Rozstępy to problem, który dotyka nie tylko kobiety, ale coraz częściej i mężczyzn. Mało estetyczne, czerwone pęknięcia na udach, plecach czy brzuchu to zmartwienie wielu osób. Dlaczego na skórze pojawiają się rozstępy i jak można się ich pozbyć domowymi sposobami? Można o tym przeczytać w poniższym artykule.
Wiele osób zastanawia się czy domowe sposoby na rozstępy działają. Krótka odpowiedź jest niejednoznaczna. I tak, i nie. Wszystko zależy od kluczowych czynników, takich jak wiek, otyłość, czy genetyka. Niewątpliwe jednak samodzielna i regularna pielęgnacja może zapewnić znaczne efekty.
Czym są rozstępy?
Rozstępy są uciążliwymi i mało estetycznymi zmianami, które zachodzą głęboko w skórze. Dlatego też tak trudno jest je zlikwidować. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie ich pojawianiu. Na ogół, rozstępy pojawiają się na skutek szybkiego przybierania na wadze w okresie ciąży, bądź na skutek zbyt szybkiego wzrostu w czasie dojrzewania. Na rozstępy narażone są przede wszystkim kobiety, ale czasami dotykają również mężczyzn. Ich powstawaniu zawsze towarzyszą zmiany hormonalne w organizmie.
Jak skutecznie walczyć z rozstępami?
Kluczem do sukcesu jest oczywiście profilaktyka. Kiedy wzrost wagi jest dość widoczny, warto smarować miejsca szczególnie narażone na wystąpienie rozstępów np. oliwką dla dzieci. Celem jest nawilżenie i uelastycznienie skóry. Podczas rozciągania skóry zawarte w niej włókna kolagenowe są osłabione i szybciej pękają. Dlatego na skórze pojawiają się paseczki koloru czerwonego, które nie zlikwidowane zostają już na zawsze. Poza domowymi sposobami coraz częściej do leczenia rozstępów wykorzystuje się laseroterapię. Prowadzi ona do powstawania młodych komórek i nowego kolagenu, gdyż pobudza do regeneracji głęboką warstwę skóry. Poza tym, w walce z rozstępami pomaga dieta bogata w witaminę K i cynk. Warto jeść kiełki, orzechy, owoce morza oraz zielone liście warzyw, które są bogate w cynk. W swojej diecie można też uwzględnić wątróbkę, pomidory czy nabiał – źródło witaminy K.
Domowe sposoby na rozstępy
Najlepszym sposobem na walkę z rozstępami są masaże. Warto je wykonywać codziennie, nawet samodzielnie. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w szorstką gąbkę i wykonywać w miejscu występowania rozstępów okrężne ruchy. Dzięki nim pobudzone zostanie krążenie krwi w skórze, która odbuduje zerwane włókna kolagenowe. Masaż można wykonywać na sucho za pomocą kremów na rozstępy lub zwykłej oliwki.
Podczas masażu warto jest wykorzystać olejek migdałowy, który pomaga skórze regenerować się, a dodatkowo ładnie pachnie. Należy wymieszać go z niewielką ilością olejku lawendowego i rumiankowego, a następnie stosować dwa razy dziennie. Niestety, w przypadku starszych rozstępów taki masaż nie jest efektywny, bo naturalny proces naprawczy skóry już się skończył. Olejek lawendowy zmniejsza widoczność rozstępów i je rozjaśnia. Tym samym stają się one niewidoczne, jednak nie powoduje on pełnej regeneracji skóry. Z tego powodu w czasie opalania rozstępy mogą stać się bardziej widoczne. Jest to jednak szansa na uzyskanie dobrego efektu wizualnego. Oprócz tego warto regularnie sięgać po peeling z fusów kawy, który pomaga również na cellulit. Dobrze jest wykonywać go nawet co drugi dzień.
W formie kremów warto stosować również na skórę aloes oraz witaminy K, A i E. Nie tylko rozjaśnią one stare rozstępy, ale i pomogą w odbudowie nowych włókien kolagenowych. Krem aloesowy można wykonać samodzielnie w domu. Do tego celu potrzebny jest jedynie żel z aloesu, oliwa z oliwek oraz witaminy w ampułkach. Można przechowywać go przez dłuższy okres czasu w lodówce.
Czas to pieniądz – nie wolno zwlekać z leczeniem rozstępów
Najlepiej jest w ogóle zapobiegać pojawianiu się rozstępów. W profilaktyce najważniejsze są regularne ćwiczenia oraz dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wody. Usprawnia to procesy zachodzące w komórkach skóry i skutecznie chroni przed rozwinięciem się rozstępów. Oprócz tego warto postawić na zdrową dietę i regularnie stosować kremy oraz oliwki pielęgnacyjne. Wówczas problem rozstępów nie będzie groźny, a przy okazji poprawie ulegnie ogólna kondycja skóry. Warto także sięgać po inne pielęgnacyjne produkty na rozstępy, które często mamy pod swoją ręką.
Jak widać, domowe sposoby na rozstępy nie gwarantują pełnego sukcesu, szczególnie gdy zmiany w organizmie są znaczne. Warto jednak wspierać samodzielnie procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu widoczność blizn będzie znacznie mniejsza.