Home Kosmetyki Wosk do depilacji – Zastosowanie i korzyści

Wosk do depilacji – Zastosowanie i korzyści

przez Patrycja Nowak
wosk do depilacji

Tradycyjne golenie jest czasochłonne i może powodować podrażnienie skóry. Czy jesteście już zmęczone korzystaniem z maszynek do golenia? Jeśli tak, to depilacja woskiem może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wosk do depilacji może być wygodną, szybką, ekonomiczną oraz długoterminową metodą usuwania zbędnego owłosienia ze skóry. Obecnie depilacja woskiem jest powszechnie stosowana nie tylko przez kobiety, ale i przez mężczyzn.

Istnieje co najmniej kilka metod depilacji, a zastosowanie wosku należy do tych najpopularniejszych. Na jej rzecz coraz częściej odchodzi się od metody golenia, która często nastręcza wielu komplikacji. Stanowi także atrakcyjną alternatywę dla wciąż drogiej metody depilacji laserowej, a także dość uciążliwego stosowania elektrycznych depilatorów. O atrakcyjności zastosowania wosku do depilacji decyduje wiele czynników, o których szerzej wspominamy poniżej.

Wosk do depilacji może być wykorzystany do usuwania włosów z większości części ciała. Depilacja woskiem może być m.in. zastosowana na twarzy, brwiach, klatce piersiowej, a także na plecach, ramionach, rękach, nogach, a nawet bikini. Metoda ta sprawia, że włosy szybko nie rosną, a następny zabieg trzeba będzie powtórzyć nawet za kilka tygodni. Najczęściej mija od trzech do sześciu tygodni, zanim włosy ponownie zaczną odrastać. Depilacji woskiem nie można jednak stosować w nosie oraz na rzęsach. Idealnie nadaje się za to np. do depilacji wąsika czy miejsc intymnych.

Wosk do depilacji – Najważniejsze korzyści i właściwości stosowania

Depilacja woskiem jako metoda usuwania zbędnego owłosienia ma przede wszystkim następujące zalety:

  1. Długotrwałe usuwanie owłosienia

Depilacja woskiem działa na mieszki włosowe, czyli włosy są wyrywane ze swoją podstawą. Dzięki temu w porównaniu do golenia jest to znacznie trwalsze rozwiązanie, jeśli chodzi o usuwanie włosów. Całego zabiegu nie trzeba również zbyt często powtarzać. Jednym słowem stosowanie wosku do depilacji jest bardziej opłacalne niż tradycyjne golenie.

  1. Nie powoduje cięć, ran i uszkodzeń skóry

Największym zagrożeniem podczas golenia jest możliwość zacięcia, a depilacja woskiem nie niesie za sobą takiego rycyka. Cięcia oraz rany spowodowane goleniem mogą spowodować, że na skórze pozostaną nieestetyczne blizny. Co więcej, mogą również sprawić, że skóra stanie się bardziej podatna na przebarwienia w miejscu po takim uszkodzeniu. Jeśli tak właśnie jest, to wosk do depilacji pozwala zdecydowanie wyeliminować te obawy i ryzyko.

  1. Skóra pozostaje gładka

Jeśli goli się niektóre obszary ciała tradycyjną maszynką, to ryzyko wystąpienia na skórze wysypki jest znacznie większe. Jest to częste w przypadku wrażliwej skóry i należy do tego podchodzić ostrożnie. Depilacja woskiem jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie powoduje takich podrażnień skóry. Wymagane jest jednak prawidłowe wykonanie zabiegu, a także zastosowanie po nim odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

  1. Zdrowy wzrost włosów

Włosy, które są golone, rosną szybciej i są mocniejsze. Przynajmniej takie można odnieść wrażenie. Co więcej, golenie sprawia, że skóra staje się bardziej szorstka. Wosk do depilacji zapewnia jednak, że włosy rosną wolniej i są bardziej delikatne. W efekcie tego osiąga się efekt, że skóra staje się delikatniejsza i bardziej gładka. Każdy chce dobrze wyglądać, a skoro golenie nie daje gładkiej skóry, to czas najwyższy zacząć stosować depilację z zastosowaniem wosku.

  1. Bolesność usuwania włosków

Wiadomo, że golenie naraża skórę na podrażnienia, natomiast woskowanie rzadko powoduje większe problemy. Metoda ta wykorzystuje przyjazne dla skóry rozwiązania, które chronią przed zaczerwienieniem, podrażnieniem oraz reakcjami alergicznymi. Maszynka do golenia oraz pianki i żele mogą bowiem powodować znacznie większe podrażnienie po całym zabiegu. Oczywiście woskowanie nie jest bezbolesne podczas przeprowadzania zabiegu, jednak daje większy komfort po jego przeprowadzeniu.

  1. Rzadko powoduje swędzenie

Poza tym, że golenie powoduje bolesność po samym zabiegu, to jeszcze u niektórych osób powoduje swędzenie, które wynika z powolnego i niewłaściwego wzrostu nowych włosów. Wbrew opiniom niektórych osób, które uważają, że woskowanie powoduje swędzenie, nie jest to prawdą. Jeśli wosk do depilacji zostanie prawidłowo zastosowany, to ma się praktycznie gwarancję tego, że swędzenie nie nastąpi.

  1. Jest szybkim i wygodnym zabiegiem pielęgnacyjnym

Nikt nie chce dużo czasu spędzać na goleniu, które trzeba regularnie powtarzać. Niektóre środki stosowane do woskowania nie są związkami chemicznymi, które umożliwiają ich łatwe zmywanie. W takim przypadku potrzebna jest tylko woda, aby zmyć je dokładnie ze swojego ciała. Zastosowanie wosku do depilacji nie jest tak skomplikowane i angażujące jak wiele osób błędnie uważa. Co więcej, sprawia, że otrzyma się szybkie rezultaty usunięcia niechcianego owłosienia, co jest przede wszystkim wygodne i daje wspaniałe efekty wizualne.

Kupić czy zrobić samodzielnie wosk do depilacji

Wosk do depilacji można z łatwością kupić w drogerii lub wielu sklepach internetowych. Jego koszt zależy od marki i przeznaczenia, np. do celów domowych lub profesjonalnych. Z tego powodu ceny mają bardzo dużą rozpiętość i wynoszą od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Ich wydajność jest jednak zwykle duża, dlatego ekonomika przemawia za tą metodą w porównaniu do zastosowania maszynek jednorazowych. Najczęściej wosk do depilacji występuje w postaci gotowych plastrów lub do stosowania na gorąca, w zestawie z odpowiednim urządzeniem do podgrzewania. Metoda woskowania na gorąco z wykorzystaniem płynnego wosku jest szeroko wykorzystywana przez profesjonalistów i uważana jest jednak za bardziej dokładną.

Oczywiście można również samodzielnie w domu przygotować rodzaj wosku do depilacji. Istnieje w tym zakresie wiele przepisów, które często wykorzystują domowe i ogólnodostępne produkty. Coraz bardziej popularnym sposobem domowej depilacji jest zastosowanie pasty cukrowej, która działa podobnie do drogeryjnych wosków. Można ją z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu, bez ponoszenia większych kosztów.

Wniosek na zakończenie

Depilacja woskiem jest postrzegana jako skuteczne rozwiązanie do usuwania włosów u wszystkich osób, a w szczególności u tych o wrażliwej skórze. Proces woskowania jest prosty, ponieważ wymaga zastosowania grubej warstwy wosku na skórze. Następnie wosk przykrywany jest tkaniną muślinową lub papierowymi paskami. Dzięki prostej praktyce można kontrolować szybki wzrost włosów na ciele, tym samym utrzymując gładszą i bardziej estetyczną skórę.

Niestety, depilacja z zastosowaniem woskiem bywa dość bolesna. Z tego powodu nie wszyscy chcą się na nią decydować. Nie zaleca się jej również osobom, które cierpią z powodu żylaków i popękanych naczynek. W przypadku posiadania szczególnie wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych skóry, mogą w niektórych miejscach wystąpić zaczerwienienia. Po wykonaniu zabiegu woskowania zaleca się także zastosowanie odpowiedniego balsamu łagodzącego podrażnienia. W domowych warunkach sprawdza się w tym przede wszystkim olej kokosowy, krem aloesowy, masło shea lub oliwa z oliwek lub krem aloesowy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnacji, skóra znacznie szybciej się ukoi i uzyska pożądaną gładkość.

Niewątpliwe woskowanie to dość prosta metoda depilacji, która w większości przypadków może być stosowana samodzielnie w domowych warunkach. Niektóre kobiety decydują się jednak na profesjonalne wykonanie zabiegu w odpowiednim zakładzie kosmetycznym. Dotyczy to często miejsc trudno dostępnych i nie łatwych do samodzielnego wykonania. Przykładem może być depilacja odbytu, miejsc intymnych czy pach. Z pewnością dużo łatwiej jest samodzielnie wykorzystać wosk do depilacji podczas zabiegu np. na rękach czy nogach.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.