Olej rycynowy to tradycyjna kuracja dla wszystkich rodzajów problemów skóry i włosów, a także problemów zdrowotnych, takich jak bóle stawów i rozstrój żołądka. Olejek rycynowy jest stosowany już od czasów starożytnych Egipcjan, a obecnie jego popularność ponownie rośnie. Sprawdźmy jakie są możliwości wykorzystania go w celach kosmetycznych.
Olejek rycynowy pozyskuje się z rącznika, rośliny którą można spotkać przede wszystkim w Indiach i Afryce. Olej ekstrahowany jest z rozdrobnionego ziarna i stosowany jako remedium na różnego typu zapalenia i infekcje bakteryjne. W chwili obecnej jego właściwości zostały znacznie lepiej zbadane, dzięki czemu znalazł szersze zastosowanie do celów medycznych i terapeutycznych.
Spis treści
Olej rycynowy w pielęgnacji urody
Jako środek do pielęgnacji skóry i włosów jest jednym z najszerzej stosowanych składników kosmetycznych, występującym w mydłach, olejach do masażu, naturalnych szamponach czy żelach pod prysznic itp. Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych olejek rycynowy jest również bywa stosowany do leczenia poważnych chorób takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, porażenie mózgowe, artretyzm i reumatyzm. Jest to również jedno z popularnych i naturalnych lekarstw na zaparcia.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zastosowania oleju rycynowego, jako jednego z najlepszych kosmetyków naturalnych.
Olejek rycynowy zapewnia wspaniałe nawilżanie skóry
Olej rycynowy jest przede wszystkim bogaty w cenne kwasy tłuszczowe. Mogą być one łatwo absorbowane przez skórę, a tym samym usuwać suchość i cienie pod oczami, a także przywracać skórze odpowiednie nawilżenie. Unikalna kombinacja kwasów tłuszczowych w oleju rycynowym czyni go ważnym składnikiem w przemyśle naturalnych produktów do pielęgnacji skóry. Jednak nadużywanie oleju rycynowego lub kosmetyków z jego zawartością może być szkodliwe dla zdrowia skóry.
Idealna dawka dla jednorazowego użycia to dwie do trzech kropli. Należy uważać, aby kupować olej rycynowy tylko w sprawdzonych drogeriach i aptekach. Odmiana przemysłowa niewyrafinowana może przynieść skórze więcej szkody niż pożytku.
Olej rycynowy a oczyszczanie cery
Według niektórych dermatologów olej rycynowy to jeden z lepszych składników naturalnych na oczyszczanie cery. W celu optymalnego korzystania i dla głębokiego oczyszczania porów, wymieszaj go z jednym z lekkich olejków, takim jak olejek morelowy, oliwa z oliwek lub olej jojoba. Tak przygotowaną mieszankę delikatnie i dokładnie wmasuj w skórę twarzy.
Zawarte w oleju rycynowym kwasy tłuszczowe doskonale rozpuszczają i wypierają różnego typu zanieczyszczenia, które w przeciwnym wypadku mogłoby powodować powstanie zaskórników i trądziku. Po wykonanym miejscowym masażu, nasącz czystą ściereczkę w ciepłej wodzie, wyciśnij nadmiar i połóż na twarzy, aż do pełnego ostygnięcia. Należy jednak uważać, aby nie poparzyć twarzy. Możesz powtórzyć ten proces jeszcze kilka razy. W ten sposób można usunąć makijaż, brud oraz nadmiar sebum i głęboko oczyścić pory w skórze, zapewniając jednocześnie, że nie przesuszymy cery.
Olejek rycynowy w walce z trądzikiem
Zawarty w olejku kwas rycynowy naturalnie i bezpiecznie pomaga zwalczyć bakterie, m.in. powodujące trądzik. W celu skutecznego leczenia trądziku olejem rycynowym należy zawsze najpierw umyć twarz ciepłą wodą, co pomoże Ci otworzyć pory, a następnie zastosuj olej miejscowo na obszarach problemowych. Wmasuj go w skórę kolistymi ruchami, omijając okolice oczu.
Tak zastosowany olej rycynowy pozostaw na noc i zmyj go dopiero następnego dnia rano. Dzięki regularnemu stosowaniu zapewne będzie można zauważyć, że wypryski zostaną znacznie zmniejszone. Należy jednak uważać, aby nie używać zbyt dużo oleju na twarzy, gdyż może on zatykać pory i stworzyć więcej problemów. Wszelkie tego typu kuracje powinny wiązać się z baczną obserwacją reakcji swojego organizmu.
[Więcej: Olejek rycynowy – Zastosowania i właściwości]
Olejek rycynowy a zmniejszenie blizn
Olej rycynowy pomaga zmniejszyć i usunąć blizny zewnętrzne i wewnętrzne. Zapewnia szybsze gojenie, wygładzenie i zmniejszenie podrażnień.
Jeśli posiadasz starą i jeszcze zaczerwienioną bliznę możesz spróbować nałożyć olej rycynowy na jej powierzchnię. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju przenikają przez warstwy naskórka i skóry, pobudzając wzrost nowych komórek. Dzięki takim zabiegom istnieje realna możliwość znacznego złagodzenia widoczności blizn.
Olej rycynowy a redukcja zmarszczek
Pochodzące z oleju rycynowego kwasy tłuszczowe mogą łatwo przenikać przez kolejne warstwy skóry, a następnie skutecznie stymulować produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu, nie tylko zmiękcza on skórę, ale również opóźnia pojawienie się zmarszczek i drobnych linii mimicznych, co zapewnia znacznie młodszy wygląd. Olej rycynowy to najlepszy z tanich zabiegów, jaki można samodzielnie wykonać w domu. Działa szczególnie dobrze na kurze łapki i cienie wokół oczu. Stosuje się go na twarzy zaraz po umyciu cery, tuż przed pójściem do łóżka.
Olej rycynowy jest również przydatny w leczeniu różnego typu zakażeń i miejscowych infekcji. W celach leczniczych należy w problematycznym miejscu nałożyć niewielką kroplę, co najmniej 2 lub trzy razy dziennie. Wysoka zawartość witaminy E w oleju rycynowym jest również doskonała do kruchych paznokci oraz skórek. Dzięki niemu niewątpliwie zauważysz zaskakującą różnicę, jeśli tylko zaczniesz zastosować go przez minimum dwa do trzech miesięcy.
Olej rycynowy a zmniejszanie widoczności rozstępów
Aby usunąć brzydkie rozstępy na brzuchu i udach należy regularnie wcierać olejek rycynowy zarówno w miejscach problematycznych, jak i ich okolicach. Dobrze jest również po zabiegu owinąć się w grubą tkaninę lub folię. Oczywiście, jak wszystkie naturalne środki, wymaga on czasu i musi być regularnie stosowany. Jednakże, zastosowania oleju rycynowego nie poleca się kobietom w ciąży, z powodu jego właściwości związanych z powodowaniem skurczów macicy.
Olejek rycynowy a leczenie oparzeń słonecznych i świądu
Przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości oleju rycynowego sprawiają, że idealnie nadaje się on do leczenia wszelkich wysypek, łagodzenia swędzenia oraz ukąszeń. Pomaga również łagodzić podrażnienia skóry w przypadku oparzeń słonecznych. Jeśli obszar dotknięty schorzeniem jest niewielki, można moczyć plaster w oleju rycynowym i naklejać go na ten obszar.
W przypadku większych obszarów, zanurz zwitek bawełny w oleju rycynowym i stosuj go bezpośrednio do dotkniętego obszaru skóry. Pozostaw go co najmniej na godzinę lub na noc, a następnie zmyj. Można stosować go również przy swędzeniu i oparzeniach słonecznych. Powtórz zabieg kilkukrotnie w ciągu dnia, aby uzyskać szybsze rezultaty.
Olej rycynowy zapewnia działanie anty-grzybicze
Od dawna stosuje się olej rycynowy w terapii przeciw różnego typu infekcjom grzybiczym. Olej rycynowy to kwas undecylenowy, który naturalnie pomaga hamować wzrost grzybów. Zazwyczaj miesza się go z olejem kokosowym, a mieszankę nanosi się na danym obszarze i pozostawia na noc. Olej rycynowy pomaga również odmłodzić skórę w obszarze szczególnie zagrożonym przedwczesnymi oznakami starzenia oraz zapobiega powstawaniu blizn.
Olejek rycynowy a obrona przeciw drobnoustrojom
Właściwości przeciwbakteryjne oleju rycynowego sprawiają, że można go używać nie tylko do leczenia infekcji grzybiczych, ale także drobnych skaleczeń i zadrapań na skórze. W przypadku owrzodzenia skóry i zapalenia skóry, wtarcie oleju rycynowego łagodzi odczuwany dyskomfort i leczy różnego typu nieprzyjemne objawy.
Olej rycynowy a leczniczy masaż
Olej rycynowy posiada wiele korzyści zdrowotnych dla ciała, a nie tylko dla skóry. Pomaga w bólach stawów i mięśni, relaksuje napięcie mięśni, polepsza trawienie i krążenie krwi. Te cechy sprawiają, że jest idealny do stosowania w terapii masażu. Można również wmasować go w skórę głowy lub ciała, i pozostawić na całą noc. Warto jednak pamiętać, że olej pozostawia plamy na tkaninach.
Olej rycynowy na włosy
Olej rycynowy wykazuje właściwości wzmacniające włosy, ale także przyspieszające ich wzrost. Dzięki zwiększaniu ich elastyczności, w naturalny sposób zmniejsza ich łamliwość i wypadanie. Bardzo często stanowi jeden ze składników kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak maseczki, odzywki, a nawet szampony do włosów. Bardzo dobrze sprawdza się zabiegach olejowania, które przynieść mogą doskonałe efekty regeneracyjne. Olej rycynowy na włosy poprawia ich wygląd i skutecznie oczyszcza skórę głowy.
Olejek rycynowy na paznokcie
Coraz częściej poleca się stosowanie olejku rycynowego na paznokcie, ponieważ zapewnić on może doskonałe efekty regenerujące i odżywcze. Dzięki regularnemu stosowaniu płytka szybciej się odbudowuje, a także staje się mocniejsza i zdrowiej wyglądająca. W trakcie stosowania terapii olejkiem warto zrezygnować z innych środków, a w szczególności unikać substancji podrażniających i żrących. Zabieg olejowania paznokci warto powtarzać co kilka dni, dokładnie wcierając w nie olejek rycynowy.
Co jeszcze warto wiedzieć o oleju rycynowym
Jedna łyżeczka oleju stosowana przez trzy dni ułatwia wypróżnienie. Jednakże, ze względu na wysoką aktywność oleju rycynowego, nie jest on zalecany dla ciężarnych lub karmiących matek, a także ludzi, którzy mają słabą odporność, lub cierpią na anemię i biegunkę. Pomimo swoich wyżej wymienionych korzyści i użytkowania na przestrzeni wieków, należy być bardzo ostrożnym przy samodzielnym stosowaniu oleju rycynowego.
16 komentarzy
Olejek rycynowy jest super. Polecam wszystkim wypróbować.
Olej rycynowy należy do moich faworytów wśród kosmetyków naturalnych. dodaję go do balsamy do ciała i szamponu.
Kupiłam ostatnio i intensywnie testuję. 😉
Stosuję olej rycynowy od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolona. Polecam wszystkim.
Czy ktoś może napisać ile taki olejek kosztuje i gdzie warto go kupić?
kilka zlotych ☺ dostepny w aptekach ☺
Olejek rycynowy to bardzo tani i skuteczny kosmetyk organiczny do skóry i włosów.
Bardzo podoba mi się ten artykuł. Nie wiedziałam że olejek rycynowy może mieć tyle zastosowań. Dzięki.
bardzo popularny dawniej olejek, ostatnio chyba nieco zapomniany.
Moim zdaniem warto dodać olejek rycynowy do szamponu lub balsamu do włosów.
Kupiłam i stosuję. Czekam na efekty 😉
Zdecydowałam że kupuję. Sprawdzimy efekty 😉
Uwielbiam olejek rycynowy. Dodaje go do szamponu, balsamu do ciała oraz żelu w płynie.
Ciekawe że dawniej ludzie częściej stosowali takie kosmetyki jak olejek rycynowy, a teraz odkrywają je na nowo…
Ciekawi mnie jedno, że rycyna to trucizna a olejek jest zdrowy. Jak to jest?
Moim zdaniem olejek rycynowy to nr 1 wśród olejków pielęgnacyjnych. Doskonały i wszechstronny kosmetyk naturalny.