kosmetyczki, a także fryzjerki czy stylistki. W związku z dużym popytem na tego rodzaju usługi coraz więcej osób związanych z branżą podejmuje decyzję o założeniu własnego biznesu. Sprawdźmy zatem jak wybrać odpowiedni salon piękności, który spełni nasze oczekiwania.

Salon piękności to najczęściej studio kosmetyczne czy fryzjerskie, ale także salon masażu, SPA czy nawet gabinet medycyny estetycznej. Nie ma bowiem współcześnie praktycznie żadnych ograniczeń w zakresie prowadzenia biznesu w tym zakresie, a dla wygody swoich klientów poszczególne usługi często są łączone.

Studia urody oferują coraz to nowsze i bardziej innowacyjne usługi, zarówno dla utrzymania dotychczasowych klientów, jak i pozyskiwania nowych. Niestety, do przeprowadzania niektórych zabiegów niezbędne są odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, nie wspominając o warunkach lokalowych i sprzętowych.

Z tego powodu często pojawia się dylemat – jaki salon piękności i na co zwrócić szczególną uwagę, przed zdecydowaniem się na wizytę w danym miejscu? W celu wybrania odpowiedniego gabinetu czy też salonu warto zwrócić szczególną uwagę, oczywiście poza cennikiem, na poniższe zasadnicze elementy:

 • rodzaj świadczonych usług,
 • kwalifikacje i doświadczenie personelu,
 • czystość i higiena,
 • wyposażenie gabinetu,
 • opinie klientów.

Jak wybrać dobry salon piękności?

Dlaczego taki wachlarz jest istotny przy wyborze odpowiedniego dla siebie salonu piękności? Poniżej postaramy się to nieco bliżej wyjaśnić.

1. Rodzaje świadczonych usług

Zanim zdecydujemy się na umówienie się do danego gabinetu kosmetycznego, fryzjerki czy gabinetu odnowy biologicznej warto zapoznać się z katalogiem świadczonych usług. Dlaczego? Być może wybrany przez nas salon specjalizuje się w świadczeniu usług, które nas akurat nie interesują i w ten sposób zaoszczędzimy czas. Salon piękności, ze względu na szeroką gamę możliwości świadczenia usług, nigdy nie świadczy wszystkich możliwych zabiegów, a już na pewno nie we wszystkich się specjalizuje. Do najbardziej popularnych usług należą:

 • Kosmetologia związana z zabiegami na twarzy i całego ciała

Najczęściej jest to pielęgnacja oprawy oczu, złuszczanie naskórka, regeneracja cery, a także masaże twarzy, szyi, dekoltu i całego ciała. Proponowane są peelingi enzymatyczne, chemiczne, gruboziarniste, mechaniczne i wiele innych. W salonie piękności możemy także zamówić rozmaite maseczki oczyszczające i regenerujące, a także ultradźwięki i mechaniczne oczyszczanie twarzy. Współcześnie oferta jest niezwykle bogata i trudno wymienić wszystkie możliwe usługi.

 • Pielęgnacja dłoni i stóp, w tym pedicure i manicure

Zabiegi tego typu stały się niezwykle popularną usługą. Dziś prawie każda kobieta pragnie mieć ładne i zadbane paznokcie, nie tylko na specjalne okazje. Coraz częściej korzysta się z manicure hybrydowego, i innych tego typu zabiegów. W ostatnim czasie modne są paznokcie ombre, a nawet wzorki, które jest trudno wykonać samodzielnie w domu.  Również panowie coraz częściej decydują się na wycinanie skórek i pielęgnację płytki paznokcia.

 • Depilacja woskiem, pastą cukrową czy laserem

Klienci coraz częściej, w zależności od możliwości finansowych, decydują się na zabieg depilacji. Z uwagi na komfort dużego okresu posiadania gładkiej skóry, zwłaszcza w okresie letnim. Popularna jest depilacja bikini, regulacja brwi czy klasyczna depilacja nóg.

 • Zabiegi podologiczne

Zabiegi podologiczne to usługi pozwalające na pozbyciu się różnorakiego rodzaju zmian skórnych, powstałych na skutek deformacji skórnych i kostnych, w wyniku chorób dermatologicznych lub czynników zewnętrznych, takich jak np. ciasne obuwie. Dzięki pedicure podologicznemu możemy pozbyć się odcisków na stopach, pękających pięt, brodawek, a także wrastających paznokci.

 • Redukcja blizn, rozstępów itp.

Mikropigmentacja jest przeznaczona dla osób, które chcą przywrócić swój naturalny wygląd skóry. Najczęściej są to zabiegi polegające na kamuflażu blizn lub odtworzeniu brodawki piersiowej.

 • Makijaż permanentny

Podobnie jak w przypadku mikropigmentacji zbiegi wykonania makijażu permanentnego pozwalają na powrócenie do naturalnego wyglądu, np. po przebytych chorobach lub dolegliwościach dermatologicznych. Do najbardziej popularnych zabiegów należy makijaż permanentny brwi, ust, oraz wykonanie kresek wokół oczu.

 • Zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej

Do zakresu medycyny estetycznej należy bardzo szeroki zakres usług, do których należą m.in. zabiegi z zastosowaniem specjalistycznych preparatów na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego oraz w zakresie wolumetrii twarzy. Usługi tego typu mogą być wykonywane jedynie przez lekarzy i wysoko wykwalifikowany personel.

 • Pozostałe usługi w salonach piękności

Salon piękności to również salon fryzjerski, SPA, czy gabinet masażu. Niektóre z nich oferują kompleksowe usługi, a inne jedynie wybrane. Wielość możliwości jest praktycznie nieograniczona, dlatego przed wyborem konkretnego zabiegu warto wcześniej zasięgnąć rzetelnej opinii.

2. Kwalifikacje i doświadczenie personelu

Salon piękności, który stawia na pierwszym miejscu profesjonalizm, zawsze stara się zatrudniać wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę. W celu zaistnienia na rynku oraz rozwijania swojej pasji, każda kosmetyczka czy fryzjerka, bez względu na to czy prowadzi działalność gospodarczą czy też pracuje w zawodzie jako pracownik najemny, powinna podnosić swoje kwalifikacje. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że zawody tego wymagają ciągłego aktualizowania swojej wiedzy oraz podnoszenia umiejętności. Tylko w ten sposób jest możliwe zaspokoić potrzeby swoich klientów w zakresie świadczonych usług i nadążanie za nowościami. Kwalifikacje można nabyć zarówno poprzez edukacje w szkołach, jak również podczas kursów, szkoleń, czy warsztatów. Jak można zweryfikować kwalifikacje? Otóż warto się rozejrzeć w danym salonie piękności, gdyż często na ścianach wieszane są certyfikaty i dyplomy, świadczące o posiadanych kwalifikacjach, ukończonych kursach, czy szkoleniach. Warto także zasięgnąć opinii wśród stałych klientów.

3. Czystość i higiena to podstawa

W salonach kosmetycznych zachowanie czystości oraz higieny jest bardzo ważną kwestią. Na co należy zwrócić uwagę? Zarówno na czystość całego salonu kosmetycznego, tj. czy na pułkach, stolikach, czy sprzętach nie zalega kurz i brud. Czy podłoga jest czysta, tzn. czy nie widać na niej trwałych zabrudzeń, które świadczą iż podłoga nie była myta codziennie. A również, co jest bardzo ważne, czy sprzęty, maszyny, narzędzia, które w sposób bezpośredni dotykają naszej skóry i włosów są nie tylko czyste, ale też sterylne. Jak to sprawdzić?

Należy zwrócić uwagę na to, czy przy rozpoczęciu danej usługi lub zabiegu, dla którego znaleźliśmy się w salonie, są używane przez kosmetyczką narzędzia są sterylne, a więc czy są otwierane przy nas. Wtedy mamy pewność, iż nie były wcześniej używane, a tym samym zmniejszamy ryzyko jakiś problemów czy infekcji. Ponadto, również warto zaobserwować czy kosmetyczka posługuje się narzędziami jednorazowego użytku. Czy ręczniczki, waciki, itp. są odpowiednio przechowywane. Takich kwestii nie należy bagatelizować nawet w salonach fryzjerskich.

4. Odpowiednie wyposażenie salonu

Wiadomo, że świadcząc swoje usługi kosmetyczki czy fryzjerki wykonują określone zabiegi posługując się różnymi sprzętami. Wyposażenie salonu w dobry sprzęt przekłada się na jakość i bezpieczeństwo całej usługi. Warto więc w trakcie przebywania w salonie przyjrzeć się sprzętom, oczywiście oczami laika. Warto także zadawać pytania w tym względzie.

Bardzo często istotną rolę oczywiście odgrywa marka i wiek urządzeń. Jednakże duże znaczenie, żeby nie powiedzieć, że najważniejsze, odgrywa sprawność funkcjonowania wyposażenia gabinetu. Oczywiście dużo większe znaczenie będzie to miało znaczenie w przypadku usługi opalania solarnego niż ręcznego modelowania włosów. Zawsze warto zwrócić uwagę, czy w trakcie wykonywania usług w zakresie manicure czy pedicure, lampa do paznokci lub frezarka się nie zacina i blokuje. Czy w trakcie depilacji sprzęt do podgrzewania wosku nie szwankuje, czy laser się nie chce włączyć. Bywa to na tyle istotne, że czasem może to nie tylko zagrażać ostatecznemu wyglądowi, ale nawet zdrowiu.

Również warto zwrócić uwagę na środki jakie używane są w trakcie wykonywania zabiegu, szczególnie czy są świeże i nieprzeterminowane? Można zawsze poprosić o pokazanie i odnaleźć odpowiednie oznaczenie na opakowaniu.

Wszystkie te czynniki są bardzo istotne dla naszego zdrowia, komfortu i samego efektu końcowego.

5. Opinie klientów

Przy wyborze odpowiedniego salonu piękności zawsze warto kierować się opiniami klientów. Osobiste polecenia zawsze są najlepszą rekomendacją, jednak i one nie dają 100% pewności. Pozwalają jednak zawsze zmniejszyć ryzyko nieudanych zabiegów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Coraz więcej salonów czy tez gabinetów kosmetycznych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów. W celu ich pozyskania świadczy się często usługi od rana do wieczora, a nawet wyjazdowo. Może to być istotne dla osób, które pracują lub matek wychowujących dzieci. Godziny otwarcia w standardowym przedziale czasowym, tj. od 9.00 do 17.00 jest często dużym utrudnieniem dla klientów, gdyż w tym godzinach często pracują lub nie mają z kim zostawić dzieci. W związku z czym dużo salonów piękności otwartych jest nawet do godziny 20.00. Dzięki temu taki gabinet kosmetyczny czy fryzjerski staje się bardziej atrakcyjny i dostępny dla obecnych i potencjalnych klientów.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.