Olejek kamforowy stanowi jeden z najstarszych i najbardziej popularnych medycznych produktów naturalnych. chociaż pochodzi z Azji Południowo-wschodniej, można go dzisiaj kupić praktycznie na całym świecie. Olejek kamforowy ma bardzo charakterystyczny i rześki aromat, przypominający nieco zapach eukaliptusa. Stosuje się go szczególnie często w przypadku stanów zapalnych oraz rożnego rodzaju infekcji.
Olejek kamforowy to nazwa brzmiąca dość egzotycznie i być może dla wielu nowa. Jednakże olejek ten ma swoje szerokie zastosowanie jako składnik wielu preparatów zdrowotnych jak i służących do pielęgnacji, kosmetyków oraz maści. A to wszystko za sprawą jego dobroczynnych właściwości, które umożliwiają jego wszechstronne wykorzystanie. Dlaczego warto wyposażyć się w olejek kamforowy i poznać jakie cenne dla zdrowia składniki możemy w nim znaleźć?
Cynamonowiec kamforowy
Cynamonowiec kamforowy jest gatunkiem drzewa należącego do rodziny wawrzynowatych. Obszary jego występowania to południowe Chiny, Tajwan, Japonia oraz Wietnam. Może żyć nawet do 1000 lat, dlatego też zaliczany jest do roślin długowiecznych.
Drzewo kamforowe może osiągać nawet do 50 m wysokości. Kwiaty są w kolorze żółtawym i kwitną od maja do lipca. Jego owoce są pestkowe, kuliste o ciemnych, czarnych lub granatowych barwach. W środku wypełnione są silnie pachnącym miąższem.
Jest on rośliną zarówno uprawną na kontynencie azjatyckim, europejskim, a także w Australii, Afryce oraz Ameryce Północnej, jak i leczniczą. To właśnie z korzeni cynamonowca kamforowego (Cinnamonum Camphora) lub też z drzewa kamforowego z Borneo (Dryobalanops Camphora) wytwarzany jest olejek kamforowy, stosowany w medycynie oraz przemyśle chemicznym i perfumeryjnym. Są to dwa odmienne gatunki, bardzo podobne pod względem właściwości. To, co je różni to nieco odmienny aromat oraz zawartość substancji aktywnych.
Cynamonowiec jest symbolem japońskich miast Fukuoka oraz Kariya.
Olejek kamforowy – Skład i właściwości
Olejek kamforowy bogaty jest między innymi w samą kamforę, alkohol, borneol, pinen, kamfen, terpeny oraz safrol. To właśnie dzięki nim olejek posiada chłodny, bardzo przenikliwy oraz trwały zapach, wykorzystywany w aromaterapii jak i przy produkcji perfum.
Sama kamfora jest to organicznym związkiem chemiczny z grupy terpenów, występującą pod postacią białych kryształków, które sublimują w temperaturze pokojowej. Kamfora ma trwały i charakterystyczny zapach.
Właściwości zdrowotne, jakimi cechuje się olejek kamforowy, to przede wszystkim działanie:
- pobudzające,
- rozkurczowe,
- antyseptyczne,
- znieczulające,
- owadobójcze,
- uspokajające,
- przeciwzapalne,
- dezynfekujące,
- obkurczające błonę śluzową.
Olejek kamforowy – Zastosowanie
Właściwości olejku kamforowego pozwalają na jego wszechstronne wykorzystywanie nie tylko w medycynie naturalnej, jako środek leczniczy, ale również w przemyśle kosmetycznym oraz perfumeryjnym, jak i chemicznym.
Należy jednak pamiętać, że kamfora w nadmiernych dawkach lub też nieprawidłowo stosowana jest środkiem toksycznym, mogącym powodować liczne podrażnienia skóry, zatrucie, a nawet śmierć.
Co ważne, olejek kamforowy przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego.
Jakie znajdziemy zastosowanie olejku kamforowego?
- Działanie pobudzające – Olejek ten wpływa korzystnie na krążenie krwi, metabolizm jak i procesy trawienne. Często stosowany jest w leczeniu problemów trawiennych oraz w zaburzeniach układu krążenia.
- Stosowany przy aromatycznych kąpielach – Wystarczy dodać kilka kropel do wanny z gorącą wodą i oddać się chwili relaksu. Olejek ten działa odprężająco.
- Znieczulenie oraz uspokojenie – Jest on naturalnym środkiem znieczulającym oraz skutecznie uśmierzającym ból, przez co stosowany jest w znieczuleniu miejscowym. Powoduje czasowe oraz niezbyt silne drętwienie nerwów w miejscu jego zastosowania. Może zmniejszać drgawki oraz napady padaczkowe.
- Zapobieganie uciążliwym bólom – Zmniejsza obrzęki, a także nacisk na nerw obwodowy.
- Działanie przeciwskurczowe – Olejek kamforowy dzięki swoim właściwościom przynosi ulgę w trakcie silnych napięć mięśniowych.
- Olejek kamforowy na piękne i długie włosy – Pobudza on porost włosów oraz wpływ na ich zdrowy wygląd.
- Działanie dezynfekujące, antyseptyczne oraz owadobójcze – Stosowany jest przy zakażeniach skóry, może skutecznie odstraszać owady, także w połączeniu np. z olejkiem lawendowym.
- Jako preparat kosmetyczny może służyć do oczyszczania twarzy oraz wspomagać w walce z cerą trądzikową poprzez jej dogłębne codzienne oczyszczanie. Na masową skalę jest także wykorzystywany jako składnik perfum oraz dezodorantów.