Home Kosmetyki Organiczne kosmetyki do makijażu

Organiczne kosmetyki do makijażu

przez Patrycja Nowak
organiczne kosmetyki do makijażu

Makijaż jest zasadniczym elementem urody stosowanym przez kobiety na całym świecie. Wybór odpowiednich kosmetyków może przyczynić się do poprawienia wyglądu i zwiększenia poczucia własnej wartości, ale także często naraża użytkowników na wiele problemów zdrowotnych.Z tego względu coraz więcej kobiet decyduje się na organiczne kosmetyki do makijażu. Przyjrzyjmy się ich właściwościom i najważniejszym korzyściom jakie mogą zapewnić.

Prowadzone na świecie badania zaczynają coraz bardziej ujawniać, że niektóre składniki produktów kosmetycznych i codziennych produktów do higieny może mieć związek z większym ryzykiem rozwoju nowotworów i choroby Alzheimera. Wywołuje to oburzenie wśród wielu specjalistów w branży zdrowia i odnowy biologicznej. Na szczęście, skuteczne alternatywy dla chemicznie wytwarzanych produktów do makijażu i pielęgnacji urody są dostępne w coraz szerszym zakresie. Sprawdźmy zatem dlaczego organiczne kosmetyki do makijażu i codziennej pielęgnacji urody stają się coraz bardziej popularne.

Dlaczego warto wybierać organiczne kosmetyki do makijażu?

Produkty organiczne codziennego użytku podbijają większość rynków krajowych na całym świecie. Wpisują się one doskonale w w niezwykle modny styl życia, oparty na założeniach świadomego dbania o naturę i własne zdrowie. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto stosować kosmetyki organiczne w zabiegach codziennego upiększania urody.

  1. Eco friendly

Konwencjonalne kosmetyki bardzo często wykorzystują składniki na bazie ropy naftowej i zwykle opierają się na wielu innych składnikach syntetycznych podczas procesów ich produkcji. Związki te to zazwyczaj dość agresywne substancje, takie jak ropa naftowa, aluminium i ołów, z których wszystkie wymagają wydobycia górniczego. Wiele z nich odbywa się w najpiękniejszych i najbardziej wrażliwych obszarach świata, takich jak lasy deszczowe Amazonii, gdzie każdego roku niszczone są wielkie powierzchnie tego dziewiczego obszaru.

W recepturach antyperspirantów wciąż bardzo często wykorzystuje się aluminium. Wydobycie związków glinu odpowiedzialne jest za zniszczenie szerokich połaci lasów deszczowych w Ameryce Południowej. Jednak również badania naukowe jednoznacznie połączyły obecność tego związku w produktach codziennego użytku z rakiem piersi i chorobą Alzheimera. Wybór dezodorantu bez aluminium jest chyba jednym z najlepszych sposobów, aby zapobiec ekspozycji na ten niebezpieczny związek. Warto również wybierać organiczne kosmetyki do makijażu, które nie zawierają tego rodzaju substancji.

  1. Rezygnacja z agresywnych chemikaliów

Choć mogą one być skuteczne dla poprawy wyglądu czasowo, chemikalia w tradycyjnych kosmetykach do makijażu są często bardzo uciążliwe dla skóry i mogą powodować podrażnienia lub reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób szczególnie wrażliwych. Co ważniejsze, wiele z substancji chemicznych używanych w drogeryjnych kosmetykach do makijażu jest wręcz trujące dla układu hormonalnego. Parabeny i ftalany to dwa przykłady substancji, które są szeroko stosowane w tego rodzaju produktach, a oba te związki często kojarzy się z rakiem i cukrzycą typu II.

  1. Naturalne aromaty

Perfumy w większości kosmetyków składają się z mieszaniny związków chemicznych, a tego rodzaju chemikalia są wdychane cały dzień przez ludzi. Sztuczne aromaty mogą spowodować szereg efektów toksycznych, a niektóre badania połączyły ich obecność z rozwojem nowotworów, chorób układu nerwowego, alergii i wad wrodzonych. Ludzie bardzo często wdychają te substancje do płuc, ale i wystawiają skórę na działanie tych związków toksycznych. Wybierając kosmetyki, zawsze upewnij się, że zapachy pochodzą w 100% z naturalnych składników. Olejki eteryczne są chyba jednym z najlepszych naturalnych perfum na świecie i pozostają najbardziej skoncentrowane pod względem aromatu. Warto jednak pamiętać, że również składniki naturalne mogą powodować reakcje alergiczne i powodować pewne skutki uboczne.

  1. Bogate w składniki odżywcze

Twoja skóra ma zdolność do absorbowania pewnych związków, które na niej stosujemy. Jednakże bariera ochronna jest w stanie utrzymać w pewnym stopniu niebezpieczne toksyny na zewnątrz ciała. Ale nawet wtedy, produkty do pielęgnacji ciała, gdy są regularnie stosowane miejscowo, mogą uszkodzić systemy obronne organizmu i prowadzić do niezliczonych konsekwencji zdrowotnych. Jedną z najważniejszych zasad w zakresie wyboru kosmetyków do makijażu, jest odpowiedź na pytanie, czy można go bezpiecznie zjeść? Tak! Odpowiedź negatywna oznacza, że nie należy go także nakładać na skórę.

Masło kakaowe jest jednym z wiodących naturalnych środków nawilżających, zapewniając niezbędne kwasy tłuszczowe dla zdrowej i młodej skóry. Makijaż organiczny, zwłaszcza fluid, może posiadać w składzie masło kakaowe lub różne oleje bogate w składniki odżywcze, aby zapewnić gładszą skórę i bardziej młodzieńczy wygląd. Ekstrakty z białej herbaty, winogron, moreli i nasion granatu zapewniają ochronę antyoksydacyjną i mogą hamować kolagenozę i elastazę, powstanie dwóch enzymów, które rozkładają integralność i elastyczność skóry.

  1. Ochrona przed przedwczesnym starzeniem

Makijaż wykonany z naturalnych minerałów na ogół zapewnia pewien poziom ochrony przed słońcem. W porównaniu do reszty ciała, skóra na twarzy jest cieńsza i bardziej podatna na wpływ UV, doprowadzający do jej szybszego starzenia się. Z tego względu wybór bogatych w składniki mineralne organicznych produktów kosmetycznych może wspomóc utrzymanie zdrowego i młodzieńczego wyglądu skóry. Wśród nich warto zadbać o obecność takich składników INCI jak:

  • tlenek tytanu – zawiera filtr SPF 15, który chroni przed szkodliwym działaniem słońca,
  • tlenek cynku – chroni przed promieniowaniem UVA (ultrafiolet A) i UVB (ultrafiolet B),
  • tlenek żelaza – również zapewnia ochronę przed światłem ultrafioletowym.

Wiele ekstraktów ziołowych również zapewnia skuteczną ochronę przeciwutleniającą, m.in. dzięki działaniu witaminy C. Wykazano, że zapewniają one także korzyści przeciwsłoneczne. Wybierz kosmetyki do makijażu, które zawierają te składniki, jeśli jest to możliwe, szczególnie w okresie letnim, gdy słońce jest najsilniejsze.

  1. Delikatność dla skóry

Organiczne kosmetyki do makijażu są zazwyczaj znacznie delikatniejsze dla Twojej skóry!

Oczywiście, stwierdzenie to jest naprawdę podsumowaniem pięciu powyższych powodów, dlaczego należy je wybierać.

Organiczne kosmetyki do makijażu i codziennego pielęgnowania urody to jednak tylko połowa sukcesu. Aby zapewnić sobie piękny i promienny wygląd ważne jest, aby na co dzień stosować dietę bogatą w owoce i warzywa oraz korzystać z aktywności fizycznej. Ponadto, ważne jest uzyskanie odpowiedniej ilości snu, radzenie sobie ze stresem i pozytywne myślenie. Warto również pamiętać, że piękno pochodzi z wnętrza!

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.