Oleje roślinne są niezbędnymi składnikami naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Zapewniają skórze głowy i włosom naturalny połysk, właściwości nawilżające, a także działają jako środek zmiękczający. Dlatego właśnie oleje są powszechnie stosowane w kosmetykach do pielęgnacji i płukania włosów. Porównajmy zatem jedne z najbardziej popularne z nich, czyli olejek arganowy i olejek abisyński.
W tym artykule wykażemy korzyści ze stosowania oleju abisyńskiego w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Ponadto porównamy go z popularnym olejem arganowym. Olej ten znany jest ze swoich właściwości kondycjonowania i zwiększania połysku włosów. TRI Princeton, niezależna instytucja non-profit, przeprowadził badania, które miały na celu określenie wpływu obu tych olejków na włosy, a konkretnie na polepszenie ich rozczesywania, wzmocnienie włosów, zapobiegania pękaniu, a także zwiększeniu połysku. Na podstawie wyników tych badań można uznać, że olej abisyński ma bardzo dobrą ogólną wydajność, we wszystkich aspektach pielęgnacji. Może on zwiększyć możliwość zapanowania nad kondycją włosów, a także przywrócić im naturalny połysk i wytrzymałość. Wyniki badań przedstawiają porównanie oleju abisyńskiego z olejem arganowym w wykorzystaniu do pielęgnacji włosów.
Roślinne źródło zdrowia i pięknego wyglądu
Crambe Abisyńska jest rośliną oleistą, która należy do rodziny Brassicaceae. Znana jest również pod nazwami: abisyńska roślina, katran abisyński lub też abisyńska musztarda. Jest to roślina jednoroczna, a w porównaniu z innymi roślinami oleistymi ma wyższą odporność na długotrwałą suszę, dzięki swoim rozbudowanym korzeniom. Do prawidłowego wzrostu niezbędne są umiarkowane opady. Pochodzi z górzystych terenów Etiopii, regionu znanego również jako Abisynia.
Obecnie roślina abisyńska uprawiana jest również w basenie Morze Śródziemnego, a także sferach umiarkowanego klimatu. Możliwe jest to dzięki temu, że ma ona zdolność wzrostu również w nieco chłonniejszym klimacie. Hodowla tej rośliny opiera się na naturalnym doborze, bez ingerencji inżynierii genetycznej. Roślina abisyńska może osiągać nawet 150 cm wysokości, jednak wszystko zależy od stopnia wilgotności w czasie jej zrostu. Kwitnienie hermafrodytyczne i posiada karbowane kwiatki.
Roślina abisyńska potrzebuje około 50 dni na zakwitniecie, a także dodatkowych 30 dni do osiągnięcia pełnej dojrzałości owoców. Dlatego właśnie wysoka zdolność adaptacyjna tej rośliny idealnie spełnia wymagania obecnego rynku kosmetycznego, a olej abisyński staje się coraz bardziej popularnym kosmetykiem naturalnym.
Argania spinosa to wolno rosnące drzewo z rodziny Sapotaceae. Roślina ma charakter endemiczny i występuje jedynie w południowo-zachodniej części Maroka, ziemi Amazigh. Gaj arganowy zajmuje powierzchnię około 8000 km kwadratowych i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako rezerwat biosfery. Naturalna żywotność drzewa arganowego to nawet ponad 200 lat. Może ono stanowić naturalną ochronę skorupy ziemskiej przed erozją. Drzewo może rosnąc nawet od 8 do 10 metrów na rok, a zbiory odbywają się tylko raz w roku.
Owoce arganowca mają ok. 2-4 cm wielkości o owalnym kształcie. W nim znajduje się jeden bardzo twardy orzech, który jest bogatym źródłem rośliny oleistej. Olej arganowy wykonywany z pestek tej rośliny i od stuleci jest wykorzystywany przez tubylców jako olej jadalny i kosmetyczny. W ostatniej dekadzie stał się bardzo popularnym i kosztownym olejem. Ze względu na powracające susze, a także na wykorzystywanie tej rośliny w chemicznych formułach istnieje ryzyko pogorszenia się stanu upraw tej rośliny.
Cenne oleje roślinne
Oleje roślinne są estrami gliceryny i kwasów tłuszczowych, tworzących trójglicerydy. Naturalne oleje mogą zawierać również inne, mniejsze składniki, takie jak wolne kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, tokoferole, a także węglowodory. Olej abisyński pozyskiwany jest z nasion rośliny za pomocą mechanicznego procesu kruszenia. Nie korzysta się z zewnętrznego źródła ciepła, by polepszyć ten proces. Nasiona rośliny abisyńskiej są średnicy ok. 3 mm i zawierają około 30% oleju abisyńskiego. W porównaniu do innych olejów, olej abisyński nie jest produkowany poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikiem. Dlatego też jest to produkcja w pełni naturalna.
Orzechy drzewa arganowego mają około 3 cm długości i zawierają około 60% oleju arganowego. Zainteresowanie olejem arganowym na rynku międzynarodowym sprawiło, że jest zapotrzebowanie na produkt wysokiej jakości, który cechuje się wysoką ceną. To może być powodem, dla którego niektóre osoby podejmują się podrabiania tego oleju. Dlatego właśnie przy zakupie bardzo ważne jest, by sprawdzać jakość oleju, a także jego pochodzenie oraz trwałość. Tradycyjne przygotowywanie oleju arganowego to wieloetapowy proces, który nie jest znormalizowany. W związku z tym, jego jakość może się nico różnić, w zależności od partii. W przypadku, kiedy olej ma być wykorzystany w kosmetykach wykonuje się go z nieprażonych nasion, a do tego bardzo często olej ekstrahuje się lipofilowymi rozpuszczalnikami.
Skład oleju abisyńskiego i oleju arganowego
Zarówno olej abisyński, jak i olej arganowy, mają bardzo wysoki poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej abisyński zawiera wysoki procent C22-kwasów tłuszczowych omega-9. Natomiast olej arganowy składa się głównie z c18 trójglicerydów omega-6 i kwasów tłuszczowych omega-9, które również są głównym składnikiem oleju abisyńskiego. Zatem oba te oleje będą oferowały takie same właściwości dla skóry i włosów. Jednak olej abisyński zapewnia przyjemniejszy dotyk skóry i włosów.
Właściwości oleju abisyńskiego i oleju arganowego
Olej abisyński, mimo dużej masy cząsteczkowej, jest cieczą klarowną i o bardzo jasnym kolorze. Olej arganowy może z kolei występować w różnych odcieniach i barwach. Jednakże najczęściej dostępny jest w kolorach jasnych i miedzianych oraz złotych. Krzywe przepływu wykazują, że olej abisyński ma nieco większa lepkość, aniżeli olej arganowy. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że olej abisyński zawiera nieco więcej kwasów tłuszczowych o większej długości łańcucha węglowego.
Wiele twierdzeń ma na celu wykazanie ich skuteczności w pielęgnacji włosów. Należą do nich aspekty związane z pielęgnacją włosów, ich łamliwością, a także wzmocnieniem ich struktury oraz skuteczną ochroną. Ponadto, możliwość zwiększenia połysku włosów jest bardzo ważnym aspektem, który satysfakcjonuje każdego klienta.
Przeprowadzono niezależne badania, mające na celu uwodnienie działania tych olejów w pielęgnacji włosów. Badania przeprowadzono na włosach osób różnych ras, w ten sposób zapewniono różnorodność cech etnicznych, związanych z pochodzeniem afrykańskim. Ze względu na eliptyczność i wysoki stopień kręcenia włosy rasy afrykańskiej lub mieszanej mają tendencje do bycia bardzo wrażliwymi. Dlatego też poprawa jakości włosów w tym przypadku może nie wykazać wszystkich korzyści oleju arganowego i oleju abisyńskiego.
Przeprowadzono test rozczesywania suchych włosów, a następnie powtórzono test pielęgnacyjny i zwiększający połysk włosów. Najpierw warkocze włosów zostały umyte szamponem bez kondycjonowania, a następnie suszone przez całą noc w kontrolowanych warunkach wilgotności, wynoszącej 60%. Następnie na włosy nałożono olej w dawce 0,5ml na 3 gramy włosów. Opierając się na wynikach trzech różnych badań, można stwierdzić, że olej abisyński oferuje te same właściwości pielęgnacji włosów co olej arganowy. Oba zapewniają połysk i wzmacniają włókno włosa.
Wpływ oleju abisyńskiego i oleju arganowego podczas pielęgnacji włosów
Pomiar łatwości podczas rozczesywania na sucho
Większość odżywek zwiększa możliwość uporządkowania i rozczesania włosów, a to za sprawą polepszenia efektu smarowania i kondycjonowania włókien włosów. Polepszenie możliwości łatwiejszego rozczesywania jest postrzegane jako polepszenie stanu włosów. Lepsze rozczesywanie zmniejsza uszkodzenia mechaniczne włosów. Wszystko to dlatego, że mniejsza siła jest potrzebna do rozczesania włosów, a tarcie nie powoduje wyrywania i łamania struktury. Dlatego też łatwość rozczesywania włosów po wcześniejszym wykorzystaniu środka kondycjonującego daje nam pewność, że jest to właściwe i wystarczające działanie.
Wyniki czesania na sucho
Do czesania nieprzygotowanych włosów należy użyć dużej siły tarcia, a to ze względu na ich strukturę załamania. Zarówno olej abisyński, jak i olej arganowy skutecznie zwiększyły rozczesywanie włosów. Uczyniły to poprzez umniejszenie wymaganej siły do 1,5% poprzedniej wartości w przypadku nieleczonych włosów ras mieszanych. W bezpośrednim porównaniu oleju abisyńskiego i oleju arganowego to olej abisyński daje bardziej widoczne efekty. Oznacza to, że olej abisyński jest bardziej skuteczną odżywką, aniżeli olej arganowy.
Pomiar pękania i wzmocnienia włosów podczas pielęgnacji
Naturalna zdolność olejków do powlekania włókien włosów, a także do zmniejszania rozdarć i plątań prowadzi do wzmocnienia włosów. Efekty te są związane ze zjawiskiem antypękania. Jest to powszechny problem wynikający z różnych czynników, jak na przykład stres czy pielęgnacja termiczna włosów. Jeśli chcemy zachować włosy w dobrym i zdrowym stanie, powinniśmy wykorzystywać te naturalne produkty, które w konfrontacji z innymi szkodliwymi produktami są wysoko oceniane przez konsumentów.
Wykonano powtórne badania, by oszacować wzmocnienie i zmniejszenie łamliwości włosów. Eksperyment przeprowadzono na zniszczonych wielokrotnym czesaniem włosach. W badaniu wzięło udział 10 kosmyków do włosów, które zostały poddane zabiegowi rozczesywania 10 tys. razy. Następnie połamane włosy zostały policzone i przeanalizowane. Włosy poddano dwukrotnej pielęgnacji chemicznej. W ten sposób zapewniono im warunki, w jakich normalnie ludzie dokonują pielęgnacji włosów, kiedy stosują chemiczne środki pielęgnacyjne. Ten eksperyment pokazał rzeczywiste warunki pielęgnacji włosów, a także jaki wpływ na poprawę ich kondycji mają środki kondycjonujące. Eksperyment przeprowadzono na włosach rasy mieszanej i czarnoskórej, a to dlatego, że są one bardziej wrażliwe, aniżeli włosy rasy kaukaskiej czy azjatyckiej.
Powtarzające się wyniki pielęgnacyjne
W przypadku nieleczonych włosów rasy mieszanej na 10 tys. ruchów czesania znalazło się 170 połamanych włosów. Natomiast w przypadku leczonych włosów mieszanych na tyle samo czesań znaleziono jedynie 80-100 zerwanych włókien włosów. Wpływ wykorzystywania olejku abisyńskiego lub olejku arganowego jest imponujący. Zmniejszyły one liczbę połamanych włosów w nieleczonych włosach ras mieszanych nawet o 93%. Co więcej, udowodniono, że olej abisyński ma jeszcze większy potencjał w leczeniu połamanych włosów. Zmniejsza ich liczbę do 10,3 na 10 tys. prób czesania.
Zwiększenie połysku włosów
Połysk włosów jest bardzo wysoko cienioną cechą zdrowo wyglądających włosów. Istnieje urządzenie, które potraf określić wpływ, m.in. oleju abisyńskiego i oleju arganowego, na połysk włosów. Metoda ta została opracowana w celu zmierzenia blasku i połysku włosów nadanego przez światło odbite od zakrzywionej struktury włosów. Wartość ta jest oparta na analizie obrazu poprzez skanowanie próbki. Badania przeprowadzone były na wszystkich obszarach podświetlonych i zacienionych obszarach włosów.
Wyniki pomiaru połysku
Naturalny połysk włosów u nieleczonej rasy mieszanej wynosi około 165 jednostek technicznych połysku, w jednostkach Reich-Robbins. Wpływ stosowania olejku abisyńskiego lub olejku arganowego, w porównaniu do innych olejków, jest imponujący. Olejki te prawie podwajają blask włosów w porównaniu z nieleczonymi włosami ras mieszanych. Mieszane wyciągi z oleju arganowego oferują włosom nieco więcej połysku technicznego do 300 jednostek, w porównaniu do włosów rasy mieszanej leczonych olejem abisyńskim, które doprowadziło do 290 jednostek. Olej arganowy jest na rynku bardzo dobrze znany jako naturalny wzmacniacz połysku, dlatego też olej abisyński jest często porównywalny do oleju arganowego. Oferują one prawie takie same korzyści.
Wnioski końcowe
Olej abisyński ma porównywalne właściwości podczas pielęgnacji włosów, co olej arganowy. Oferuje on praktycznie te same wartości co olej arganowy w produktach do pielęgnacji włosów. Chodzi o zwiększenie blasku, polepszenie kondycjonowania, a także wzmocnienie ich struktury. Co więcej, w niektórych przypadkach jest on nawet mocniejszy.
Tak zwana kapusta abisyńska to całoroczna roślina, która sadzona jest co roku, a plony można zbierać po kilku miesiącach. Dlatego też jest ona lepszym źródłem, aniżeli olej arganowy, który produkowany jest głównie w Maroku w lasach argonowych, czyli terenie oznaczonym przez UNESCO jako rezerwat. Ponadto olej arganowy jest ceniony jako składnik żywności oraz kosmetyków. Jednakże jego dostawa nie może być zagwarantowana, a przyczyną tego mogą być warunki wpływające na zbiory. Zatem olej abisyński jest ekonomiczną alternatywą, a nie konkurencją dla oleju arganowego. Roślina ta wymaga krótkiego czasu na wzrost, a także ma zrównoważone i odnawialne warunki wegetacji. Co więcej, łatwo przystosowuje się do wymagań rynku. Poniżej przedstawiono zestawienie podobieństw i różnić w działaniu oleju abisyńskiego oraz oleju arganowego. Zestawienie dotyczy zakresu pielęgnacji włosów.
Olej abisyński kontra olej arganowy
• Zauważalny jest podobny skład kwasów tłuszczowych w oleju arganowym i oleju abisyńskim, chociaż pewne różnice mają miejsce w zawartości wysokiego poziomu długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
• Efekt kondycjonowania – Olej abisyński w porównaniu do oleju arganowego zapewnia ten sam poziom, a może nawet jest nieco lepszy przy rozczesywaniu. Dlatego też olej abisyński i olej arganowy oferują praktycznie ten sam kondycjonowany wpływ na włosy.
• Efekt anty pękania – Wielokrotne testy pielęgnacyjne wykazały zdolność oleju arganowego i oleju abisyńskiego do wzmacniania włosów, które znacznie ogranicza łamanie się włókien. Ogólnie badania wykazały, że olej abisyński lepiej zmniejsza ilość zerwanych włókien włosów aniżeli olej arganowy.
• Wzmocnienie naturalnego połysku – Olej arganowy jest bardzo dobrze znany ze swojej możliwości znacznego zwiększenia blasku włosów. W porównaniu z olejem abisyńskim mają one prawie te same wartości i możliwości działania w tym zakresie. To pokazuje, że olej abisyński może stanowić doskonałą alternatywę dla droższego oleju arganowego.
1 komentarz
Bardzo interesujący artykuł. Moim zdaniem olejki tego typu świetnie się spisują, nie są drogie i łatwe w użyciu.