Home Porady Rozstępy na piersiach – Co warto wiedzieć

Rozstępy na piersiach – Co warto wiedzieć

przez Patrycja Nowak
rozstępy na piersiach

Rozstępy na piersiach są niestety dość normalnym i często występującym u kobiet problemem, niezależnie od wieku, pochodzenia etnicznego czy dodatkowych czynników. Chociaż najczęściej pojawiają się podczas ciąży, istnieją również inne okoliczności, które im sprzyjają. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, zawsze lepiej im zapobiegać, niż leczyć. Dlatego właśnie często poleca się odpowiednią profilaktykę, pozwalającą na znaczne obniżenie ryzyka ich pojawienia lub znaczną redukcję. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat i ch powstawania, zapobiegania i likwidacji.

Rozstępy na piersiach na ogół są pozostałością po okresie dojrzewania lub ciąży. W celu skutecznego im zapobieżenia poleca się zarówno naturalne metody pielęgnacji, jak i dedykowane środki farmakologiczne. Z kolei w przypadku ich zaistnienia można skutecznie łagodzić ich widoczność, a nawet likwidować za pomocą nowoczesnych metod dermatologicznych. W dalszej części omawiamy dlaczego powstają, w jaki sposób im zapobiegać oraz jak można się ich pozbyć.

Rozstępy na piersiach – Dlaczego powstają?

Rozstępy na piersiach często pojawiają się w okresie ciąży, ale niekiedy z tym problemem borykają się również nastolatki. Powstawaniu rozstępów sprzyjają zmiany w gospodarce hormonalnej, m.in. wysoki poziom tzw. hormonu stresu, a więc kortyzolu. Hamuje on aktywność fibroblastów, a więc komórek produkujących włókna kolagenowe. W efekcie tego skóra jest osłabiona i na skutek rozciągania może niszczyć się jej struktura. W okresie ciąży poziom kortyzolu znacznie rośnie, a więc ryzyko pojawienia się na piersiach rozstępów jest spore. W przypadku młodych dziewcząt powodem jest zazwyczaj szybki wzrost biustu, a nie zmiany hormonalne. Powstawaniu rozstępów sprzyjają też wahania wagi czy czynniki genetyczne.

Do najczęstszych przyczyn ich powstawania zalicza się:

  • zmiany hormonalne i szybki wzrost biustu w wyniku dojrzewania dziewcząt,
  • rozciągnięcie skóry w wyniku ciąży lub chirurgicznego powiększenia piersi,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • szybka utrata wagi ciała lub przyrost masy ciała – również w wyniku rozciągania skóry,
  • brak nawodnienia w skórze.

Istnieje również wiele innych zaburzeń, które mogą być przyczyną powstawania rozstępów, dlatego jeśli czujesz, że coś wymyka się spod kontroli, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

10 najpopularniejszych i naturalnych rozwiązań przeciw rozstępom

Niestety pojawianiu się rozstępów na piersiach trudno jest zapobiec i niełatwo jest je też usunąć. Rozstępy to w zasadzie jeden z rodzajów blizn, bo uszkodzeniu ulega skóra właściwa. Tymczasem metody stosowane w domu działają jedynie na naskórek i z reguły nie dają zbyt dobrych efektów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

1. Olejki roślinne

Jeśli szukasz całkowicie naturalnego rozwiązania, aby usunąć rozstępy na piersiach, olejki mogą być najlepszym rozwiązaniem. Istnieje wiele ich rodzajów, które mogą pomóc w zmniejszeniu tych znaków, a do najpopularniejszych należą:

Witaminy i ogólne właściwości tych olejów mogą przyspieszyć proces gojenia bez zagrożenia dla skóry. Sprawdzają się zarówno w zapobieganiu, jak i łagodzeniu widoczności. Większość z olejów jest bogata w witaminę E, która jest niezwykle ważną substancją aktywną, bardzo pomocną w codziennej pielęgnacji skóry.

Dla zmniejszenia rozstępów na piersiach, należy delikatnie wmasowywać olejki w skórę. Dla zwiększenia efektywności ich działania należy zastosować odpowiednie masaże. Działanie tego rodzaju metod naturalnych nie jest jednak natychmiastowe i wymaga sporego okresu stosowania. Warto w tym przypadku hołdować zasadzie, że „nie od razu Rzym zbudowano”. Innymi słowy, należy być być cierpliwym i wytrwałym, ponieważ rozstępy na piersiach nie znikają z dnia na dzień.

2. Witaminy

Ogólnie rzecz biorąc, witaminy są niezwykle ważne dla ciała, umysłu i duszy. Jeśli chodzi o rozstępy na piersiach, niektóre z tych substancji mogą wesprzeć skórę w procesach regeneracji, przywracając jej zdrowy i świeży wygląd. Aby usunąć rozstępy na piersiach i wzmocnić ogólną pielęgnację skóry, warto przede wszystkim postawić na takie związki jak:

Można zwiększyć dzienne spożycie witaminy C poprzez spożywanie pokarmów i napojów bogatych w ten składnik odżywczy. Podobnie, żywność bogata w witaminę A również pomoże w uzyskaniu długoterminowych rezultatów. Witamina E jest z kolei niezwykle popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry, ze względu na niezliczone korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne. Można użyć oleju lub ekstraktu witaminy E, aby nanieść na rozstępy, w celu uzyskania jeszcze lepszych rezultatów.

3. Soki warzywne i owocowe

Podobnie jak oleje, naturalne soki mogą również skutecznie redukować pojawianie się rozstępów na piersiach. W rzeczywistości działają na całym ciele, także w innych kluczowych obszarach, takich jak biodra, uda czy brzuch. Aby skutecznie chronić swoją skórę przed zmianami dermatologicznymi zaleca się stosowanie w 100% naturalnych soków. Najskuteczniejszym na to sposobem jest samodzielne ich wyciskanie z owoców lub warzyw, a najskuteczniejsze z nich to:

  • sok cytrynowy,
  • sok z ogórka,
  • sok ziemniaczany.

Świeże soki są bogate w cenne składniki odżywcze i mogą skutecznie wspomagać regenerację komórek skóry. W niektórych przypadkach można nawet połączyć soki, aby skorzystać z efektu synergicznego działania zawartych w nich substancji odżywczych. Na przykład mieszanie soku z ogórka z sokiem z cytryny może mieć niesamowity wpływ na kondycję skóry. Stosując je na zewnątrz można pozwolić swojej skórze wchłonąć soki, a następnie wziąć prysznic po około pół godzinie. Tego rodzaju pielęgnacja doskonale wspomaga również walkę z rozstępami na piersiach.

4. Naturalne złuszczanie

Rozstępy na piersiach można łagodzić poprzez miejscowe złuszczanie skóry. Zamiast kupować komercyjne produkty złuszczające, można samodzielnie przygotować domowy peeling. Sól i cukier to świetne naturalne składniki peelingujące, które można stosować w zależności od potrzeb. Zaleca się często, aby połączyć składniki cierne ze składnikiem nawilżającym, takim jak olej z witaminą E. W ten sposób z powodzeniem usunąć można martwe komórki naskórka i utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry po procesie złuszczania. Podczas stosowania zabiegu peelingu warto zachować umiar, aby nie powodować żadnych uszkodzeń skóry.

5. Białka jaj

Jaja kurze to często stosowane składniki domowych preparatów pielęgnacyjnych, z których wykonuje się np. maseczki. W kontekście walki z rozstępami szczególnie przydatne są białka, które zawierają znaczne ilości cennych aminokwasów i dzięki temu doskonale wspomagają proces utrzymania zdrowia skóry. Często poleca się ubić białka i nałóż je na rozstępy na piersiach. Po odczekaniu aż wyschną w naturalny sposób, usuwa się je ze skóry delikatnie zmywając. Po zakończeniu zabiegu warto upewnić się, że skóra jest odpowiednio nawilżona naturalnym nawilżaczem. Zaleca się przy tym zastosować jeden z powyżej wymienionych olejków naturalnych.

6. Aloe Vera

Kolejnym godnym zaufania składnikiem naturalnych środków pielęgnacyjnych jest aloes. Sok lub żel z aloesu posiada wprost niezliczone zalety dla zachowania ogólnego stanu zdrowia, nie tylko dla usuwania rozstępów na piersiach. Może również pomóc w leczeniu innych rodzajów blizn, oparzeń lub uszkodzeń, więc można liczyć na niego przy prawie każdym problemie ze skórą. Aby uzyskać skuteczny domowy środek zaradczy, najlepiej zastosować liść aloesu i pozyskać z niego żel. Poleca się zastosować go bezpośrednio na skórze i pozwolić mu zaschnąć. Po kilku godzinach można go zmyć i regularnie powtarzać cały proces, aż rozstępy na piersiach zaczną znikać.

7. Masło kakaowe

Masło kakaowe to wspaniałe domowe lekarstwo na wiele dolegliwości dermatologicznych, którego nazwa brzmi całkiem pysznie. Organiczne masło kakaowe jest jednym z najlepszych środków wspomagających produkcję kolagenu, więc naturalne jest, że może pomóc zmniejszyć rozstępy na piersiach. Zamiast używać oleju lub soku, stosuj maskę kakaową i stosuj ją do masażu. Jego zapach jest niezwykle przyjemny, więc niekoniecznie musisz go później zmyć. Masło kakaowe doskonale sprawdza się również w zapobieganiu rozstępom na piersiach, dlatego warto starać się dopasować je do swojej codziennej rutyny, aby uzyskać długotrwałe rezultaty.

8. Techniki masażu

Oprócz stosowania olejków, soków lub innych środków do łagodzenia rozstępów na piersiach, takich jak masło kakaowe, warto również stosować masaże. Ich działanie ma na celu przede wszystkim poprawę krążenia krwi i tym samym wzmocnienie efektu regeneracji skóry. Najlepiej jest stosować okrągłe ruchy na całym biuście, ostrożnie przesuwając się po skórze piersi. Nie należy poddawać ich nadmiernemu uciskowi, ponieważ może to prowadzić do siniaków lub innych bolesnych problemów. Ponadto warto rozważyć tę delikatną technikę masażu w ramach swojej zwykłej, codziennej rutyny pielęgnacji urody.

9. Ziemniaki

Zapewne część osób zauważyło, że na liście soków wspomagających pielęgnację skóry znalazły się ziemniaki. Można je stosować do leczenia rozstępów na piersiach w kilku formach. Oprócz naturalnego soku można również pokroić ziemniaka i umieścić plasterki na problematycznych miejscach. Warto nimi wykonywać masaż przez dziesięć lub piętnaście minut. Zawarte w ziemniakach składniki odżywcze przyspieszają gojenie i oczyszczają skórę, jeśli zabiegi są regularnie powtarzane.

10. Woda

Ostatnia, ale na pewno nie najmniej ważna, jest woda. Stanowi ona prawdopodobnie najważniejszy element prawidłowej profilaktyki przeciw rozstępom. Brak odpowiedniego nawodnienia może być główną przyczyną wielu różnych problemów zdrowotnych, również takich jak rozstępy na piersiach. Warto pić co najmniej dzienną zalecaną ilość wody każdego dnia, wynoszącą ok. 8 pełnych szklanek. Jak wspomnieliśmy w pierwszej części artykułu, odwodnienie może być jednym z głównych winowajców rozstępów na piersiach, więc nie należy o tym nigdy zapominać.

Zabieg usuwania rozstępów na piersiach

Jeszcze jakiś czas temu usuwanie rozstępów na piersiach było bardzo trudne. Dzisiaj jednak do dyspozycji jest wiele zabiegów, które są bardzo skuteczne, a przy tym bezbolesne. Do usuwania rozstępów na piersiach często wykorzystywany jest laser frakcyjny, a więc taki, którego wiązka podzielona jest na wiele małych strumieni. Jego energia dociera bardzo głęboko w strukturę skóry i powoduje pewne mikrouszkodzenia. Daje to dla organizmu sygnał, że należy rozpocząć regenerację w celu zagojenia uszkodzeń, dzięki czemu następuje wzrost produkcji kolagenu. Proces ten następuje bardzo szybko, a rozstępy na piersiach stają się mniej widoczne lub znikają całkowicie.

Podczas zabiegu to lekarz ustala głębokość docierania wiązki lasera oraz intensywność całego procesu. W czasie wpuszczania wiązki laserowej może być odczuwany lekki dyskomfort, dlatego często wcześniej stosuje się znieczulenie miejscowe. Po zabiegu skóra może być lekko czerwona i obrzęknięta, ale tego rodzaju skutek uboczny zazwyczaj dość szybko mija. Efekty zabiegu na ogół widać po ok. 4- 6 tygodniach, ponieważ mniej więcej tyle regeneruje się skóra. Zabieg laserem frakcyjnym wykonywany może być nie tylko na piersiach, ale na całym ciele.

Mezoterapia w walce z rozstępami na piersiach

Innym rodzajem zabiegu, z którego mogą skorzystać panie z rozstępami na piersiach, jest mezoterapia. Polega ona na nakłuwaniu skóry cienką igłą i wstrzykiwaniu w nią substancji leczniczych. Na ogół są to preparaty zawierające kwas hialuronowy, bądź kwas polimlekowy. Stymulują one fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, co pozwala na skuteczną regenerację skóry. W ich skład wchodzą także liczne witaminy, substancje odżywcze czy antyoksydanty.

Duże znaczenie ma również samo nakłuwanie skóry. W ten sposób tworzą się w niej mikrouszkodzenia, które również wymagają uruchomienia naturalnych procesów regeneracyjnych. Mezoterapia stosowana jest samodzielnie lub jako uzupełnienie laseroterapii. Lekarze zalecają ten zabieg osobom ze świeżymi rozstępami, ponieważ w przypadku rozstępów starszych efekty nie są tak dobre.

Kiedy zdecydować się na zabieg usuwania rozstępów na piersiach?

Rozstępy niestety nie znikają samoistnie. Wraz z upływem czasu blakną i są mniej widoczne, ale i tak prezentują się na skórze mało estetycznie. Im wcześniej rozpocznie się ich usuwanie, tym lepiej. Proces będzie bowiem krótszy i da lepsze efekty. W sytuacji gdy rozstępy pojawiły się na piesiach w czasie ciąży, to na laseroterapię czy mezoterapią można zdecydować się już po zakończeniu laktacji. Warto przy tym pamiętać, że metoda usuwania rozstępów z użyciem lasera frakcyjnego daje dobre efekty nawet w przypadku rozstępów starszych, również takich, które mają kilkanaście lat.

Podobne artykuły

1 komentarz

Alicja 3 grudnia 2018 - 15:54

ja zaczelam ostatnio uzywac kremu strialys bo zachecily mnie pozytywne opinie i jego naturalny skład (ekstrakt z bluszczu pospolitego, z bylicy bożego drzewka, z ruszczyka kolczastego itp) i jak narazie mam wrazenie ze skora mi sie ładnie regeneruje 😉 jestem ciekawa efektów dalyszch 🙂

Reply

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.