Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najbardziej popularnych kosmetyków naturalnych, który posiada wiele właściwości zdrowotnych i regeneracyjnych. Wykazuje on niezliczoną ilość możliwości zastosowania, nie tylko w codziennej pielęgnacji urody, ale także radzenia sobie z problemami dermatologicznymi. Poznajmy zatem najważniejsze cechy i zastosowania olejku z drzewa herbacianego.
Przez wiele lat ludzie używali olejku z drzewa herbacianego, aby pomóc w dolegliwościach skóry, od trądziku do łuszczycy. Ale jego zalety nie tu się nie kończą. Koniecznie poznaj jeszcze więcej powodów, dlaczego olejek z drzewa herbacianego zasługuje na trwałe miejsce w Twojej apteczce.
Co to jest olejek z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego, znany również pod nazwą Melaleuca, wytwarzany jest z liści drzewa herbacianego, który należy do rodziny mirty. Drzewa mają australijskie pochodzenie endemiczne i oznaczone są przez botaników jako Melaleuca alternifolia. Nazwa została wymyślona przez Brytyjczyków przybyłych na Antypody w 1770. Roślinę tę zaczęto wówczas stosować w celach leczniczych, przeciwdziałając szkorbutowi wśród załogi brytyjskich statków.
Prawdopodobnie wywar z liści drzewa herbacianego był chętnie wykorzystywany przez australijskich Aborygenów, ze względu na swoją unikalną zdolność uzdrawiania i leczenia wielu problemów zdrowotnych. Potwierdzają to źródła naukowe, które wskazują na liczne społeczności, zamieszkujące tereny wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii. Najczęstszym celem wykorzystania liści drzewa herbacianego było leczenie problemów dermatologicznych, skaleczeń, oparzeń i infekcji ran.
Uznaje się, że współczesnym orędownikiem zastosowania olejku z drzewa herbacianego w celach leczniczych był Arthur Penfold, który opublikował serię artykułów na temat jego wspaniałych właściwości antyseptycznych, dzięki czemu stał się on dość powszechnie znany. Nowoczesne metody destylacji pozwalają obecnie na produkcję jasnozłotego lub żółtego olejku, o świeżym i lekko kamforowym zapachu.
Jak działa olejek z drzewa herbacianego?
Zawarte w olejku z drzewa herbacianego związki aktywne mają potencjał neutralizacji groźnych bakterii i grzybów, jak również zmniejszania reakcji alergicznych organizmu. Eksperci uważają, że najbardziej korzystne z nich to terpeny. Warto jednak używać olejku z drzewa herbacianego rozważnie, gdyż niektóre płyny do płukania ust lub pasty do zębów z jego zawartością nie powinny połykane, ze względu na jego toksyczność w zastosowaniu wewnętrznym.
Stosowany w nadmiarze olejek z drzewa herbacianego może powodować podrażnienia skóry, dlatego przed użyciem powinien być łączony z tzw. olejkami bazowymi, takimi jak olej kokosowy czy olej jojoba, a także surowy miód. Leczenie konkretnych dolegliwości wymaga często doboru różnych stężeń. Podczas leczenia trądziku zaleca się ok. 5 – 15 % olejku w roztworze, natomiast w przypadku zakażeń grzybiczych, stosowany jest aż 70 – 100 % roztwór. Obecnie olejek z drzewa herbacianego jest dość łatwo dostępny i można go po prostu zakupić w sklepie zielarskim, aptece lub przez Internet.
Olejek z drzewa herbacianego – Najważniejsze zastosowania
Chociaż ten wyjątkowy produkt naturalny znajduje liczne zastosowania lecznicze i pielęgnacyjne, warto skupić się na tych najważniejszych i najbardziej populrnych.
Naturalna pomoc w walce z trądzikiem
Jeśli szukasz domowego środka na trądzik to, według australijskich naukowców badających ojczyste zasoby, 5 %-owy roztwór olejku z drzewa herbacianego działa tak samo dobrze, jak środek z drogerii, czyli powszechnie stosowany nadtlenek benzoilu.
Rozcieńcz kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z 20 do 40 kroplami oczaru wirginijskiego i stosuj na skórę raz lub dwa razy dziennie, nakładając miejscowo wacikiem. Należy uważać, aby nie nadużywać go zbyt bardzo, gdyż olejek z drzewa herbacianego może jednak nadmiernie wysuszyć skórę, stymulując organizm do nadprodukcji sebum i zwiększenia wyprysków. Jeśli stosuje się go na twarz, olejek z drzewa herbacianego może doprowadzić do wrażliwej na promienie UV cery.
Środek do usuwania makijażu
Dla skóry normalnej i suchej, spróbuj wymieszać w słoiczku 1/4 szklanki oleju canola z 10 kroplami olejku z drzewa herbacianego, silnie potrząsając do pełnego połączenia składników. Przechowuj przygotowany preparat w chłodnym i ciemnym miejscu. Aby go wykorzystać, nasyć wacik z olejem i używaj do usuwania makijażu. Dobrze spłucz ciepłą wodą, a następnie zastosuj toner.
Sposób na zmiękczenie suchych skórek
Jeśli zależy nam na naturalnej metodzie zmiękczania skórek warto w tym celu samodzielnie przygotować odpowiedni preparat.
- 1 łyżka oleju jojoba,
- 10 kropli olejku z drzewa herbacianego,
- 1 łyżka olejku awokado,
- 10 kropli olejku lawendowego.
Wlej olej jojoba i awokado do małej, ciemnej butelki szklanej, która pomoże zachować olej w dobrym stanie. Następnie dodaj olejki eteryczne z drzewa herbacianego i lawendy. Zakręć i wstrząśnij, aby je połączyć. Wmasowuj kilka kropel w płytki paznokci oraz w skórki wokół nich. Zabieg przeprowadzaj codziennie, aby zmiękczyć suche, okalające paznokcie skórki oraz w celu poprawy wyglądu płytek.
Sposób na ukojenie ran
Na wacik nałóż jedną kroplę olejku z drzewa herbacianego, który jest doskonałym środkiem antyseptycznym, i zaaplikuj bezpośrednio na ranę. Unikaj miejsc w pobliżu oczu i ust.
Pomoc w walce z przykrym zapachem stóp
Aromatyczna mieszanka ziół i olejków eterycznych pomaga zmniejszyć pocenie, walkę z przykrym zapachem i pozostawia stopy świeże i czyste. Rozmaryn i imbir pobudzają krążenie, a szałwia zniechęca do pocenia. Składniki takiego domowego preparatu to:
- 1 łyżka suszonego rozmarynu,
- 1 łyżka suszonej szałwii,
- 1 łyżka świeżego korzenia imbiru, drobno startego lub 1 łyżeczka suszonego,
- 4 szklanki wody, plus 1 dodatkowa, gdy potrzebna,
- 1 łyżka sody oczyszczonej,
- 1 łyżka soli Epsom,
- 10 kropli olejku z drzewa herbacianego,
- małe kostki lodu.
Wsyp rozmaryn, szałwię i imbir w dużego garnka z wodą i doprowadź je do wrzenia. Zdejmij z ognia, przykryj i parz przez 10 minut, a następnie całość przecedź. Dodaj do płynu sody, soli Epsom oraz olejek z drzewa herbacianego, a następnie dobrze wymieszaj. Płyn wlej do miski lub specjalnego SPA do stóp. Uzupełnij dodatkową wodą i dodaj lód. Mocz stopy przez 15 minut, a następnie je osusz.
Skuteczna pomoc w eliminowaniu grzybicy paznokci
W jednym z badań, uczestnicy stosujący w 100 %-owy i czysty olejek z drzewa herbacianego na grzybicę paznokci osiągnęli dokładnie takie same wyniki leczenia jak ci, którzy używali kremu na receptę. Raz lub dwa razy dziennie, codziennie użyj kropli lub dwóch czystego olejku herbacianego na zakażone paznokcie. Należy uważać, aby nie stosować go na skórze wokół nich, ponieważ nierozcieńczony może być silnie drażniący.
Naturalny środek do łagodzenia objawów grzybicy
Jedno z badań wykazało, że olejek z drzewa herbacianego okazał się równie skuteczny, jako środek na grzybicę stóp, jak specjalny preparat apteczny, łagodzący pieczenie, świąd i zapalenie skóry. Dodaj kilka kropli na łyżkę oczaru wirginijskiego i zastosuj na obszarze dotkniętym zakażeniem, najlepiej przy użyciu wacik. Zabieg powtarzaj trzy razy dziennie do osiągnięcia efektu. Olejek może powodować podrażnienie skóry u niektórych osób, więc należy używać po raz pierwszy bardzo oszczędnie i nie przestać używać, jeśli wysypka się rozwija.
Pomoc w leczeniu ospy
Wymieszaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z 1 łyżką oliwy z oliwek i użyj wacika do nakładania oleju na zmiany skórne dwa lub trzy razy dziennie.
Sposób na zmniejszanie objawów opryszczki
Często zaleca się stosować olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na opryszczkę trzy lub cztery razy dziennie. Jednakże, olejek ten jest toksyczny, więc unikaj stosowania go w ustach.
Naturalny środek na uporczywe swędzenie skóry
Nałóż cienką warstwę oleju na skórę dwa razy dziennie, ale koniecznie go wcześniej rozcieńcz! Zastosuj 10 kropli na 2 łyżki oliwy z oliwek lub olejku z oczaru wirginijskiego.
Naturalna pomoc w leczeniu łuszczycy
Nakładaj kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, rozcieńczonego w niewielkiej ilości oliwy z oliwek, na obszary objęte łuszczycą, najlepiej kilka razy dziennie. Ten australijski środek naturalny jest przydatny w łagodzeniu swędzenia i zmiękczaniu skóry, zwłaszcza w łagodnych przypadkach choroby.
Sprawdzony sposób w leczeniu zakażeń drożdżakami
Badania wykazały, że olej z drzewa herbacianego niszczy błony komórek drożdży, a lawenda zabija Candidę. Wymieszaj je razem, a drożdżaki nie będą mały najmniejszych szans na przetrwanie. Produkt ten jest toksyczny, więc nie wykorzystuj go do leczenia infekcji jamy ustnej.
- 5 kropli olejku z drzewa herbacianego,
- 5 kropli olejku lawendowego,
- Woda destylowana.
Wymieszaj oleje z drzewa herbacianego i lawendy z kilkoma kroplami wody destylowanej. Korzystaj z wacika, rozprowadzając mieszankę na dotkniętych zakażeniem częściach ciała.
Naturalny sposób na gronkowca
Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo skuteczny w zakażeniach gronkowcem, nawet tych rodzajów, które są odporne na antybiotyki. Wystarczy nakładać go kilka razy dziennie.
Ryzyko związane ze stosowania olejku herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego zawiera znaczne ilości 1,8-cyneoli, będących związkami drażniącymi dla skóry, które mogą u niektórych osób powodować wyraźne reakcje alergiczne. Związane z tym wysypki są zazwyczaj łagodne i lekko swędzące, ale mogą również prowadzić do tworzenia się pęcherzy. W niektórych przypadkach mogą również wystąpić ciężkie reakcje alergiczne. Istnieją zgłaszane przypadki, że po zastosowaniu olejku nastąpiły zawroty głowy i obrzęki gardła. Dlatego przed użyciem olejku należy zawsze wykonać małą próbę alergiczną, a w przypadku wystąpienia silnych reakcji alergicznych natychmiast zgłosić się do lekarza.
W żadnym wypadku olejku z drzewa herbacianego nie można stosować wewnętrznie, gdyż może powodować ciężkie reakcje organizmu, takie jak wysypka, biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, senność, omamy, a nawet utratę kontroli mięśni.
Olejek z drzewa herbacianego może być także toksyczny dla zwierząt domowych, szczególnie w przypadku połknięcia. Dlatego zawsze należy trzymać go z dala od dzieci i zwierząt. Jeśli jesteś uczulony na eukaliptol, korzystaj ze środków zawierających olejek z drzewa herbacianego ze szczególną ostrożnością, ponieważ wiele produktów tego typu może zawierać ten związek w swoim składzie.