Home Porady Rozstępy u nastolatków – Prewencja i leczenie

Rozstępy u nastolatków – Prewencja i leczenie

przez Patrycja Nowak
rozstępy u nastolatków

Rozstępy u nastolatków to przede wszystkim duży problem estetyczny, zwłaszcza u dziewcząt. Nie ma on większego znaczenia medycznego, poza ewentualnym oddziaływaniem na psychikę młodych ludzi. Tworzenie się rozstępów u nastolatków wynika z intensywnych zmian hormonalnych i szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania, które skutkuje widocznymi zmianami skórnymi. Niestety brak odpowiedniej prewencji i niestosowanie właściwej pielęgnacji powodować może trwałe blizny, które będą widoczne do końca życia. Na występowanie rozstępów, oprócz warunków genetycznych, ma także duży wpływ codzienna dieta oraz prowadzony styl życia.

Rozstępy wbrew obiegowej opinii nie pojawiają się wyłącznie u kobiet w ciąży oraz u tych pań, które zmagają się z wahaniami wagi, ale również u nastolatek, co związane jest typowo z okresem dojrzewania. Rozstępy u młodych dziewczyn pojawiają się najczęściej na udach, pośladkach i łydkach, jednak mogą być również widoczne na plecach i w okolicy brzucha. Dlaczego jednak na skórze nastolatek pojawiają się rozstępy? Jak im przeciwdziałać? W jaki sposób można się ich pozbyć? Na te i wiele innych ważnych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Dlaczego pojawiają się rozstępy u nastolatków?

Rozstępy to problem estetyczny, który najczęściej dotyka wysokie dziewczyny, co jest związane z dosyć szybkim wzrostem i rozciągnięciem skóry. W jakich jednak miejscach pojawiają się charakterystyczne prążki? Najczęściej występują w okolicach brzucha, pleców oraz biustu, czyli tam, gdzie dochodzi do gwałtownego naciągnięcia skóry. W tych miejscach na skórze zaczynają pojawiać się charakterystyczne zmiany skórne, które najpierw mają czerwonawe zabarwienie, jednak z czasem zaczynają zmieniać swój kolor na jaśniejszy.

Rozstępy u nastolatków występują zatem w wyniku szybkiego wzrostu ciała, za którym nie nadąża skóra. Zmiany na udach czy plecach wynikają z gwałtownego przybierania na wzroście. Z kolei rozstępy na piersiach wynikają z nabierania kobiecych kształtów. Nie bez znaczenia są zatem intensywne zmiany hormonalne, które zachodzą w okresie dojrzewania.

Jak można przeciwdziałać pojawianiu się rozstępów na ciele?

Niestety, jeśli chodzi o wzrost powodujący rozciągnięcie skóry, to niestety jego nie można zahamować. Jednak warto wiedzieć o tym, iż występuje kilka czynników, na które można oddziaływać, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia rozstępów. W przypadku nastolatków najważniejszy jest ruch, dlatego też po całym dniu spędzonym w szkole warto postawić na aktywność fizyczną, oczywiście oprócz ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. Dzięki temu powinno nastąpić poprawienie krążenia krwi, przyspieszenie metabolizmu i wzmocnienie się mięśni, dzięki czemu dojdzie również do wzmocnienia skóry.

W czasie kąpieli warto również masować skórę przy pomocy specjalnej rękawicy, co również wpłynie bardzo pozytywnie na ogólną kondycję i wygląd skóry. Oprócz aktywności fizycznej warto również postawić na odpowiednią dietę, która powinna być tak zbilansowana, aby dostarczać organizmowi każdego dnia wystarczającą dawkę ważnych witamin oraz minerałów. Największym sprzymierzeńcem rozstępów są wysokoprzetworzone produkty spożywcze, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby całkowicie wyeliminować je z codziennego menu. W zamian za to warto wprowadzić do jadłospisu jak największe ilości warzyw i owoców.

Kolejnym sposobem na rozstępy u nastolatków jest regularne nawilżanie i kremowanie newralgicznych miejsc. Najczęściej najbardziej narażone na tego rodzaju dolegliwości rejony skóry to oczywiście uda, pośladki, dolny odcinek pleców, a także górne okolice łydek czy piersi u kobiet. Właśnie w tych rejonach ciała należy regularnie wykonywać zabiegi nawilżające, najlepiej przy zastosowaniu odpowiednich kremów na rozstępy lub sprawdzonych kosmetyków naturalnych. Jako domową alternatywę często poleca się np. olej kokosowy czy oliwę z oliwek. Warto przy tym przede wszystkim pamiętać o regularności tego rodzaju zabiegów.

W jaki sposób można pozbyć się rozstępów?

Z rozstępami należy rozpocząć walkę wtedy, zanim zaczynają się jeszcze pojawiać na skórze – mają białe lub czerwonawe zabarwienie. Ponieważ wraz z upływem czasu zaczynają one zmieniać swoją barwę i głębokość, stają się trudniejsze do usunięcia. W sytuacji, gdy na skórze widoczne są czerwone rozstępy, zmniejszenie ich widoczności nie jest niestety takie proste. Najlepiej wtedy zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej, takie jak np. mezoterapia, czy też laser frakcyjny. W młodym wieku dziewczyny zwracają uwagę na wszystkie zmiany pojawiające się na skórze, dlatego tez we wczesnym stadium rozwoju rozstępów można sobie z nimi poradzić przy pomocy kremów oraz domowych sposobów. Rozstępy u nastolatków wymagają jednak przede wszystkim wzmożonej prewencji.

Kosmetyki na rozstępy i domowe sposoby na rozstępy u nastolatków

W przypadku rozstępów, które pojawiają się na ciele nastolatków, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych kremów, które dostępne są w każdej drogerii oraz aptece. Dzięki dermokosmetykom pasma rozstępów stają się jaśniejsze, a w wielu przypadkach znikają całkowicie. Kremy na rozstępy wykazują względnie dużą skuteczność i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć o tym, iż oddziałują one pozytywnie wyłącznie na jasne rozstępy, natomiast w przypadku tych czerwonych, ich skuteczność jest niewielka.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na rozstępy, to dosyć dobre efekty widoczne są po zastosowaniu soku z cytryny oraz oliwy z oliwek. Obydwa składniki należy zmieszać ze sobą, dodając odrobinę cukru i witaminy E. Mieszankę należy wetrzeć w skórę, pozostawiając na 30 minut i zmywając następnie ciepłą wodą. Tego rodzaju sposoby na rozstępy u nastolatków należy jednak stosować regularnie, najlepiej do czasu, kiedy zmiany w organizmie ulegną spowolnieniu.

Podobne artykuły

2 komentarze

lilka 26 lipca 2019 - 14:01

jak rozstępy są czerwone to odpowiedni krem sobie spokojnie z nimi poradzi. i dobrze, ze zaznaczyliście, ze najlepiej używać naturalnych kosmetyków, mało gdzie można to przeczytać, a to mega ważne 🙂

Reply
dorka 26 sierpnia 2019 - 14:11

prawda, ale z drugiej strony ciężko też znaleźć coś skutecznego i naturalnego na rozstępy. Mi się przynajmniej nie udało

Reply

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.