Makijaż permanentny to coraz popularniejszy zabieg estetyczny, który ma na celu maskowanie pewnych niedoskonałości urody i podkreślenia jej walorów. Oczywiście, najważniejszym jego atutem jest przede wszystkim trwałość, ponieważ nie rozmazuje się on i nie ulega zniszczeniu. Coraz częściej jednak, makijaż permanentny stosuje się nie z uwagi na wygodę tego rozwiązania, ale z potrzeby tuszowania widocznych defektów skóry, m.in. takich jak blizny, przebarwienia czy plamy pigmentacyjne.
Niewątpliwe każda kobieta chce wyglądać pięknie. W tym celu oprócz wielu rożnych działań, trzeba używać kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych. Ciągły proces nakładania makijażu jest jednak dość męczący i większość kobiet pragnie, aby piękno jego efektu utrzymywało się tak długo, jak to tylko możliwe. Świetną alternatywą dla tradycyjnych metod może być właśnie makijaż permanentny.
Czym jest makijaż permanentny i jak się go wykonuje?
Makijaż permanentny to zabieg estetyczny, polegający na wprowadzeniu barwników do górnej warstwy skóry. Odpowiednio dobrana głębokość zapewnia odpowiednia trwałość zabiegu. Różni się on od tatuażu w wielu aspektach, które obejmują m.in.:
- zaangażowane są tylko powierzchniowe warstwy skóry,
- stosuje się bazę barwnika glicerynowego lub sorbitolowego,
- rozmiar cząstek pigmentu wynosi tylko 1 mikron,
- używany jest kolor zbliżony do naturalnego.
W przeciwieństwie do tatuażu, permanentny makijaż można usunąć bez żadnych konsekwencji dla zdrowia czy urody. Nie spowoduje on przede wszystkim żadnych blizn na skórze. Zastosowany środek barwiący staje się z czasem niewidoczny. Przed wykonaniem całej procedury należy upewnić się wcześniej, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej przeprowadzenia.
Po dokonaniu odpowiedniego wariantu zabiegu, skóra zostaje zabezpieczona antyseptycznie, po czym rysuje się szkic oczekiwanego efektu. Jeśli klient akceptuje daną propozycję, wykonywane jest miejscowe znieczulenie specjalnym kremem. W miejsca przewidzianego makijażu mogą być również wstrzykiwane środki przeciwbólowe. Gdy znieczulenie już zadziała, używając dermopigmentora, kosmetolog zaczyna wstrzykiwać specjalne roztwory pigmentów w skórę. Przeznaczone do tego zabiegu urządzenie przypomina nieco długopis.
Z reguły cała procedura zabiegu trwa kilka godzin, ponieważ wymaga szczególnej troski i dokładności przy rysowaniu makijażu. Nowoczesny sprzęt pozwala jednak przeprowadzić cały zabieg bez nacięć i blizn, a także bez powodowania zapalenia tkanki.
Jakie są procedury makijażu permanentnego?
W ofercie dostępnych jest wiele opcji makijażu permanentnego, które wykonuje się na różnych obszarach twarzy, z zastosowaniem odmiennych technik. Najczęstsze wykorzystywane metody to przede wszystkim:
- Metoda włoskowa – Zabieg polega na imitowaniu wyglądu naturalnych włosów brwiowych. Podczas takiego zabiegu kosmetolog wykonuje rysunek każdego włosa w kierunku wzrostu brwi. Dzięki tej technice, brwi wyglądają naturalnie i znacznie zyskują na objętości. Technikę tę można również wykorzystać w przypadku całkowitej utraty brwi, np. w wyniku wypadku lub chemioterapii.
- Technika piórkowa – Metoda ta pozwala tworzyć wygląd niewielkich brwi wykonanych ołówkiem. Często stosuję się ją w przypadku kobiet, które nie mają możliwości wzrostu naturalnych brwi. Do przeprowadzenia zabiegu można wybrać dowolny z odcieni, które będą wyglądać tak naturalnie, jak to tylko możliwe.
- Metoda cieniowania – Zabieg ten łączy w sobie dwie techniki jednocześnie, dzięki którym skóra brwi pozostaje w ciemniejszym odcieniu, a włoski są lekko podkreślone. Pozwala on uzyskać efekt znacznie większej objętości.
- Ręczna metoda pigmentacji brwi – Ta opcja makijażu permanentnego polega na zastosowaniu trójwymiarowego wzoru, który jest bardzo podobny do naturalnych brwi. Całkowicie oddaje kierunek wzrostu włosów, zginania, grubości i tworzących się cieni.
- Kontur ust – Procedura takiego zabiegu polega na nałożeniu pigmentu na obrys warg, co czyni je bardziej wyrazistymi i umożliwia ukrycie niektórych przejawów asymetrii. Do jej przeprowadzenia najczęściej stosuje się miękkie i naturalne kolory. Kiedy kontur ust zostaje bardziej nasycony, umożliwia wizualne powiększenie warg. Najczęściej używane są do tego odcienie, które są nieco jaśniejsze niż naturalny kolor skóry. Makijaż permanentny sprawdza się również w przypadku cienkich warg, gdyż daje możliwość dodania im wizualnej objętości. Do zabiegu powszechnie używa się dwóch kolorów, by efekt był bardziej wyraźny, a kontur stał się bardziej naturalny i lekki.
- Nadanie puszystości rzęsom – Technika obejmuje podkreślenie krawędzi rzęskowej górnej powieki, kiedy pigment może być stosowany na różne sposoby. Wykonany może być w postaci nasyconych linii, cieniowania i innych opcji makijażu. Dzięki tej metodzie można tworzyć kreski o dowolnej grubości i odmiennych kierunkach. Można także sprawić, że oczy będą bardziej wyraziste i zostanie nadany im pożądany kształt. Ponadto, umożliwia korygowanie niedoskonałości konturu, powiększanie lub wydłużanie oczu.
- Kontur dolnej powieki – Z reguły jest używany w połączeniu z kreskami, dzięki czemu pozwala lepiej dopasować kształt oczu.
- Permanentny makijaż powiek – Odbywa się poprzez zastosowanie różnych kolorów i odcieni. Można wybrać najciekawszy z nich, który przyniesie efekt nałożonego makijażu kosmetycznego.
Jak długo utrzymuje się efekt? I jak go przedłużyć?
Po zabiegu bardzo ważne jest by właściwe dbanie o skórę. Aby rezultat zachowywał się przez względnie długi czas, a regeneracja skóry przebiegała szybciej, należy postępować zgodnie z następującymi zaleceniami:
- pierwszego dnia po wykonaniu zabiegu należy delikatnie opłukać twarz czystą, chłodną wodą,
- stosować zalecone środki do gojenia ran,
- unikać kontaktu ze skórą na obszarach gdzie wykonywany był makijaż permanentny,
- należy zadbać o ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym – trzeba użyć kremu przeciwsłonecznego i kapelusza, który tworzy cień na twarzy.
Średnio makijaż permanentny wygląda dobrze przez okres ok. 3-5 lat, następnie trzeba wykonać jego korektę. Czas trwania efektu zależy od różnych czynników, z których najważniejsze to:
- kolor barwnika i jego jakość,
- rodzaj skóry,
- stosowane produktów do pielęgnacji skóry,
- narażenie na promieniowanie ultrafioletowe.
Każdy z tych czynników może wpływać na odporność i trwałość zastosowanego w zabiegu barwnika. Po pewnym czasie makijaż permanentny będzie jaśniejszy i nieco zmieni kolor. Aby przedłużyć efekt całości, należy odpowiednio dbać o skórę i unikać negatywniej działających czynników. Przede wszystkim trzeba unikać promieni słonecznych, ponieważ każdy kolor pod jego wpływem zaczyna blaknąć. Bardzo ostrożnie należy również wybierać kosmetyki, ponieważ niektóre z nich mogą wybielić skórę. Trzeba również regularnie dbać o skórę, a w szczególności czyścić ją, odżywiać i nawilżać. Należy także okresowo odwiedzać kosmetologa, aby w razie potrzeby wprowadzić niewielkie korekty. Wszystko to pozwoli na względnie długo zachować ładny i atrakcyjny makijaż.
Efekty, jakie daje makijaż permanentny
Makijaż permanentny przede wszystkim zapewnia efekt odmłodzenia, a także sprawia, że twarz staje się bardziej wyrazista i jasna. Nadaje jej również świeżości i młodego wyglądu. Za pomocą tego rodzaju zabiegu można zredukować różne pewne wady wyglądu, dzięki czemu twarz staje się bardziej atrakcyjna.
Każda kobieta może sobie pozwolić na bycie piękną, a w szczególności zmienić kształt warg, oczu, brwi i uczynić je bardziej wyrazistymi. Niektóre kobiety mogą odczuwać reakcję alergiczną na kosmetyki, co uniemożliwia ich stosowanie. Makijaż permanentny, wykonany farbą wysokiej jakości, nie powoduje żadnych uczuleń. To wszystko sprawia, że jest on świetną alternatywą dla codziennie malowanego makijażu.
Opinie na temat zabiegu
Wiele kobiet ma jasną karnację i musi poświęcać dużo czasu na makeup, dlatego może zdecydować się makijaż permanentny. Z zamieszczanych w internecie opinii wynika, ze cały zabieg przebiega zwykle sprawnie, bez odczuwania bólu. Uzyskane efekty z reguły się podobają, a dzięki nim twarz od razu staje się bardziej wyrazista. Efekt sprawdza się przez cały rok, jednak czasami trzeba nanieść korektę. W przypadku wykonania kreski na górnej i dolnej powiece, nie trzeba się w ogóle malować. Znacznie ułatwia to codzienne życie, dlatego bardzo często kobiety decydują się na kolejne zabiegi, na innych obszarach skóry twarzy.
Dzięki makijażowi permanentnemu można wstawać bardzo wcześnie rano, aby zdążyć do pracy, i nie martwić się o malowanie twarzy. Wykonanie zabiegu rozwiązuje ten problem, jednak warto wykonać go u poleconego kosmetologa. Osiągnięty efekt może wtedy pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej wymagające panie, bez potrzeby regularnego nakładania tuszu czy innych kosmetyków.