Zabieg powiększania ust cieszy się coraz większą popularnością. Do jego wykonania wykorzystuje się kwas hialuronowy lub autogenną tkankę tłuszczową. Większość osób decyduje się na niego ze względów estetycznych, w celu nadania ustom większej objętości oraz podkreślenia ich konturu.
W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zabiegu powiększania ust.
Powiększanie ust za pomocą kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem, a więc rodzajem polisacharydu, który obecny jest we wszystkich organizmach żywych. Substancja ta wiąże wodę w skórze właściwej, tym samym gwarantując jej elastyczność i jędrność. Wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co przyczynia się do powstawania zmarszczek. W syntetycznych wypełniaczach kwas ma formę żelu. W zależności od miejsca, w które ma zostać wstrzyknięty, zawiera cząsteczki kwasu o zróżnicowanej gęstości. Po wprowadzeniu do skóry wiąże wodę i powiększa objętość wybranej okolicy.
Powiększanie usta jest zabiegiem czysto estetycznym. Kwas hialuronowy nie tylko powiększa, ale i skutecznie nawilża usta. Dlatego też metoda ta cieszy się tak dużą popularnością.
Przygotowanie do zabiegu powiększania ust
Na około siedem dni przed zabiegiem zaleca się ograniczenie przyjmowania leków przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Ponadto, nie zaleca się spożywania alkoholu na 24 godziny przez i 24 godziny po zabiegu. Poza tym, pacjent poddawany jest wywiadowi lekarskiemu, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Tak jest np. w przypadku opryszczki.
Poza tym przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu powiększania ust jest m.in. ciąża, okres karmienia piersią, choroby układowe np. nowotworowe, infekcje różnego rodzaju, schorzenia autoimmunologiczne czy skłonność do tworzenia się bliznowców.
Ile trwa zabieg powiększania ust i jak przebiega?
Na samym początku pacjent jest znieczulany miejscowo. Jego usta odkaża się, a następnie wstrzykuje w nie odpowiedni preparat. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wypełnioną okolicę chłodzi się w celu złagodzenia obrzęku. Całość trwa nie dłużej niż godzinę.
Poziom bólu podczas wykonywania zabiegu zależy od odporności pacjenta. Warto jednak wiedzieć o tym, że coraz częściej preparaty kwasu hialuronowego posiadają dodatek lidokainy, która skutecznie zmniejsza uczucie bólu. W przypadku osób z wysoką tolerancją na ból, powiększanie ust można przeprowadzić bez znieczulenia. Na ogół stosuje się znieczulenie miejscowe.
Jakie preparaty wykorzystywane są w czasie zabiegu?
W dobrych gabinetach medycyny estetycznej stosowane są preparaty certyfikowane, które spełniają wszystkie stawiane im normy i kryteria jakości. Rodzaj preparatu najczęściej wybiera lekarz, który wykonuje zabieg. Nie wolno używać środków starej generacji i trwałych wypełniaczy typu hydroksyapatyt wapnia. Ilość wykorzystywanego preparatu dobierana jest indywidualnie. Na ogół nie przekracza 1 ml. Poza tym zawsze po zabiegu istnieje możliwość zwiększenia dawki.
W razie, gdy pacjent jest niezadowolony z efektu zabiegu, w ostateczności kwas hialuronowy wstrzyknięty w usta można usunąć. Jednak w praktyce niewiele osób decyduje się na taki krok. Duże znaczenie ma masaż wykonywany po zabiegu, którego celem jest równomierne rozłożenie preparatu.
Postępowanie po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym
Jeśli preparat został podany w sposób prawidłowy i równomierny, pacjent nie odczuwa żadnej różnicy podczas wykonywania codziennych obowiązków. Powiększenie ust nie ma wpływu na ich unerwienie. Po samym zabiegu zaleca się picie dużych ilości wody niegazowej w celu związania cząsteczek kwasu. Dodatkowo należy chronić usta przed urazami. Przez jakiś czas warto unikać wysokich temperatur i nadmiernego wysiłku fizycznego. Pojawić się może też obrzęk, ale na ogół znika on samoistnie po 24 godzinach od momentu wykonania zabiegu. Efekt powiększenia ust widoczny zaczyna być z kolei po około 6-7 dniach. Utrzymuje się przez okres 8-12 miesięcy.
Ile kosztuje zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym?
Cena zabiegu powiększania ust waha się w przedziale od 800 do 1400 złotych. Na ogół z wyższymi cenami trzeba liczyć się korzystając z usług kliniki znajdującej się w większym mieście np. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Sporo zależy też od ilości zużytego materiału. To ten element w dużej mierze decyduje o cenie całego zabiegu. Nie warto jednak szukać miejsc, które oferują bardzo niskie ceny zabiegów takich jak powiększanie ust. Niekiedy nie posiadają one odpowiedniego doświadczenia lub wyposażenia do przeprowadzania tego typu zabiegów. Warto stawiać na sprawdzone kliniki i doświadczonych lekarzy.
Czasami w sieci można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty, w których oferowane ceny za zabieg powiększanie ust kwasem hialuronowym są prawie dwa razy mniejsze niż normalnie. Warto zachować czujność zarówno w sytuacji, gdy cena jest podejrzanie niska, jak i podejrzanie wysoka. Bardzo niska cena oznacza, że lekarz pracuje w zasadzie na granicy opłacalności, a najpewniej korzysta z preparatów niższej jakości, które dają gorszy efekt lub mogą powodować skutki uboczne.
2 komentarze
Dlaczego powinno się unikać siłowni i ćwiczeń ??
Dziękuje,
Jolanta
Za przeproszeniem ale pieprzysz głupoty… lekarze czy inne kobiety pracują na tych samych preparatach… o ludzie… nie każdy powinien mieć dostęp do internetu, a tym bardziej do wyrażania takich bzdur na forum publicznym …