Olejek lawendowy to nie tylko bardzo popularny w aromaterapii olejek eteryczny, ale także doskonały składnik kosmetyczny. Wspaniale nadaje się do pielęgnacji skóry problematycznej, a także i włosów. Do tego nie jest drogi i łatwo go użyć. W artykule przedstawiamy jego najważniejsze właściwości i zastosowania w kosmetyce.
Lawenda nie tylko przepięknie pachnie, ale również wykazuje szereg cennych zarówno dla zdrowia, jak i dla urody właściwości. Z aromatycznych kwiatów lawendy pozyskuje się olejek, który może być stosowany nie tylko do aromaterapii, ale również do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Na jakie jednak problemy można stosować olejek lawendowy i co warto o nim wiedzieć?
Z czego składa się olejek lawendowy?
W olejku lawendowym można znaleźć szereg substancji, wpływających niezwykle korzystnie na wygląd zewnętrzny. Wśród nich można wymienić przede wszystkim garbniki, flawonoidy, kumaryny, octan linalolu, ocymeny, linalol, a także fitosterole. Olejek z lawendy, swój charakterystyczny zapach, zawdzięcza substancji znanej jako linalol, natomiast znajdująca się w nim kumaryna wykazuje właściwości przeciwobrzękowe, a także pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne. Z kolei garbniki, fitosterole oraz flawonoidy działają na skórę antyoksydacyjnie, czyli wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry.
Bardzo często poleca się łączyć go z olejami bazowymi, np. olejem słonecznikowym lub rzepakowym, a także z innymi olejkami eterycznymi, np. sosnowym , cytrynowym czy herbacianym.
Olejek lawendowy wpływa bardzo korzystnie na nasz wygląd zewnętrzny, jednak decydując się na jego stosowanie, należy pamiętać o pewnych kwestiach. Nie nalezy używać go w zbyt dużych ilościach, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do silnego podrażnienia skóry. Wspomniany olejek zaliczany jest wprawdzie do grona jednych z najłagodniejszych olejków, jednak przed jego aplikacją na skórę warto przeprowadzić test. Smarujemy nim niewielki obszar na ciele i sprawdzamy, czy pojawi się jakaś reakcja alergiczna. Jeśli próba nie wywoła żadnych skutków ubocznych, w postaci podrażnienia lub świądu, produkt można zaaplikować na skórę. Na jakie jednak partie ciała można stosować olejek z kwiatów lawendy i w jaki sposób wpływa on na skórę?
Olejek lawendowy w pielęgnacji twarzy
Olejek lawendowy bardzo często dodawany jest do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ z uwagi na dosyć wysoką zawartość antyoksydantów, pomaga walczyć z wolnymi rodnikami. Ochrania także skórę przed ich niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych. Warto również wiedzieć o tym, iż olejek lawendowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, dlatego też sprawdza się idealnie w przypadku pielęgnacji skóry tłustej oraz trądzikowej.
W jaki jednak sposób olejek lawendowy wpływa na skórę? Pomaga wyregulować produkcję sebum, minimalizując tym samym ilość pojawiających się na skórze niedoskonałości. Olejek z lawendy polecany jest również w przypadku skóry pokrytej łuszczycą, ponieważ pomaga załagodzić nieprzyjemne zmiany. Warto jednak go również stosować w przypadku oparzeń słonecznych, owrzodzeń oraz trudno gojących się ran.
Olejek lawendowy w pielęgnacji skóry ciała
Olejek z lawendy w bardzo skuteczny sposób wspomaga walkę z cellulitem, ponieważ pomaga pobudzić krążenie krwi oraz limfy, co sprzyja usuwaniu z organizmu złogów oraz zbędnych produktów przemiany materii. Olejek ten może być również z powodzeniem stosowany na stopy, ponieważ pomaga zahamować nadmierna potliwość, a także wykazuje działanie przeciwgrzybicze.
W jaki jednak sposób należy aplikować olejek na skórę? Najlepiej zmieszać go z odrobiną balsamu lub kremu do ciała, nakładając następnie tak przygotowaną mieszankę na skórę.
Olejek lawendowy w pielęgnacji włosów
Olejek lawendowy stosowany na włosy i skórę głowy wspomaga krążenie krwi, wpływając tym samym na szybszy porost włosów, a także reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego też sprawdza się idealnie w przypadku problemów z łupieżem oraz przetłuszczającymi się włosami. Olejek najlepiej stosować na włosy w postaci tzw. wcierki, co oznacza, iż należy wmasować go w skórę głowy solo lub po połączeniu z innym olejkiem np. kokosowym. Decydując się jednak na zastosowanie takiej wcierki, należy pamiętać o tym, aby aplikować ją na skórę na około 1 godzinę przed planowanym myciem włosów.
Olejek lawendowy – Przeciwwskazania i efekty stosowania
Olejek lawendowy pomaga uporać się z wieloma problemami skórnymi, jednak nie powinien być stosowany przez osoby z wrażliwą skórą. Na produkt powinny również uważać kobiety w ciąży, zwłaszcza wtedy, gdy stosują go do aromaterapii. Jeśli chodzi natomiast o efekty stosowania olejku lawendowego, to są one najczęściej widoczne już po kilku zabiegach, jednak aby je utrzymać, należy pamiętać o regularnym stosowaniu olejku.