Home Porady Sposoby na rozdwajanie paznokci

Sposoby na rozdwajanie paznokci

przez Patrycja Nowak
rozdwajanie paznokci

Nieprawidłowa dieta oraz stosowanie dużej ilości obciążających lakierów mogą doprowadzić do przykrego skutku, jakim niewątpliwie jest rozdwajanie paznokci. Biorąc pod uwagę coraz większy popyt na odżywki do paznokci można uznać, że jest to już problem dotykający większą część społeczeństwa. Jak temu skutecznie zaradzić?

Żeby wzmocnić nasze paznokcie, jak i włosy oraz skórę, warto na początek zadbać o prawidłową dietę. Serum na rozdwajanie paznokci jest dostarczanie w diecie, dzięki takim składnikom jak mangan, fosfor, cynk, żelazo witaminy z grupy B, A, D, a także witamina E. Ważne jest, by dieta była bogata w przeciwutleniacze. Idealne na początek okazują się włączane do diety pestek z dyni i ziarna słonecznika. Te pełne wielonasyconych kwasów tłuszczowych produkty pomogą także naszej cerze i włosom. Równie dobroczynnie właściwości ma marchew i codzienne picie soków marchwiowych. Z kolei witamina B zawarta w jajkach czy wątrobie doskonale pomoże w uzupełnieniu braku biotyny.

Rozdwajanie paznokci

Warto wyposażyć się też w odpowiednie kremy i balsamy do pielęgnacji paznokci. Często takie produkty to też dobre rozwiązanie na problemy związane z suchymi skórkami wokół paznokci. Stan skórek wokół paznokci ma bardzo duże znaczenie również dla stanu samych paznokci.

Najważniejsze zasady pielęgnacji

Najważniejsze zasady dbania o paznokcie z tendencją do rozdwajania się:

  • Stosuj tyko szklane pilniczki, ewentualnie tekturowego. Metalowy pilniczek przyczynia się do mikropęknięć płytki i sprzyjają jej rozdwajaniu. Podczas piłowania pamiętaj by piłować tylko w jedną stronę, oczywiście tylko paznokci całkowicie suchych.
  • Pamiętaj, że wszelkie obgryzanie paznokci jest nie tylko bardzo nieestetyczne, ale także bardzo niezdrowe dla płytki paznokcia.
  • Stosuj specjalistyczne odżywki, właściwie dobrane do swoich potrzeb. Odżywki takie wzmacniają komórki paznokcia i chronią je przed czynnikami środowiskowymi, mogącymi je osłabiać. Dobrze jest też zadbać o ochronę antygrzybiczną płytki i od czasu do czasu zastosować dobrej jakości olejek naturalny.
  • Raz na jakiś czas zrezygnuj z używania tipsów oraz lakierów o mocnych barwach. Warto wiedzieć, że tipsy akrylowe, czy każde inne, wyraźnie ograniczają naturalne procesy „oddychania” płytki paznokcia, natomiast im mocniejsze barwy lakieru, tym substancje chemiczne głębiej wnikają w uszkodzoną strukturę paznokcia.
  • Regularnie stosuj nawilżające kremy do rąk w obrębie skórek wokół paznokci. Pamiętaj, że zdrowe skórki to gwarancja nieuszkodzonej macierzy, a tym samym zapobieganie wszelkim defektom, takim jak rozdwajanie paznokci czy pęknięcia wzdłuż jego płytki.
  • Raz w tygodniu warto zastosować specjalną kąpiel, gdzie rozdwojone paznokcie, moczy się przez około 20 minut w podgrzanej oliwie lub naparze ziołowym, np. skrzypu.
  • Olejek rycynowy wcierany codziennie w paznokcie działa szybko i efektywnie. Nalewamy kilka kropel na wacik, wcieramy, a następnie pozostawiamy na kilka minut.
  • Gdy tylko zewnętrzna temperatura powietrza spada nie zapominaj o rękawiczkach. Wbrew pozorom deszcz czy wiatr, jak i nagłe zmiany temperatur, także wpływają negatywnie na paznokcie. Właśnie jesienią i zimą najczęściej pojawiają się problemy takie jak rozdwajanie paznokci.
  • Wszelkie prace domowe, które zmuszają nas do kontaktu z substancjami chemicznymi, zawsze wykonujmy w ochronnych rękawiczkach. Starajmy się też nigdy nie moczyć paznokci zbyt długotrwale.

Dłonie są naszą wizytówką, a ich częścią są piękne, zadbane i zdrowe paznokcie. Dlatego warto zadbać o nie we właściwy sposób, by zapobiegać ich rozwarstwianiu.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.