Ocet jabłkowy to popularna przyprawa i zdrowa żywność, która wykorzystywana jest w wielu domowych przepisach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Jest wytwarzany z jabłek w procesie fermentacji, wzbogacającej go o żywe kultury bakterie, minerały i kwasy. Często również można spotkać przepisy i zalecenia, według których poleca się stosować ocet jabłkowy na włosy i skórę głowy, najczęściej w postaci płukanki. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić.
Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań, nie tylko spożywczych. Jednym z nich jest mycie włosów w celu ich wzmocnienia, poprawy zdrowia skóry głowy i wzmocnienia połysku. Chociaż okrzyknięto go „domowym panaceum” lub „lekarstwem na wszystko” z powodu pomocy przy wielu problemach zdrowotnych, nie został dogłębnie zbadany przez naukowców. Wszystkie niemal korzyści i wiedza na temat octu jabłkowego zostały rozpoznane na przestrzeni wielu wieków stosowania w domowych recepturach.
Dla osób walczących z problemami z włosami, takimi jak swędząca skóra głowy lub łamliwość włosów, ocet jabłkowy może być świetnym naturalnym lekarstwem. Z pewnością warto go wykorzystać, ponieważ nie jest drogi, ani trudny w zastosowaniu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej dlaczego warto stosować ocet jabłkowy na włosy i skórę głowy.
Dlaczego warto stosować ocet jabłkowy na włosy?
Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, dlaczego ta popularna przyprawa do potraw może być wprost idealna dla Twoich włosów. Niestety, niektóre z nich są wątpliwe pod względem weryfikacji naukowej.
Kwasowość i pH
Po pierwsze ocet jabłkowy, poza pewnymi dobrze zbadanymi właściwościami zdrowotnymi, jest substancją kwaśną. Jednak zawiera korzystne w pielęgnacji włosów ilości kwasu octowego. Włosy, które wyglądają na matowe, łamliwe lub postrzępione, zwykle są bardziej alkaliczne mają niewłaściwy odczyn pH. Chodzi o to, że kwasowa substancja, taka jak ocdt jabłkowy, pomaga obniżyć pH i przywraca włosom równowagę.
Właściwości przeciwbakteryjne
Ocet jabłkowy jest również popularnym środkiem dezynfekującym, który można w domu wykorzystywać na wiele rożnych sposobów. Pomaga kontrolować bakterie lub grzyby, które mogą prowadzić do problemów skóry głowy i włosów, takich jak niewielkie infekcje lub swędzenie.
Właściwości odżywcze i przeciwłupieżowe
Ocet jabłkowy jest często chwalony za to, że jest bogaty w witaminy i minerały dobre dla włosów, takie jak witamina C i B. Niektórzy twierdzą również, że ponieważ zawiera alfa-hydroksykwas, pomaga złuszczać skórę głowy, podobnie jak peelingi. Działa również przeciwzapalnie, co może pomóc w leczeniu łupieżu.
Jak korzystać z octu jabłkowego w pielęgnacji włosów?
Mycie głowy octem jabłkowym można wykonać bardzo prosto, stosując się do poniższych wskazówek.
- Wymieszaj kilka łyżek octu jabłkowego z wodą.
- Po umyciu szamponem i odżywieniu, równomiernie rozprowadź mieszankę na włosach, wmasowując ją w skórę głowy.
- Odczekaj co najmniej kilka minut.
- Wypłucz to włosy i skórę głowy.
Niektóre źródła zalecają dodanie kilku kropel olejku eterycznego do mieszanki wody z octem, jeśli kwaśny zapach jest zbyt silny. Doskonale sprawdzi się w tym olejek lawendowy, cytrynowy czy z drzewa sandałowego. Zapach powinien również zniknąć szybko po spłukaniu.
Spróbuj włączyć płukanie włosów octem jabłkowym do procedury pielęgnacji kilka razy w tygodniu. Można również zwiększyć jego ilość podczas każdego ich mycia lub płukania. Zasadniczo zaleca się stosowanie go w ilości około 5 łyżek stołowych lub mniej. Dla zwiększenia efektów pielęgnacyjnych często poleca się zastosowanie oleju rycynowego na włosy i skórę głowy, który posiada wiele cennych właściwości uzupełniających.
Na co uważać stosując ocet jabłkowy na włosy?
Używanie octu jabłkowego ma na celu przywrócenie włosom równowagi. Jeśli nie jest się ostrożnym, możesz go przedawkować. Jeśli problemy z włosami lub skórą głowy się nasilą, należy przerwać jego stosowanie. Warto również spróbować zmniejszyć ilość octu podczas płukania lub częstotliwość, z którą się z niego korzysta.
Stosowany ocet jabłkowy na włosy zawiera kwasy octowe, o których wiadomo, że w większym stężeniu są żrące. Oznacza to, że mogą podrażniać lub palić skórę.
Zawsze należy rozcieńczyć ocet jabłkowy wodą przed nałożeniem go bezpośrednio na skórę. Jeśli Twoje płukanki są zbyt mocne, spróbuj je bardziej rozcieńczyć. Chociaż w przypadku podrażnienia prawie zawsze ustępuje ono w ciągu kilku dni.
Unikaj także kontaktu octu z oczami. W przypadku jego wystąpienia należy oczy szybko zmyć wodą.
Postępuj zgodnie z powyższymi wytycznymi, a stosowanie octu jabłkowego na włosy i skórę głowy powinno być całkowicie bezpieczne.
Czy badania potwierdzają celowość jego wykorzystywania?
Jak dotąd nie przeprowadzono żadnych badań bezpośrednio testujących zalety octu jabłkowego w zakresie pielęgnacji włosów.
Jednak w przypadku niektórych wieloletnich doświadczeń można stwierdzić, że ocet jabłkowy może zapewniać dobre efekty pielęgnacyjne. Dotychczas jednak nauka nie była w stanie potwierdzić, że są one prawdziwe. Nie oznacza to jednak, że stosowanie octu na włosy jest bezcelowe.
Potencjalna moc działania octu jabłkowego w zakresie obniżania pH w celu poprawy zdrowia włosów ma swoje zalety. Badanie z 2014 roku wykazało, że wysoka alkaliczność może przyczyniać się do łamliwości i suchości włosów. Badanie wykazało także, że większość produktów do pielęgnacji włosów nie reguluje pH włosów, mimo iż powinny, a większość szamponów ma zwykle odczyn zasadowy. Jako bardzo kwaśna substancja, ocet jabłkowy może pomóc zrównoważyć pH. Zwiększając kwasowość i obniżając pH, można wspierać gładkość, siłę i połysk włosów.
Moc przeciwdrobnoustrojowa octu jabłkowego jest również dobrze poparta badaniami. Może powstrzymywać rozwój problemów skóry głowy związanych z grzybami lub bakteriami, zapobiegając w ten sposób jej swędzeniu. Jednak nie ma badań ani naukowego wsparcia potwierdzającego jego skuteczność w zakresie pielęgnacji suchej skóry głowy lub łupieżu.
Nie ma też żadnych dowodów na to, że ocet jabłkowy zawiera witaminy, które mogą mieć istotny wpływ na zdrowie włosów. Zawiera natomiast minerały takie jak mangan, wapń, potas i żelazo.
Nie ma również badań potwierdzających, że ocet jabłkowy zawiera alfa-hydroksykwas, chociaż wiadomo, że zawierają go jabłka. Jabłka są również znane z tego, że zawierają witaminę C, a jednak witamina jest niewykrywalna w occie.
Nie ma również danych potwierdzających, że ocet działa przeciwzapalnie. W rzeczywistości przyprawa ta zawiera bardzo żrące kwasy, które w przypadku niewłaściwego użycia mogą wywoływać stany zapalne, a nie im przeciwdziałać.
Podsumowanie
Nauka wspiera stosowanie octu jabłkowego jako płukanki do włosów. Może pomóc wzmocnić włosy i poprawić połysk poprzez obniżenie pH włosów i skóry głowy.
Może również zapobiegać przykrym infekcjom skóry głowy i swędzeniu. Jednak nie należy polegać na jego działaniu w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub rozwiązywania problemu chorób i dolegliwości skóry głowy, takich jak łupież.
U kazdego włosy są nieco inne. Płukanki z octu jabłkowego mogą nie działać równie dobrze u wszystkich. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy będzie ona korzystna dla Ciebie, jest wypróbowanie octu jabłkowego na włosy i skórę głowy.
Źródła:
Bunick CG, et al. (2012). Chemical burn from topical apple cider vinegar DOI: dx.doi.org/10.1016/j.jaad.2011.11.934
Dias MFRG, et al. (2014). The shampoo pH can affect the hair: Myth or reality? DOI: 10.4103 / 0974-7753.139078
Liu F-Z, et al. (2011). Analysis of nutritional components of fruit vinegar. en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-ZGTW201106024.htm
Nilgün HB, et al. (2014). Functional properties of vinegar. DOI: 10.1111 / 1750-3841.12434
Tarr N. (n.d.). Apple cider vinegar hair rinse. coconutsandkettlebells.com/apple-cider-vinegar-hair-rinse/