Home Składniki kosmetyczne Dlaczego kosmetyki bez siarczanów i parabenów

Dlaczego kosmetyki bez siarczanów i parabenów

przez Patrycja Nowak
kosmetyki bez siarczanów

Nieustannie słyszymy szum wokół parabenów i siarczanów, głównie, aby ich unikać. Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków naturalnych, wprowadzanych do obrotu produkty z opisami „bez SLS” i „nie zawiera parabenów”. Czy naprawdę wiesz, co to wszystko oznacza? Czy warto sięgać po kosmetyki bez siarczanów i parabenów?

Siarczany to obecnie bardzo popularne składniki wielu kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych. Służą one przede wszystkim do wydłużania terminów przydatności poszczególnych produktów, jednak mogą również potencjalnie szkodzić naszemu zdrowiu. Oczywiście, nie ma zgody między ich zwolennikami i przeciwnikami, a większość argumentów względem ich stosowania oparta jest jedynie na pewnych przesłankach. Sprawdźmy zatem co wiadomo na ich temat.

Czy warto stosować kosmetyki bez siarczanów?

  1. Parabeny to substancje chemiczne, które były używane od 1950 roku, aby zapobiec rozwojowi bakterii i działają, jako środek konserwujący w dezodorantach, balsamach, pomadkach, szamponach, peelingach i innych produktach kosmetycznych. Siarczany to skuteczne środki spieniające i mocno oczyszczające, które można przede wszystkim znaleźć w pastach do zębów, szamponach, a także innych kosmetykach pielęgnacyjnych.
  1. Istnieje prawdopodobieństwo, że obydwa typy związków są szkodliwe dla zdrowia. Badania wykazały, że niektóre parabeny mogą naśladować aktywność hormonu estrogenu w komórkach organizmu i są często kojarzone z pewnymi formami raka piersi, gdyż występują w tkance nowotworowej. Siarczany rozkładają białka i mogą prowadzić do zwyrodnieniowego wpływu na błony komórkowe. Siarczany również odkładają się w sercu, płucach i mózgu.
  1. Do tej pory nie ma dowodów naukowych, aby udowodnić, że parabeny nie mają żadnego powiązania z rozwojem nowotworów, a skład kosmetyków uznaje się jako bezpieczny do maksymalnego stężenia 50 % siarczanów, jeśli są one odpowiednio spłukane ze skóry.
  1. Nadal można podjąć decyzję o „dmuchaniu na zimno” i stosować naturalne kosmetyki, bez zawartości syntetycznych dodatków. Na szczęście w ostatnim czasie pojawia się ich coraz więcej na rynku. Kosmetyki bez siarczanów i parabenów to niewątpliwie wybór większego bezpieczeństwa codziennej pielęgnacji.
  1. Siarczany są szkodliwe dla włosów. Mogą one powodować szereg problemów, w tym przesuszenie, podrażnienie skóry głowy, zanik koloru, a nawet utratę włosów.
  1. Siarczany są naprawdę dobre do pozbycia się zabrudzeń z włosów, jak i nadmiaru sebum, jednak mogą zostawić włosy szorstkie i suche. Ale produkty wolne od siarczanów, także mogą pomóc w tych problemach… Aby upewnić się, że kosmetyki są wolne od siarczanów i nie będą dodatkowo uszkadzać włosów, poszukaj produktów, które korzystają z owoców, ziół lub warzyw, jako składników czyszczących.
  1. Siarczany można łatwo zidentyfikować. Siarczan jest składnikiem, który powoduje pianę. Jeśli Twój szampon się silnie pieni to niemal z cała pewnością zawiera siarczany. Także, na etykiecie zobaczysz „sulfate” wymieniony dość wysoko w składzie INCI.
  1. Parabeny są trochę trudniejsze do zidentyfikowania. Choć najczęściej parabeny występują w opisie jako „paraben”, najczęściej z jakimś przedrostkiem w nazwie, np. butyloparaben, metyloparaben i propyloparaben. Mogą być również wymienione w inny sposób, jak np. alkyl parahydroxy benzoates.
  1. Istnieją alternatywy dla produktów z siarczanami i parabenami. Jeśli chcesz unikać potencjalnie szkodliwych produktów, które zawierają parabeny, wybierz te, które używają składników, takich jak ethylhexylglycerin (który jest pochodzenia roślinnego) lub fenoksyetanol.
  1. Korzystanie z umiarem jest kluczem do bezpiecznej pielęgnacji. Nie ważne co, substancje chemiczne to substancje chemiczne. Wszystko jest najlepiej stosować z umiarem, ale zawsze warto zrealizować dobry pomysł i od czasu do czasu zmienić kosmetyki w swojej łazience.

Podsumowując

Jak widać istnieje kilka ważnych argumentów za tym, by zacząć poszukiwać i stosować kosmetyki bez siarczanów i parabenów. Nie warto popadać w przesadę i histerię, z powodu sporadycznego stosowania chemicznych produktów drogeryjnych, ale w dłuższej perspektywie warto na pewno postawić na naturę.

Podobne artykuły

1 komentarz

Carlee 6 lipca 2017 - 03:01

Ja od dawna stosuję tylko kosmetyki naturalne. Jestem bardzo zadowolona i niczego nie będę zmieniać.

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.