Starzenie się jest normalnym procesem biologicznym, który objawia się m.in. utratą walorów estetycznych. Wraz z wiekiem wiele cech fizycznych, powszechnie uznawanych za atrakcyjne, po prostu zmienia się na niekorzyść. Istnieją jednak pewne metody, które pozwalają spowalniać cały proces, a także skutecznie go maskować.
Średnia długość życia człowieka regularnie wzrasta i powstaje całkowicie naturalne pragnienie, aby zachować swoją twarz i ciało nie tylko w dobrej formie fizycznej, ale także w atrakcyjniejszej formie zewnętrznej. Z biegiem lat na twarzy pojawiają się jednak widoczne oznaki starzenia, które mogą wyprzedzać związane z wiekiem zmiany narządów wewnętrznych, lub przeciwnie, pozostają na nimi. Starzenie się to nieodwracalny proces, który niesie za sobą pewne przykre konsekwencje. Wydaje się jednak, że najlepszą drogą jest pogodzenie się z nim, ale jednocześnie warto starać się go w dostępny sposób powstrzymywać. W jaki sposób? Przede wszystkim odpowiednim stylem życia, dbałością o zdrowie i stosowaniem odpowiednich środków pielęgnacyjnych.
Starzenie się a nasza uroda
Pierwsze oznaki starzenia się skóry najczęściej występują w postaci nieznacznie widocznych zmarszczek w kącikach oczu i fałdach nosowo-wargowych, w których mięśnie mimiczne są najbardziej aktywne. Takie zmarszczki mogą pojawić się już w wieku 20-25 lat. W wieku 30 lat zmarszczki stają się bardziej widoczne na górnej i dolnej powiece, tworząc tzw. kurze łapki. Ponadto, poprzeczne bruzdy na skórze czoła, tzw. zmarszczki myślenia, pojawiają się coraz wyraźniej.
Zmiany tego rodzaju połączone są z pionowymi fałdami koncentracji na grzbiecie nosa, często kształtując u młodszych osób wyraz smutku, a u starszych wyraz niezadowolenia i antypatii. Z biegiem lat również bruzdy nosowo-wargowe stają się bardziej wyraźne. Kąciki ust zaczynają wyglądać na opuszczone, a wyraz twarzy staje się ostrzejszy, bardziej surowy i smutny. Pojawienie się zmarszczek mimicznych i plam pigmentowych, które czasami psują młodą skórę, może nie być jednak w ewidentny sposób powiązane z procesem starzenia się organizmu. Czasami wynika to z niewystarczającej pielęgnacji skóry, niezależnie od wieku.
Najważniejsze wskazówki w zakresie diety przeciw starzeniu się organizmu
W całym procesie ochrony organizmu przed efektami starzenia ma niewątpliwe nasza dieta. Często wskazuje się na dietę przeciwstarzeniową, która m.in. przywraca równowagę kwasowo-zasadową. W ramach takiej diety należy jeść wyłącznie pokarmy alkaliczne, które neutralizują kwaśne środowisko, które niszczy naturalny kolagen, co oznacza szybsze starzenie się skóry. Warto np. regularnie spożywać cytryny lub limonki, które co prawda są kwaśne, ale mają odczyn zasadowy.
Niewątpliwe warto również regularnie spożywać świeże warzywa, owoce i orzechy. Również żywność bogata w witaminę C jest przydatna w zachowaniu młodości. Uważana jest ona za bardzo cenny przeciwutleniacz, który oczyszcza organizm z wolnych rodników, które wzmagają starzenie się organizmu. Dla jego właściwej ochrony zaleca się jeść codziennie jedną pomarańczę na śniadanie i paprykę w ciągu dnia.
Dla właściwej regeneracji organizmu wszyscy potrzebują pokarmu białkowego, szczególnie jednak, jeśli chodzi o młodzieńczą skórę. Białko przyczynia się do produkcji kolagenu w skórze, bez której staje się ona sucha i traci jędrność. Najlepiej swoją dietę jest oprzeć się na drobiu, jajkach i dobrej jakości rybach. Ryby bogate są m.in. w cenny fosfor, ale również w tak użyteczny składnik, jak omega-3 i inne kwasy tłuszczowe. Pozwalają one lepiej nasycać skórę kolagenem i chronić ją przed promieniami słonecznymi. Do tego doskonały jest np. tuńczyk, łosoś, makrela, śledź i pstrąg.
Najważniejsze wskazówki w zakresie pielęgnacji skóry przeciw starzeniu się
Kobiety różnią się nie tylko rodzajem skóry, która zasadniczo może być normalną, suchą, tłustą, lub mieszaną, ale także tempem i zakresem starzenia się twarzy. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki w codziennej pielęgnacji, można dłużej pozostać młodym i pięknym. Po 25-30 latach życia wzrasta ryzyko pigmentacji, która jest trudna do skorygowania. Aby zapobiec temu problemowi, należy regularnie nakładać krem z filtrami przeciwsłonecznymi na twarz, szyję, dekolt i dłonie.
Po 30 roku życia kobieta powinna przejść na kosmetyki przeciw starzeniu się typu anti-aging. Zwykły krem nawilżający, a także proste oczyszczanie rano i wieczorem, zwyczajnie nie wystarczą. Aby skóra była aksamitna, świeża i młoda, konieczne jest rozszerzenie arsenału kosmetycznego i pielęgnacyjnego. Niezbędny będzie krem przeciwzmarszczkowy z efektem nawilżającym, a także dobry krem odżywczy na noc, które zapewnią właściwości tonizujące, nawilżające i rewitalizujące. W tym wieku poleca się także niektóre maseczki i serum.
Najpopularniejsze składniki kosmetyków przeciwzmarszczkowych w tym wieku to przede wszystkim:
- kwas hialuronowy,
- peptydy,
- witamina A, C i E,
- algi,
- kolagen.
Pielęgnacja różnych rodzajów skóry
Właściwa pielęgnacja skóry zależy w główniej mierze od jej typu, ale także wieku i rodzaju ewentualnych dolegliwości.
Skóra normalna i umiarkowanie sucha
Gdy rano skóra zazwyczaj wygląda pięknie i jest świeża, a wieczorem nabiera zmęczonego wyglądu, możemy mieć problem z jej odpowiednim nawilżeniem. Głównym powodem zmian może być naruszenie mikrokrążenia w jej głębokich warstwach.
Co robić?
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni odpoczynek, jako skuteczny sposób na zmniejszenie stresu skóry. Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na składniki poprawiające cerę i stymulujące syntezę kolagenu. Są to produkty zawierające m.in. witaminę C i przeciwutleniacze. Warto również regularnie wykonywać masaż twarzy. Procedura przeprowadzona zgodnie ze wszystkimi zasadami poprawi ruch w limfie i tkankach, a w konsekwencji tego znacząco odświeży wygląd cery. Nie można zapominać o codziennej pielęgnacji, w której przydatne będą przede wszystkim procedury drenażu limfatycznego. Raz w roku zaleca się peelingi chemiczne, które poprawiają kondycję skóry i stymulują syntezę kolagenu.
Skóra mieszana i tłusta
Posiadaczki skóry mieszanej mają często problem z obszarami tłustymi i porowatymi, a także trądzikiem i nadwrażliwością na pielęgnację kosmetyczną. Wraz z wiekiem wyraźnie następuje zwiotczenie tkanek, powieki stają się podobne do torebek, obwód twarzy zmienia się, a policzki stają się opuszczane. Przyczyną tego rodzaju nieprzyjemnych zmian jest nadmiar tłuszczu podskórnego i zmniejszenie napięcia skóry.
Co robić?
Z tym rodzajem starzenia się twarzy, najważniejszą rzeczą jest odpowiednia profilaktyka. Specjaliści zalecają procedury, które są w stanie przywrócić napięcie mięśni i tym samym utrzymywanie dobrego wyglądu. W domu można rozpieszczać skórę maskami z alg, a także z użyciem parafiny. Warto również polegać na kremach na rozszerzone naczynka i serum, a także stosować kosmetyki do pielęgnacji skóry, które poprawiają mikrokrążenie w głębszych warstwach skóry. Przydatne będą kremy zawierające algi, witaminy K, P i C.
Skóra wrażliwa
Prawdopodobnie ok. połowa ludzkości ma normalną lub suchą i wrażliwą skórę. Skóra tego rodzaju jest raczej cienka i delikatna, a starzenie się nie powoduje rozciągania się jej tak bardzo pod wpływem prawa grawitacji, dlatego dość dobrze zachowuje swój kształt. Zazwyczaj pokrywa się najpierw małymi, a następnie głębokimi zmarszczkami. Z czasem twarz traci piękną porcelanową poświatę, dlatego skóra wymaga lepszego nawilżenia i ochrony.
Co robić?
Złotą zasadą opieki nad taką skórą jest wzmożona jej ochrona. Również w zimnych porach roku, przed wyjściem na ulicę, należy regularnie zastosować krem ochronny z filtrem słonecznym. Przy pierwszych oznakach wysypki i podrażnienia istnieje potrzeba stosowania środka przeciwalergicznego. Oprócz tego wszystkiego w codziennej pielęgnacji powinien znaleźć się krem na bazie kwasu hialuronowego lub ewentualnie inne kremy nawilżające, najlepiej z kojącymi składnikami i związkami naturalnymi, pochodzenia roślinnego.