Home Składniki kosmetyczne Algi w kosmetyce – Co warto wiedzieć

Algi w kosmetyce – Co warto wiedzieć

przez Patrycja Nowak
algi w kosmetyce

Algi, często określane mianem wodorostów lub glonów, posiadają wiele cennych właściwości, które znalazły szerokie zastosowanie w pielęgnacji urody. Przede wszystkim są niezwykle bogate w cenne pierwiastki, dzięki którym doskonale wzbogacają różnego rodzaju kompozycje kosmetyczne. Dlaczego warto stosować algi w kosmetyce i co daje ich zastosowanie? Na te, i wiele innych pytań, odpowiada poniższy artykuł.

Głównym regionem występowania alg, które wykorzystywane są w kosmetyce, jest Południowo-Wschodnia Azja. Wysokiej jakości surowce są pozyskiwane specjalnymi maszynami na dużych głębokościach, gdzie nie ma dużego ryzyka zanieczyszczenia wody przez zużyty olej i inne odpady. Jeszcze na pokładzie statku są one myte i szybko zamrażane, w celu zaoszczędzenia cennych substancji w jak największym stopniu. Dzięki temu algi zachowują swoje właściwości lecznicze i mogą być dostarczane do zakładów przetwórczych.

Algi w procesie produkcji kosmetyków są kruszone, a następnie przygotowuje się z nich wyciągi, ekstrahuje olejki eteryczne oraz proszki. Olejki eteryczne z alg uzyskiwane są metodami z wykorzystaniem węgla, infuzji wodno-alkoholowej oraz destylacji parowej. W zależności od potrzeb, algi w kosmetyce znajdują szerokie zastosowanie w rozmaitych preparatach leczniczych i pielęgnacyjnych. Wykorzystywane są bardzo chętnie i wszechstronnie, dzięki szerokiemu wachlarzowi właściwości, o których można przeczytać poniżej.

Algi w kosmetyce – Właściwości i zastosowania

 • Odmładzające – wzmacniają skórę, regenerują uszkodzone błony komórkowe, przyspieszają metabolizm wewnątrzkomórkowy, stymulują produkcję kolagenu i wykazują działanie ściągające. Algi są uważane za jeden z najbardziej aktywnych składników produktów antycellulitowych.
 • Nawilżające – sprzyjają głębokiej penetracji skóry i zatrzymywaniu w niej odpowiedniego nawilżenia.
 • Przeciwzapalne – wykazują działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu wspomagają gojenie się ran i skaleczeń, oraz zwalczają stany zapalne skóry oraz trądzik.
 • Ochronne – chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
 • Lecznicze – mają działanie zwężające naczynia krwionośne i pomagają pozbyć się trądziku różowatego.
 • Ujędrnienie – wzmacniają cebulki włosowe i stymulują wzrost włosów.

Tradycyjna medycyna w Chinach, Japonii i wielu innych krajach Azji wykorzystuje składniki pochodzące z alg do leczenia reumatyzmu, otyłości, a nawet niektórych form raka. Kosmetyki zawierające glony powinny być jednak przechowywane w chłodnym miejscu, unikając bezpośredniego światła słonecznego.

Jakie kosmetyki najczęściej zawierają algi?

Algi w kosmetyce znajdują bardzo szerokie zastosowanie, dlatego nie powinien dziwić fakt, że stanowią jeden ze składników INCI wielu produktów pielęgnacyjnych. Najczęściej można je spotkać w takich kosmetykach i preparatach jak:

 • przeciwstarzeniowy krem do twarzy,
 • maseczki do twarzy i dekoltu,
 • balsam do problematycznej skóry,
 • olejek po oparzeniu słonecznym,
 • krem antycellulitowy,
 • maski do okładów tonizujących,
 • szampon wzmacniający,
 • maski na wypadanie włosów,
 • piana do kąpieli.

Dlaczego algi stosuje się w kosmetyce?

Algi są jednym z najdłużej stosowanych w produktach leczniczych i kosmetycznych składników naturalnych. W starożytnej medycynie chińskiej wskazywano na 10 cennych gatunków glonów, a ze względu na cudowne właściwości lecznicze, nazwano je żeń-szeniem morskim. Algi w kosmetyce również dzisiaj znajdują szerokie zastosowanie, ponieważ zawierają prawie wszystkie znane pierwiastki śladowe, a także witaminy, enzymy, aminokwasy i fitohormony.

Skład chemiczny alg jest podobny do plazmy ludzkiej krwi, a aktywność ich komórek jest praktycznie identyczna z ludzkimi komórkami skóry. Zawarte w algach pierwiastki śladowe są łatwo i całkowicie wchłaniane przez skórę. Szczególnie ważny jest jod, w który algi są jest niezwykle bogate. Jest to praktycznie jedyne naturalne źródło tego pierwiastka w postaci organicznej, które jest łatwo wchłaniane przez organizm.

Dziś nauka zna około 30 tysięcy gatunków alg, a wśród nich brązowe, czerwone i niebieskie, które są najczęściej stosowane w kosmetologii.

 • Brązowe algi są szczególnie cenne, ponieważ umożliwiają produkuję kwasu alginowego w postaci proszku. Rozpuszczając go w wodzie, kwas ten tworzy lepkie roztwory, co pozwala na użycie alg, jako doskonałego spoiwa poszczególnych składników w kosmetykach.
 • Czerwone algi są cenne ze względu na wysoką zawartość wapnia, magnezu i żelaza, i często stosowane są w kosmetykach, jako lekki składnik oczyszczający.
 • Niebieskie algi zawierają wysokie stężenie cynku, co czyni je bardzo dobrym składnikiem przeciwzapalnym. Mogą przetrwać w bardzo wysokich temperaturach, a pozyskane z nich składniki doskonale odmładzają skórę, chroniąc ją np. przed szkodliwym działaniem światła słonecznego.

Metody stosowania alg w kosmetykach są najbardziej zróżnicowane. Rozpuszczalny w wodzie proszek jest najczęściej stosowany do okładów, z kolei olejki eteryczne wykorzystuje się w środkach przeciw starzeniu skóry. Liczne ekstrakty są natomiast chętnie stosowane w rozmaitych maskach leczniczych, a także w szamponach i produktach do kąpieli.

Ewentualne przeciwwskazania

W niektórych przypadkach stosowanie kosmetyków z algami jest polecane, gdyż mogą wzmagać dolegliwości zdrowotne lub utrudniać proces leczenia. W szczególności należy uważać, gdy:

 • cierpimy z powodu uczulenia na owoce morza,
 • leczymy się na nadczynność tarczycy,
 • występuje u nas przewlekła choroba nerek.

 

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960852414017350

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.