Home Kosmetyki Szare mydło – Właściwości i zastosowania

Szare mydło – Właściwości i zastosowania

przez Patrycja Nowak
szare mydło

Szare mydło powraca od kilku lat do łask. posiada bowiem wiele cennych właściwości. Nadaje się do mycia, prania, a przy tym jest bardzo łagodne. Nie jest również szczególnie drogie i trudne w użyciu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat.

Szare mydło to mieszanka soli potasowych, gliceryny, wyższych kwasów karboksylowych, chlorku sodu, kwasu cytrynowego i innych składników. W przeciwieństwie do tradycyjnych mydeł, które mają charakter sody, szare mydło nie zawiera sztucznych składników czy substancji zapachowych. Dlatego też nie wywołuje uczulenia, a jego zapach pozostaje w zasadzie niewyczuwalny. Warto też pamiętać o tym, że sole potasowe sprawiają, że szare mydło jest miękkie i szybko rozpuszcza się w wodzie.

Z uwagi na swoją miękkość mydło szare jest produktem łatwym w obróbce. Z tego powodu niekiedy wykorzystuje się je jako materiał rzeźbiarski. Na niektórych uczelniach studenci przygotowują rzeźby i modele wykonana właśnie z szarego mydła. Z kolei studenci stomatologii używają go do produkcji modeli zębów.

Właściwości szarego mydła

Szare mydło nie uczula i uznawane jest za produkt hipoalergiczny. Dlatego jest odpowiednie także dla osób ze skórą wrażliwą i przetłuszczającą się. Pewną ostrożność muszą szachować jedynie osoby ze skórą suchą, aby nie doszło do jej zbyt mocnego przesuszenia. W tym przypadku mydło warto łączyć z kremami i balsamami nawilżającymi. Oprócz tego wykazuje ono silne właściwości antybakteryjne, a niektórzy eksperci są zdania, że wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną organizmu.

Zastosowania mydła szarego

Szare mydło ma bardzo szerokie zastosowanie i nie musi się ono ograniczać jedynie do mycia. Wykorzystywać je można także na wiele innych sposobów. Jak już wspomniano wyżej, posiada doskonałe właściwości antybakteryjne, dlatego też sprawdza się jako czynnik, który wspomaga leczenie trądziku różowatego. Warto jednak pamiętać o tym, że samodzielnie nie wyleczy wszystkich zmian trądzikowych, a stosowane może być jedynie jako uzupełnienie normalnego leczenia.

Oprócz tego, mydło szare posiada właściwości hipoalergiczne. Z tego powodu jego stosowanie poleca się osobom ze skórą tłustą i przetłuszczającą się. Można nim myć z powodzeniem całe ciało, w tym twarz. Wprawdzie zbyt często stosowane może wysuszyć skórę, ale temu da się łatwo zapobiec, dzięki użyciu kremów i balsamów nawilżających.

Szarym mydłem można myć nawet włosy. To wszechstronny kosmetyk, który nie uczula, a dodatkowo otwiera łuski włosowe. Dzięki czemu powoduje, że składniki odżywcze z maseczek mogą łatwiej wnikać we włosy. Jednak w przypadku włosów należy bezwzględnie łączyć je z kosmetykami nawilżającymi, aby nie doszło do nadmiernego przesuszenia. U niektórych osób z bardzo suchą skórą pojawić się może także łupież, dlatego trzeba na nie uważać.

Szare mydło to też świetny środek do wywabiania różnego rodzaju plam. Niekiedy wystarczy jedynie namoczyć zabrudzone miejsce wodą z szarym mydłem i gotowe. Mydło można także stosować do prania w pralce automatycznej.

Równie dobrze szare mydło sprawdza się podczas leczenia różnego rodzaju ran, nawet tych pooperacyjnych. Dość dobre efekty daje np. moczenie czy przemywanie ran jego roztworem. Z tego samego powodu jest ono polecane osobom z atopowym zapaleniem skóry. Nadaje się także do prania ubranek małych dzieci, gdyż nie uczula i nie wywołuje podrażnień.

Gdzie można wykorzystać właściwości szarego mydła?

Szare mydło okazuje się być także skutecznym środkiem na szkodniki atakujące rośliny doniczkowe, np. mszyce, wełniaki czy tarczniki. W takiej sytuacji należy rośliny regularnie przez kilka dni opryskiwać roztworem mydła.

Warto pamiętać o tym, że szare mydło okazuje się być skuteczne również przy leczeniu stłuczeń, złamań, skręceń i innych uszkodzeń stawów. Jego wyjątkowe właściwości pozwalają zmniejszyć obrzęk i opuchliznę.

Gdzie można kupić szare mydło?

Szare mydło można znaleźć w każdej aptece, drogerii i w większości supermarketów. Dostępne są produkty w kostce, a także w płynie. Co ciekawe, szare mydło można także samodzielnie przygotować w domu. W tym celu wykorzystuje się wodę destylowaną, oliwę z  oliwek oraz wodorotlenek potasu.

Cena szarego mydła wynosi na ogół kilka złotych za 100 gram produktu. W większych sklepach i w internecie można zakupić również większe opakowania mydła szarego w płynie. W tym przypadku cena wynosi 60-80 za 5 litrów kosmetyku.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.