Home Kosmetyki Kosmetyki naturalne – Dlaczego warto je stosować

Kosmetyki naturalne – Dlaczego warto je stosować

przez Patrycja Nowak
kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne to obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu kosmetycznego. Doskonale wpisuje się w światowy trend i modę na zdrowy tryb życia oraz poszanowanie przyrody. W naszym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze aspekty maturalnych produktów codziennej pielęgnacji urody.

Niewątpliwie coraz więcej z nas sięga po kosmetyki naturalne, ekologiczne, czy organiczne, często nawet o tym nie wiedząc. Wiąże się to ze światowym trendem ekologicznego i zdrowego trybu życia oraz mody na organiczne produkty codziennego użytku. Trzeba przyznać, że nie jest to „najgorsza” dla nas moda, gdyż nasz organizm w ciągu dnia wchłania wystarczająco dużo niezdrowych substancji chemicznych, które powodują jego osłabienie, alergie i stany zapalne, że nie powinniśmy dodatkowo go obciążać. Rozwiązaniem są właśnie kosmetyki naturalne, określane często organicznymi lub ekologicznymi.

Dlaczego kosmetyki naturalne

Zapewnienie skórze codziennej, naturalnej pielęgnacji, pozwoli jej niewątpliwie na chwilę odetchnąć, zregenerować się i poprawić naturalne funkcje ochronne. Rozwój branży kosmetycznej, tworzącej standardowe kosmetyki drogeryjne, skupia się przede wszystkim na tym, by jak najlepiej i najdłużej prezentowały się na sklepowych półkach. Zawarte w nich syntetyczne barwniki czy konserwanty, nie tylko przy dłuższym stosowaniu podrażniają skórę i upośledzają cały system immunologiczny, ale przyczyniają się także do rozwoju szeregu alergii, szczególnie u osób wrażliwych czy małych dzieci.

Kosmetyki naturalne to wciąż jeszcze nisza, gwarantująca nam dostęp do bezpiecznej pielęgnacji, za pomocą środków pochodzenia roślinnego, a nie chemicznego. Produkty tego typu zawierają szereg ekstraktów roślinnych, naturalnych olejków oraz całe bogactwo składników odżywczych, takich jak choćby witamina E, dzięki której nasza cera jest promienna, zdrowa i nie wykazuje przedwczesnych oznak starzenia.

Co kryje się w pudełku

Marki produkujące kosmetyki ekologiczne i naturalne to ogromny wachlarz wyjątkowych składników, od wyciągów z jagód syberyjskich, przez minerały z morza martwego, aż do ekstraktów z azjatyckich i afrykańskich roślin. Większość z nich charakteryzuje się nadzwyczajnymi i zupełnie unikalnymi działaniami ochronnymi i regenerującymi. Produkty pielęgnacyjne tego typu są tez dużo bezpieczniejsze w użyciu, nie tylko ze względu na szereg badań kontrolnych, jakim są poddawane, ale także dzięki temu, że ich receptury tak naprawdę stosowane są od stuleci. Tradycyjne formuły kosmetyków naturalnych mają często korzenie w medycynie ludowej, rozwijanej w najdalszych zakątkach świata.

Zawartość naturalnych składników czynnych sprawia, że nie trzeba się martwić o przenikanie do organizmu żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Prawdziwe, naturalne i certyfikowane produkty, mogą być stosowane nawet w przypadku dzieci. Większość marek posiada własne, przeznaczone dla najmłodszych serie, o odpowiednio delikatnym, ale i skutecznym działaniu. Sprawia to, że są one po prostu znacznie bardziej bezpieczne, niż drogeryjne kosmetyki chemiczne. Osoby z nawet najbardziej wymagającym lub problematycznym typem skóry, mogą wśród nich wybrać produkt, który nie tylko przyniesie ukojenie oraz zamaskowanie problemu, ale także będzie działał na organizm stymulująco do walki z jego przyczynami. Istotną grupę stanowią również kosmetyków naturalne do makijażu.

Zarzuca się często, że kosmetyki naturalne są droższe od zwykłych i najbardziej popularnych produktów. Poniekąd jest to prawda, ale wynika to tylko i wyłącznie z dbałości o ich skład i braku „pójścia na łatwiznę” ze strony zaangażowanych i odpowiedzialnych producentów, co niewątpliwie jest ich ogromną zaletą. Dlatego ważne jest, aby kupowany przez nas produkt kosmetyczny, nie tylko posiadał nazwę, sugerująca, że jest to produkt naturalny, ale aby faktycznie nim był. Zanim sięgniemy w sklepie po kosmetyk z „naturalnej” półki, warto poznać kilka najważniejszych faktów na ich temat.

Nazwa – nazwą, ale jak jest naprawdę?

Decydując się na kupno kosmetyku naturalnego warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Podstawowe z nich to: Czy bałbyś/bałabyś się użyć tego kosmetyku na wrażliwej skórze dziecka? Czy kosmetyk był testowany na zwierzętach, albo czy zawiera produkty ich pochodzenia? Czy ma rzeczywiście skład inny, niż pozostałe kosmetyki drogeryjne?

Sama nazwa „naturalny” nie zagwarantuje nam tego, że dany produkt pielęgnacyjny rzeczywiście spełnia wszystkie oczekiwania i normy, jakich oczekuje się od tego typu produktów. Niestety, polskie prawo nie reguluje używania na etykietach takich słów, dlatego są one często nadużywane, w celu zakwalifikowania i podciągnięcia wielu kosmetyków do istniejącego, silnego trendu rynkowego. Słowo „naturalny” w nazwie nie gwarantuje nam zatem, że produkt nie zawiera żadnych substancji chemicznych, sztucznych barwników czy konserwantów.

To samo tyczy się określeń „ekologiczny” lub „organiczny„. Nie jest tak na prawdę sprecyzowane, co te terminy w rzeczywistości oznaczają. Czy produkt jest ekologiczny dla skóry? Czy może środowiska? A może wykonany z ekologicznych składników? Prawidłowo, produkty ekologiczne powinny pochodzić z naturalnych i certyfikowanych upraw, które nie szkodzą środowisku naturalnemu, a produkty organiczne powinny zawierać niemal wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, czyli organicznego, oraz nie  powinny być poddawane modyfikacjom genetycznym GMO.

Co w takim razie powinien zawierać prawdziwy, bezpieczny kosmetyk naturalny?

Prawie wszystkie kosmetyki naturalne składają się z trzech, głównych grup składowych:

  • bazy,
  • substancji aktywnych,
  • substancji pomocniczych.

W większości produktów kosmetycznych bazę stanowi zazwyczaj woda, alkohol lub substancje tłuszczowe. W kosmetykach naturalnych są to najczęściej woda mineralna lub oleje roślinne. Do substancji pomocniczych zaliczamy barwniki, substancje zapachowe, konserwanty i stabilizatory. Kosmetyki naturalne często nie posiadają dodatkowych substancji zapachowych oraz nadających im koloru. Jeżeli dany kosmetyk posiada dosyć intensywny zapach, powinna przyczyniać się do tego zawartość naturalnych olejków eterycznych, a nie substancji chemicznych.

W zakresie emulgatorów i konserwantów do produktów pielęgnacyjnych dodawane są również naturalne związki, które charakteryzują się dużo krótszym, niż w przypadku kosmetyków drogeryjnych, czasem przydatności do użycia. Także okres ten, może być ważną wskazówką w doborze odpowiedniego środka kosmetycznego.

Składniki aktywne to substancje czynne, działające bezpośrednio na skórę, czy włosy oraz dające im właściwą ochronę. W kosmetykach naturalnych funkcje ta przejmują najczęściej wyciągi i ekstrakty roślinne, pochodzące z ziół i owoców, a także olejki naturalne, sól morska, torf i wiele, wiele innych…

Oczywiście dla osoby stawiającej pierwsze kroki w świecie ekologii, niektóre nazwy mogą okazać się mylące, lub praktycznie nic nie mówiące. Całe szczęście istnieją powołane do nadzoru takich produktów odpowiednie instytucje, które od wielu lat certyfikują również kosmetyki naturalne. Dlatego właśnie sprawdzanie certyfikatów może okazać się dobrą wskazówką przy ich wyborze. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedniego certyfikatu wcale nie musi oznaczać niskiej jakości produktu.

Certyfikacja kosmetycznych produktów naturalnych

W związku z brakiem spójnego prawa, odnoszącego się do oznaczania produktów naturalnych i ekologicznych, wybór kosmetyku polegający na sprawdzaniu certyfikatów jest jednym z najlepszych sposobów i bardzo wiarygodną formą weryfikacji. Pamiętajmy jednak, że certyfikaty na produktach nie oznaczają, że są one w 100% naturalne. Certyfikaty te są zazwyczaj przyznawane produktom, posiadającym w swoim składzie ponad 95% substancji pochodzenia naturalnego oraz które nie dopuszczają takich substancji, jak sztuczne barwniki, konserwanty, substancje zapachowe czy emulgatory. Najpopularniejsze certyfikaty międzynarodowe to:

NaTrue – organizacja certyfikująca wprowadziła 3 stopniowe – gwiazdkowe poziomy swojej certyfikacji. Certyfikat NaTrue mogą otrzymać produkty, które nie mają w swoim składzie pochodnych ropy naftowej, PEG, glikoli propylenowych, GMO i ich pochodnych, a także wspomnianych w poprzednim akapicie substancji syntetycznych, w szczególności parabenów, silikonów, SLS i substancji pochodzących z martwych zwierząt.

  • Jednogwiazdkowe – produkty spełniające podstawowe normy, mogące składać się ze składników naturalnych, identycznych z naturalnymi i niemal naturalnych,
  • Dwugwiazdkowe – oprócz podstawowych norm produkty zawierają minimum 15% substancji naturalnych, niemodyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% niemal naturalnych. 70% składników musi pochodzić z upraw ekologicznych lub nadzorowanych dzikich zbiorów.
  • Trzygwiazdkowe – kosmetyki naturalne, spełniające takie same warunki jak dwugwiazdkowe, z tą różnicą, że minimalna ilość substancji naturalnych nie może być niższa niż 20%.

Certyfikat BDIH – jest przyznawany produktom, które są tworzone z naturalnych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Zarówno kosmetyki, jak i półprodukty nie mogą być testowane na zwierzętach, ani pochodzić z martwych zwierząt. Mogą zawierać w swoim składzie nieorganiczne sole i minerały, jednak nie ma w nich miejsca na pochodne ropy naftowej oraz syntetyczne barwniki, aromaty czy silikony. W naturalnych kosmetykach certyfikowanych BDIH dopuszczalne jest stosowanie kwasu benzoesowego, salicylowego, czy alkoholu benzynowego, ale tylko pod warunkiem braku ich negatywnego wpływu na środowisko podczas procesu ich produkcji, a ich opakowanie musi być biodegradowalne.

Certyfikat Soil Association – sygnuje kosmetyki naturalne, zawierające ponad 95% składników organicznych lub 70% w przypadku, gdy na opakowaniu znajduje się stosowny opis „ze składnikami organicznymi„. Niedopuszczalne jest stosowanie substancji modyfikowanych genetycznie GMO, parabenów, sztucznych aromatów, detergentów, glikoli oraz pochodnych ropy naftowej. Produkcja kosmetyków musi być w pełni bezpieczna dla środowiska, a opakowania biodegradowalne.

Certyfikat ECOCERT – klasyfikuje kosmetyki naturalne na dwie, zasadnicze grupy:

  • Kosmetyki ekologiczne – zawierające minimum 95% surowców naturalnych lub pochodzenia naturalnego. oraz minimum 5% surowców i 50% substancji roślinnych musi być organiczne.
  • Kosmetyki ekologiczne i organiczne – gdzie 95% surowców jest pochodzenia naturalnego lub naturalne, a minimum 10% surowców i 95% substancji roślinnych musi być organiczne.

W obydwu przypadkach kosmetyki te nie mogą zawierać sztucznych barwników, detergentów, konserwantów, GMO, parabenów, silikonów, pochodnych ropy naftowej oraz nie mogą być testowane na zwierzętach. Proces produkcji musi być w pełni bezpieczny dla środowiska, a opakowania poddające się biodegradacji.

Powyżej przedstawiono jedynie kilka, najważniejszych certyfikatów, występujących w światowym przemyśle kosmetyków naturalnych. Wspomnieć można jeszcze o certyfikatach o nieco mniejszym znaczeniu, takich jak: Demeter, EcoControl, USDA, Vegan Society czy ÖKO-TEST.

Warto pamiętać, że jeżeli poszukujemy preparatów całkowicie wolnych o substancji pochodzenia zwierzęcego, w tym lanoliny, wosku pszczelego, koziego mleka, miodu, śluzu ślimaka, itp. należy wybierać preparaty z oznaczeniem Vegan.

A co w przypadku braku certyfikatu?

Podczas dokonywania zakupów, brak jakiegokolwiek certyfikatu nie powinien jeszcze całkowicie przekreślać danego produkty. Jeżeli kosmetyk nie jest certyfikowany należy zwrócić uwagę czy w swoim składzie nie zawiera jakiejś z następujących substancji, która będzie potencjalnie niebezpieczna dla naszego zdrowia. Należą do nich w szczególności:

Acrylic Acid, Sorbolene, Benzalkonium Chloride, Paraffin Oil, Bronopol, Cocamidopropyl DMDM Hydantoin&Urea, betaine, Coco-betaine, Sodium PCA, Diazolidinyl Urea, Formaldehyd, Dimethicon, Disodium EDTA, Mineral oil, Paraffinum liquidu, Phenoxyethanol, Parabeny, PEG-20, Gliceryl Laurate, Propylene Glycol, Polysorbate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate i wiele innych.

Wszystkie te substancje mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry, jak i całego organizmu, a niestety występują w dużych ilościach w większością kosmetyków drogeryjnych.

Dostępność kosmetyków naturalnych

Dobrej jakości kosmetyki naturalne są często nieco mniej dostępne, szczególnie w popularnych sklepach stacjonarnych. Wynika to z faktu, że przez zastosowanie całego systemu logistycznego, byłyby nieatrakcyjne cenowo. W związku z brakiem syntetycznych środków konserwujących wymagają one również często specjalnych warunków przechowywania.  Problem ten rozwiązać można najczęściej dokonując zakupu w Internecie.

W internecie możemy odnaleźć szereg serwisów i sklepów, mających w swojej ofercie certyfikowane produkty pielęgnacyjne. Każda szanująca się drogeria internetowa, oferująca w swoim asortymencie produkty Eko, posiada na swojej stronie ich dokładne opisy, skład, a często także porady dotyczące ich stosowania i opinie klientów.

Uznane marki kosmetyków naturalnych

Można zauważyć, że powstaje coraz więcej, nowych producentów, wprowadzających na rynek swoje własne kosmetyki naturalne i organiczne. Wśród całej gamy dostępnych marek, w ostatnim czasie prym wiodą niżej wymienione firmy, które jednak wlewają tylko kroplę w morze dostępnych specyfików:

  • Clochee – polskie kosmetyki naturalne, zawierające 100% naturalnych składników aktywnych. Marka posiada certyfikaty Ecocert i gwarancję upraw ekologicznych. Produkty Clochee są całkowicie wolne od chemii, a ich opakowani są w pełni przyjazne dla środowiska i biodegradowalne.
  • Orientana – kolejne polskie kosmetyki naturalne, o bardzo wysokiej jakości, produkowane na bazie naturalnych ekstraktów pozyskiwanych z ekologicznych plantacji. Poszczególne formuły kosmetyczne bazują na wiedzy, stosowanej przez wieki przez mieszkańców Azji. Firma Orientana posiada swoje fabryki produkcyjne w Indiach i Tajwanie.
  • Planeta Organica– rosyjska marka kosmetyczne, certyfikowana przez międzynarodowe organizacje Ecocert i ICEA. Produkty Planeta Organica zawierają 17 unikalnych, nie stosowanych nigdzie indziej olejków organicznych. Marka posiada wiele różnorodnych serii kosmetycznych, m.in. Dead Sea Naturals, Hand Made, Sekrety Arktyki czy Receptury Świata.
  • Natura Siberica – naturalne, organiczne kosmetyki rosyjskie, tworzone na bazie dalekowschodnich i syberyjskich ekstraktów roślinnych. Produkty tej marki certyfikowane są przez między innymi przez Ecocert i ICEA. Posiadają w swoim składzie w pełni organiczne olejki naturalne, pochodzące z unikalnej flory syberyjskiej, o bardzo silnych działaniach rewitalizujących. Najbardziej znane serie kosmetyczne to: Natura Siberica Professional, Absolut, Little Siberica, Loves Estonia, GZEL oraz Wild Siberica.
  • Sylveco – polska marka kosmetyczna, posiadająca w pełni organiczny skład produktów, które są także dermokosmetykami. Kosmetyki naturalne marki Sylveco bazują na betulinie i ekstrakcie z kory wierzby, są zupełnie bezzapachowe i hipoalergiczne. Marka ta wypuściła też niedawno nową serię kosmetyków Biolaven Organic, bazujących na olejku lawendowym oraz przypominających swoją konsystencją i zapachem najbardziej popularne kosmetyki.
  • Organic Therapy – kolejne rosyjskie kosmetyki naturalne, tym razem bazujące na pozyskiwanych z całego świata olejkach i masłach roślinnych. Zawierają także składniki mineralne. Kosmetyki tej marki cenione są zwłaszcza wśród produktów do intensywnej pielęgnacji cery oraz zapobiegania procesom starzenia skóry.

Kosmetyki naturalne – Tytułem podsumowania

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu następny zakup kosmetyków będzie polegał na wyborze najlepszych produktów, tj. bezpiecznych i naturalnych, które pozwolą naszej skórze odpocząć od codziennej porcji chemii. Dbając o swoje zdrowie i urodę zawsze pamiętajmy, że nie liczy się tylko to, co teraz. Warto zainwestować także w przyszłość, co może być trudne, w przypadku stosowania kosmetyków drogeryjnych z silnymi detergentami.

Dlatego właśnie kosmetyki naturalne to najbardziej rozsądny wybór, by cieszyć się zdrowiem i młodością przez wiele lat.

Podobne artykuły

2 komentarze

Hella 29 czerwca 2017 - 23:48

Uwielbiam kosmetyki organiczne takie jak Natura Siberica, Sylveco, czy Planeta Organica.

Reply
Lucyna Górecka 2 lipca 2018 - 15:06

A znacie stosunkowo nową polską markę, Calluna Medica? 🙂 Moją uwagę zwróciły w tych produktach zwróciły uwagę przede wszystkim niespotykane kosmetyki – np. woda lodowcowa. Maseczka z nią w składzie jest świetna!

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.