Lwia zmarszczka to pionowe bruzdy, które niekiedy pojawiają się z biegiem czasu między brwiami. Powodem jest mocna mimika twarzy. Wyrażając emocje, marszcząc czoło, dochodzi do jej stopniowego pogłębiania się. Sprawdźmy jak przeciwdziałać temu problemowi estetycznemu.
Problem silnych zmarszczek na twarzy spędza sen z powiek wielu kobiet na całym świecie. Wynikają one z wielu czynników i pojawiają się z wraz z wiekiem. Niestety, niektórzy ludzie mają szczególne predyspozycje genetyczne do tego typu zmian. Tak zwana lwia zmarszczka to głębokie bruzdy między brwiami, które szczególnie silnie zmieniają ogólny wygląd i wyraz twarzy. Dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na zabiegi, pozwalające na jej złagodzenie.
Lwia zmarszczka – charakterystyka
Lwia zmarszczaka jest przypadłością charakterystyczną dla okolic czoła. Ma formę jednej bądź kilku pionowych linii pojawiających się między brwiami. W przeciwieństwie do innych zmarszczek, jest ona bardzo wyraźna i głęboka. Powstaje przede wszystkim na skutek ożywionej mimiki twarzy. Lwia bruzda pojawia się na ogół po ukończeniu 30 roku życia. Nadaje ona twarzy srogi, surowy charakter i niestety dość mocno ją postarza.
Za powstawanie lwiej zmarszczki odpowiedzialny jest mięsień marszczący brwi (z łac. musculus currugator supercilli). Znajduje się on po obu stronach nasady nosa. Jego skurcz pociąga skórę w dół i dośrodkowo. W ten sposób między brwiami powstaje głęboka, pionowa fałda zwana właśnie lwią zmarszczką. Pogłębia się ona wraz z upływem lat.
Domowe sposoby na lwią zmarszczkę
Za sprawą odpowiednich ćwiczeń i masaży można znacznie spłycić istniejącą już lwią zmarszczkę. Dobrze jest przede wszystkim rozpocząć ćwiczenia relaksujące. Jednym z najpopularniejszych sposobów gimnastyki twarzy jest tzw. facefitness, który polega na uciskaniu palcami wskazującymi miejsca powstawania zmarszczek i na marszczeniu brwi.
Bardzo dobrym sposobem walki ze zmarszczkami jest również drenaż limfatyczny twarzy, który wspomaga zapobieganie rozwoju zmarszczek, a przy okazji sprzyja spłycaniu zmarszczek już istniejących. Skutecznie stymuluje on przepływ limfy w organizmie, poprawia krążenie i likwiduje mało estetyczne obrzęki. Masaż polega na uciskaniu i pocieraniu skóry za pomocą określonych ruchów.
W przypadku lwiej zmarszczki pomocne bywają także maseczki, które można przygotować bez problemu także w domu. Doskonale do tego celu nadają się takie składniki jak oliwa z oliwek, sezonowe owoce, ogórki, jogurt, maślanka, ryż i śmietana. Ryż skutecznie stymuluje produkcję kolagenu. Poza tym maseczka z niego jest bardzo prosta w przygotowaniu. Wystarczy 3 łyżki ugotowanego ryżu zmieszać z łyżką miodu i ciepłego mleka. Taką mieszankę nakłada się na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy. Co ciekawe, maseczkę warto spłukiwać wodą pozostałą po ugotowanym ryżu, bo zawiera ona składniki korzystne dla skóry. Taki zbieg warto wykonywać raz na tydzień. Do pielęgnacji skóry twarzy doskonale nadaje się również olejek arganowy.
Lwia zmarszczka – jak można ją zlikwidować?
Niekiedy do usuwania lwiej zmarszczki wykorzystywany jest kwas hialuronowy. To naturalny polisacharyd, który występuje w warstwach skóry właściwej. To on zapewnia skórze elastyczność i sprężystość. Wraz z upływem lat jego ilość w organizmie maleje, dlatego skóra wiotczeje i stopniowo opada. Obecnie jednak medycyna estetyczna za sprawą zabiegu mezoterapii igłowej jest w stanie doprowadzić kwas hialuronowy pod skórę. Proces ten jest bezbolesny i trwa nie więcej niż 40 minut. Do niedawna kwas hialuronowy do tego celu pozyskiwano z kogucich grzebieni bądź z pępowiny. Dzisiaj do tego celu wykorzystuje się metody biotechnologiczne. W sprzedaży są także dostępne preparaty z kwasem hialuronowym, które spożywa się doustnie, ale nie dają one tak doskonałego efektu jak jego wstrzyknięcie miejscowe.
Lwią zmarszczkę można także skutecznie zniwelować za pomocą botoksu, a więc jadu kiełbasianego. To toksyna, która tworzy się naturalnie w starych wędlinach. Dawniej leczono nią nadmierne napięcie mięśni ust u małych dzieci. Po jakimś czasie botoks zaczęto wykorzystywać do walki ze zmarszczkami. Działa on jednak jedynie na zmarszczki mimiczne, a więc takie jak lwia zmarszczka. Co więcej, można stosować go nawet u osób bardzo młodych. Wstrzykiwana substancja działa na skórę nie tylko wygładzająco, ale i zapobiegawczo. U osób z wstrzykniętym botoksem jest dużo mniejsza szansa na rozwinięcie się lwiej bruzdy.
Czasami u osób z problemem lwiej zmarszczki stosuje się połączenie botoksu z kwasem hialuronowym. Botoks wstrzykiwany jest w mięsień mimiczny twarzy. Dzięki temu blokuje skutecznie wydzielanie acetylkocholiny, a więc neuroprzekaźnika przekazującego impulsy nerwowe w stronę mięśni. W ten sposób tracą one zdolność do napinania się, a mięsień pozostaje nieruchomy. Z kolei kwas hialuronowy pozwala na skuteczne wygładzenie fałdy lwiej zmarszczki. Obecnie eksperci są zdania, że jest to najlepsza metoda na pobycie się lwiej zmarszczki. Efekt widać już po kilku dniach od przeprowadzonego zabiegu.
Jak wygląda zabieg usuwania lwiej zmarszczki?
Na początku należy udać się do specjalisty i skonsultować z nim swój stan zdrowia. Czasami konieczne jest również wykonanie dodatkowych badań. Zabiegu z użyciem botoksu i kwasu hialuronowego nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Sam zabieg jest bezbolesny, przeprowadza się go w warunkach sterylnych. Czasami zaraz po przeprowadzeniu twarz może być lekko obrzęknięta i opuchnięta (ewentualnie pojawiaj się siniaki), ale efekt ten stosunkowo szybko mija.