Home Kosmetyki Problem ze skórą głowy? Szampon z propolisem

Problem ze skórą głowy? Szampon z propolisem

przez Patrycja Nowak
szampon z propolisem

Szampon z propolisem to drogeryjny produkt do pielęgnacji włosów, który zawiera naturalną substancję znajdującą się w żywicy drzewnej, zbieranej przez miodne pszczoły. Składnik propolisu ma sprawić, że włosy staną się bardziej lśniące i mocniejsze. Jest on również stosowany w innych produktach komercyjnych ze względu na swoje wyjątkowe właściwości.

Pszczoły używają propolisu aby wypełnić nim małe nieszczelności w plastrach miodu, natomiast do wypełniania większych szczelin używają wosku. Naturalny propolis jest brązowy i ma lepką konsystencję. Prawdopodobnie istnieje wiele powodów, dla których pszczoły używają propolisu, m.in. w celu powstrzymywania rozwoju bakterii, wzmacnianie i zabezpieczanie przed warunkami zewnętrznymi. Wiele rodzajów drzew i roślin wytwarzae propolis, w tym cedry, jodły, słoneczniki, a nawet koper.

Kosmetyki na bazie propolisu

Producenci kosmetyków do pielęgnacji włosów wykorzystują właściwości tej żywicy do stworzenia szamponu propolisowego. Podobnie do tego, jak propolis jest skuteczny we wzmacnianiu ula, może również chronić i wzmacniać włosy. Wykazuje właściwości antybakteryjne, które wielu uważa za skuteczne w leczeniu m.in. infekcji skóry głowy. Może pomóc w usuwaniu nagromadzonych osadów, pochodzących z innych produktów do pielęgnacji włosów, a także jest dobry w zmniejszaniu sebum. Propolis jest także bardzo przydatny w leczeniu łupieżu. Z tych powodów coraz częściej spotkać można rozmaite produkty drogeryjne z zawartością propolisu, w szczególności kosmetyki naturalne.

Działanie propolisu w pielęgnacji skóry i włosów

Już w czasach starożytnych propolis znany był ze względu na swoje właściwości lecznicze. Był używany przez Greków, Asyryjczyków i Egipcjan do leczenia ran, zwalczania infekcji, a nawet balsamowania mumii. Jego właściwości lecznicze są powszechnie wykorzystywane do pielęgnacji ciała, szczególnie jeśli chodzi o włosy i skórę.

Włosy

Badania wykazały, że propolis może pomóc przy wypadaniu włosów. Ze względu na działanie przeciwzapalne może promować wzrost komórek, które przyczyniają się do wzrostu włosów.

Wypadanie włosów ma miejsce, gdy pojawiają się choroby skóry głowy, takie jak zapalenie skóry głowy, łuszczyca, trądzik lub łupież lub gdy zaburzenia równowagi hormonalnej i leki powodują stan zapalny komórek skóry głowy. Prowadzi to często do wypadania osłabionych i zniszczonych włosów.

Badania pokazują, że aplikacja propolisu pszczelego na skórę głowy może pomóc w zwiększeniu liczby komórek wzrostu włosa, zmniejszeniu uszkodzeń mieszka włosowego i zwiększeniu wytrzymałości cebulki włosa. Może nawet pomóc stymulować odrost włosów w niektórych obszarach. Jednym z najbardziej powszechnych sposobów wykorzystania tych właściwości jest stosowanie szamponu z propolisem.

Skóra 

Propolis ma wiele zalet podczas pielęgnacji skóry, zwłaszcza w kontekście leczenia trądziku, ochrony przed starzeniem i gojenia się skóry.

Trądzik

Propolis wykazuje naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, zwalczające trądzik i pryszcze. Mówi się, że naturalnie zwiększa komórkową odpowiedź immunologiczną, zmniejsza liczbę i nasilenie krostek, łagodzi zaczerwienienia i zapobiega dalszemu trądzikowi.

Przeciw starzeniu się

Propolis chroni skórę przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, spowodowane zanieczyszczeniem środowiska, ekspozycją na słońce i promieniowaniem. Te wolne rodniki mogą uszkadzać skórę, zmieniać jej koloryt i osłabiać jej ochronę przed zmarszczkami i przedwczesnym starzeniem. Przede wszystkim propolis jest bogaty w przeciwutleniacze i chroni skórę, dostarczając elektrony do wolnych rodników, aby powstrzymać uszkodzenia skóry.

Gojenie skóry

Propolis może mieć również pozytywny wpływ na leczenie oparzeń i gojenie ran. Doskonale pomaga przyspieszyć proces gojenia wyprysków, brązowych plam, blizn i innych śladów skóry, zwłaszcza po trądziku. Pomaga stworzyć zdrową barierę i utrzymać właściwą równowagę wodno-olejową Twojej skóry.

Dlaczego szampon z propolisem?

Wiele osób twierdzi, że szampon z propolisem pomaga włosom szybciej rosnąć i zapobiega ich wypadaniu. Dzięki jego regularnemu stosowaniu włosy stają się pełne i lśniące. Ci, którzy wolą używać produktów wolnych od chemii, często sięgają po szampon propolisowy, który w dużej mierze opiera się na naturalnych składnikach. Istnieją różne rodzaje i formuły szamponów propolisowych. Niektóre przeznaczone są do specjalnych zastosowań, takich jak utrzymanie koloru włosów farbowanych.

Szampon propolisowy jest zazwyczaj droższy niż zwykły szampon kupowany w drogerii. Użytkownicy są w stanie zużyć mniej szamponu na jedno mycie. Szampon z propolisem może być jednak trudniejszy do znalezienia w zwykłych sklepach, jednak jest sprzedawany w coraz większej ilości drogerii internetowych. Propolis jest również zawarty w niektórych odżywkach do włosów.

Do czego jeszcze wykorzystuje się propolis?

Szampon nie jest jedynym komercyjnym produktem zawierającym propolis. Pszczelą żywicę można znaleźć w lakierach do drewna, zwłaszcza stosowanych na instrumentach muzycznych. Można go także znaleźć w niektórych produktach spożywczych, w tym w gumie do żucia oraz w wosku samochodowym. W wosku propolis często łączy się z innymi olejami nadającymi połysk i wytrzymałość, aby nadać pojazdowi maksymalny połysk. Propolis staje się twardy, gdy jest przechowywany w niskich temperaturach, ale poza tym jest łatwy do kształtowania.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.