Home Porady Domowy sposób na zniszczone włosy

Domowy sposób na zniszczone włosy

przez Patrycja Nowak
zniszczone włosy

Wiele kobiet cierpi z powodu zniszczonych włosów, najczęściej w skutek niewłaściwej pielęgnacji, stosowania agresywnych zabiegów stylizacyjnych czy też niewłaściwego trybu życia. Na szczęście, najczęściej można temu zaradzić bardzo prostymi metodami. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat najprostszych rozwiązań w tym zakresie, które z pewnością pozwolą znaleźć odpowiedni sposób na zniszczone włosy.

Czy Twoje włosy wyglądają na suche, łamliwe i zniszczone? Oto 8 domowych środków zaradczych, jak naprawić zniszczone, suche włosy i uczynić je bardziej elastycznymi, zdrowymi i gęstymi.

Łatwy i szybki sposób na zniszczone włosy

Farby do włosów, prostownice, zabiegi rozjaśniające, trwała ondulacja, gorące wałki, dmuchawy, lokówki i żelazka mogą powodować uszkodzenia włosów. Procesy te sprawiają, że włosy stają się wyraźnie suche i podatne na pęknięcia, rozdwajanie i utratę naturalnego, zdrowego połysku. Aby naprawić uszkodzone i suche włosy, należy przede wszystkim uszczelnić w nich dodatkową wilgoć. Przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania, można przywrócić im blask i zdrowie, za pomocą kilku domowych sposobów na zniszczone włosy.

  1. Przestań robić to, co szkodzi włosom

Większość modnych zabiegów pozbawia włosy ich naturalnego oleju i uszkadza ich warstwę zewnętrzną. Sytuacja ta sprawia, że w miarę upływu czasu włosy stają się coraz słabsze. Ostatecznie stają się tak suche i łamliwe, że będzie trzeba je ściąć. Jeśli nie przestaniesz używać agresywnych metod stylizacji i pielęgnacji, trudno będzie naprawić włosy i sprawić, że powrócą do stanu naturalnego. Aby przywrócić im zdrowie, unikaj lub zmniejsz częstotliwość takich zabiegów jak:

  • Farbowanie włosów chemią – Jeśli chcesz farbować włosy, używaj środków, które są pozbawione substancji chemicznych — jak henna lub herbata. Przyczyniają się one do naprawy włosy, zamiast ich uszkodzenia.
  • Rozjaśnianie – Utlenianie włosów jest bardzo szkodliwe, gdyż powoduje ich uszkodzenia, przez co stają się kruche i podatne na złamania. Znacznie lepszym i mniej szkodliwym dla włosów zabiegiem jest z pewnością kąpiel rozjaśniająca.
  • Prostowanie i trwała – Chemiczne prostowanie lub kręcenie włosów to jedne z najbardziej inwazyjnych zabiegów stylizacyjnych. Jeśli zależy Ci na zdrowych i naturalnych włosach warto zaprzestać stosowania tych zabiegów, przynajmniej na jakiś czas.
  • Suszenie i prostowanie – Modelowanie i suszenie za pomocą wysokiej temperatury sprawia, że włosy są niezwykle łamliwe. W efekcie tego bardzo często włosy wydają się zniszczone i nieatrakcyjne.
  1. Odpowiednie mycie

Najlepiej myć włosy do trzech razy w tygodniu. Dobrze też skupić się na skórze głowy, a końcówki powinny zostać umyte samą spływającą pianą. Warto do tego używać delikatnych i naturalnych szamponów, które nie zawierają potencjalnie niebezpiecznych składników, takich jak SLS czy parabeny.

  1. Suszenie po umyciu

Nie ma potrzeby, aby całkowicie zaprzestać jakiegokolwiek suszenia włosów, ale warto to robić bezpiecznie. Nie susz ich, gdy są bardzo mokre. Owiń mokre włosy ręcznikiem z mikrofibry, a także nigdy nie trzyj. Następnie susz je za pomocą dmuchawy z zimnym powietrzem. Ręcznik z mikrofibry jest mniej szkodliwy niż klasyczne ręczniki frotte.

  • Rozważ stosowanie sprayów chroniących przed uszkodzeniem cieplnym, podczas korzystania z suszarek.
  • Utrzymuj dyszę dmuchawy tak daleko od swoich włosów, jak to możliwe – najlepiej co najmniej 5 cm.
  1. Pielęgnuj nie tylko szamponem

Zważywszy, że szampon do włosów jest stworzony, aby skutecznie czyścić Twoje włosy, odżywka ma na celu zachować je nawilżone, miękkie i błyszczące. Używaj na włosy odżywki po każdym myciu szamponem. Skoncentruj się przy tym na końcach włosów. Spłucz głowę zimną wodą po zakończeniu całego zabiegu.

Nigdy nie należy używać więcej odżywki, niż jest to potrzebne, inaczej włosy będą sprawiać wrażenie tłustych.

  1. Nigdy nie rozczesuj włosów na mokro

Włosy są najsłabsze, gdy są mokre, dlatego usilnie rozczesując mokre włosy, można je mocno uszkodzić. Zamiast zwykłej szczotki, do rozplątywania kołtunów używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Rozczesuj je także za pomocą szczotki do włosów, która jest wykonana z naturalnych włókien. Pomagają one rozprowadzić sebum znajdujące się przy cebulkach, na całą długość włosów, odpowiednio je nawilżając.

  1. Raz na tydzień stosuj głębokie odżywianie

Nigdy nie rób tego częściej niż raz w tygodniu. Głębokie zabiegi kondycjonujące mają przeniknąć w Twoje włosy i utrzymać je nawilżone przez cały tydzień.

Można kupić maskę pielęgnującą w sklepie lub po prostu zastosować naturalny olej jak olej kokosowy, oliwa z oliwek lub olej rycynowy. Następnie wmasuj tego rodzaju kosmetyk naturalny we włosy, zepnij spinką i owiń je w czepek. Po godzinie całość zmyj ciepłą wodą. Nigdy nie należy używać gorącej wody na zniszczone włosy, bo jeszcze bardziej ulegną wysuszeniu.

  1. Olejowanie na gorąco

Nałóż ciepły olej naturalny na włosy raz w tygodniu. Tego rodzaju zabieg sprawi, że staną się one bardziej zdrowe i silne. Zastosuj do tego oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. W przypadku bardzo długich i gęstych włosów można użyć do 1/2 filiżanki oleju.

Do oleju bazowego dodaj kilka kropli olejków eterycznych, takich jak migdałowy, jaśminowy, lawendowy lub innego z ulubionym zapachem i o właściwościach leczniczych. W przypadku problemów ze skóra głowy warto postawić na olejek z drzewa herbacianego.

Rozgrzej olej w kuchence mikrofalowej przez kilka sekund. Uważaj przy tym na temperaturę, bo łatwo się poparzyć! Umieść trochę rozgrzanego oleju na dłoni i zastosuj go na wilgotne włosy. Zakryj głowę czepkiem, a następnie owiń głowę w małym ręcznikiem. Pozostaw na noc i zmyj go w godzinach porannych ulubionym szamponem nawilżającym oraz zastosuj odpowiednią odżywkę. Olejowanie włosów to tradycyjna i bardzo skuteczna metoda pielęgnacji. Dzięki niej, zniszczone włosy mogą się znacznie szybciej odbudować, zapewniając świeży i zdrowy wygląd.

  1. Regularnie podcinaj końcówki

Rozdwojone końcówki, jeżeli pozostawione będą bez podcięcia, dalej będą szkodzić włosom, niszcząc kolejne pasma. Dlatego należy podcinać końcówki regularnie, w salonie fryzjerskim, minimum raz na 6 miesięcy.

Podsumowanie

Problemy z włosami najczęściej występują z powodu niewiedzy lub zaniedbań. Czasami również może im brakować niektórych witamin i minerałów. Szkodzą im jednak przede wszystkim agresywne zabiegi stylizujące, niewłaściwe metody pielęgnacji, a także narażenie na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenia. Istnieją jednak nie jeden domowy sposób na zniszczone włosy, który poprawić może ich wygląd oraz warunki do zdrowego wzrostu. Nie wątpliwe warto z nich korzystać, gdyż nie wymagają wielkiego wysiłku i najczęściej nie wiążą się z potrzebą ponoszenia dużych wydatków.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.