Home Zabiegi kosmetyczne Mezoterapia – Rodzaje, przeznaczenie i efektywność

Mezoterapia – Rodzaje, przeznaczenie i efektywność

przez Patrycja Nowak
mezoterapia

Popularna ostatnio mezoterapia to zabieg z zakresu dermatologii kosmetycznej, stosowany na wiele różnych problemów skórnych. Istnieją różne metody jego przeprowadzania, w zależności od potrzeb i wymagań klientów. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat.

Mezoterapia to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych. Przy jego pomocy można nie tylko poprawić wygląd skóry, ale również powstrzymać proces łysienia. Czym jednak jest mezoterapia? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu? Jakie rodzaje mezoterapii można obecnie wyróżnić? Postaramy się wszystko wyjaśnić.

Czym jest mezoterapia?

Słowo „mezoterapia” znane jest z pewnością niejednej kobiecie, jednak nie każda przedstawicielka płci pięknej wie, czym tak naprawdę jest tego typu zabieg. Warto zatem podkreślić, iż mezoterapia to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, przy pomocy którego w głąb skóry wprowadzane są specjalne preparaty witaminowe. Pozwalają one na odpowiednie nawilżenie lub leczenie, wpływające niezwykle korzystnie na wygląd zewnętrzny. Podczas zabiegu kosmetolog lub lekarz dobierają odpowiedni preparat, w zależności od danego problemu skórnego. Dlatego też niezwykle ważne jest przeprowadzenie z pacjentką dokładnego wywiadu, a także sprawdzenie jej stanu skóry. Wśród najczęściej stosowanych preparatów można wyróżnić przede wszystkim kwas hialuronowy, który wykazuje silne właściwości nawilżające. Czasami spotkać można także kofeinę, wspomagającą walkę z cellulitem.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu mezoterapii

Wielu osobom wydaje się, iż mezoterapia to typowy zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Warto jednak wiedzieć o tym, iż od wielu lat jest on wykorzystywany w celu minimalizacji urazów powstałych na skutek uprawiania wysiłku fizycznego, a także w celu pozbycia się nadmiernego napięcia mięśniowego oraz nerwobóli. Obecnie jednak mezoterapia wykorzystywana jest najczęściej w gabinetach kosmetycznych, ponieważ przy pomocy tego zabiegu można w bardzo skuteczny sposób walczyć ze zmarszczkami, cellulitem, rozstępami, bliznami i zmianami trądzikowymi. czasami stosuje się ją w przypadku nadmiernie wypadających włosów. Każda osoba, która zmaga się zatem ze wspomnianymi problemami, może zdecydować się na zabieg mezoterapii. Warto jednak mieć świadomość tego, iż taki zabieg można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na mezoterapię igłową oraz bezigłową. Czym jednak charakteryzują się obydwa rodzaje mezoterapii?

Mezoterapia igłowa

Klasyczna mezoterapia to mezoterapia igłowa, która polega na wstrzykiwaniu indywidualnie dobranego koktajlu w skórę, przy pomocy specjalnej igły (najczęściej przy użyciu pistoletu). W trakcie zabiegu wykonywane są iniekcje, mające od 2 do 3 mm głębokości. Dzięki nim substancje aktywne znajdujące się w preparacie mogą bez problemu ominąć barierę naskórkową, docierając tym samym w głąb skóry. W przypadku substancji aktywnych znajdujących się w zwykłych kremach o czymś takim nie ma praktycznie mowy. Dlatego też nie są one tak skuteczne, jak mezoterapia. Sam zabieg nie należy niestety do najprzyjemniejszych, ponieważ skórę należy nakłuwać w kilku milimetrowych odstępach. Przed zabiegiem możliwe jest jednak zastosowanie znieczulenia miejscowego. Mezoterapię igłową można podzielić na trzy typy, a mianowicie na mezoterapię igłową twarzy, szyi i dekoltu, mezoterapię igłową skóry głowy, a także mezoterapię na cellulit i tkankę tłuszczową.

Dzięki mezoterapii igłowej twarzy, szyi i dekoltu możliwe jest usunięcie skórnych przebarwień, nawodnienie i ujędrnienie skóry, redukcja zmarszczek, a także odmłodzenie owalu twarzy. Podczas zabiegu najczęściej wstrzykuje się w głąb skóry kwas hialuronowy, który nie tylko pomaga w odpowiedni sposób nawilżyć skórę, ale dodatkowo wypełnia przestrzenie pomiędzy włóknami kolagenu.

Mezoterapia igłowa skóry głowy pomaga w bardzo skuteczny sposób zahamować proces łysienia, a także pobudza porost nowych włosów. Jeśli chodzi o efekty przed i po zabiegu, to w wielu przypadkach mogą one być bardzo zaskakujące. Podczas zabiegu najczęściej wstrzykiwanym preparatem jest tzw. dekspantenol, który pomaga zregenerować strukturę włosa, a także minoksydyl, czyli substancja, która pomaga zahamować proces wypadania kosmyków.

Mezoterapia igłowa na cellulit i tkankę tłuszczową to z kolei zabieg, który pomaga rozbić komórki tłuszczowe. Jednak równie ważne jest to, iż działa on ujędrniająco oraz detoksykująco na skórę. Jakie jednak substancje stanowią podstawę zabiegu? Najczęściej wykorzystuje się kofeinę oraz l-karnitynę, czyli substancje, które znajdują się w wielu kosmetykach przeznaczonych do walki z cellulitem.

Mezoterapia bezigłowa

W ofercie większości salonów kosmetycznych bardzo popularnym zabiegiem jest mezoterapia bezigłowa. Polega ona na wprowadzeniu w głąb skóry substancji aktywnych przy wykorzystaniu tzw. metody elektroporacji. Jak jednak wygląda taki zabieg? W celu jego przeprowadzenia konieczne jest wykorzystanie specjalnego urządzenia, które odpowiada za wytwarzanie prądu o wysokiej częstotliwości. Mezoterapia bezigłowa, w odróżnieniu od tej igłowej, jest całkowicie bezbolesna, dlatego też zdecydowana większość kobiet decyduje się na wykonanie właśnie tego zabiegu. Jeśli chodzi o efekty zabiegu, to w wielu przypadkach są one dosyć zaskakujące. Głównie dlatego, że wygląd i stan skóry ulega znacznej poprawie. Aby jednak efekty zabiegu buły jak najlepsze konieczne jest wykonanie serii co najmniej 5-10 zabiegów w równych odstępach czasowych.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii

Przy pomocy zabiegu mezoterapii można w znaczący sposób poprawić swój wygląd zewnętrzny, jednak na przeprowadzenie zabiegu nie może sobie niestety pozwolić każda osoba. Jeśli chodzi o główne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, to można wśród nich wymienić przede wszystkim miesiączkę, cukrzycę, przyjmowanie niektórych medykamentów, aktywną opryszczkę, a także różnego rodzaju stany zapalne skóry. Zabieg mezoterapii nie może zostać również przeprowadzony u kobiet będących w okresie ciąży lub karmienia piersią. W takich przypadkach zabieg najlepiej odłożyć nieco w czasie.

Podobne artykuły

1 komentarz

Tosia 30 kwietnia 2018 - 15:39

Dla mnie idealnym okazała się mezoterapia bezigłowa – mam fobię przed igłami, a więc był to dla mnie dużo większy komfort psychiczny. Wszystkim gorąco polecam

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.