Złuszczanie naskórka to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, mających na celu przyspieszenie procesów regeneracji i pobudzenie tkanki do odbudowy. W odróżnieniu od peelingu enzymatycznego, peeling gruboziarnisty usuwa martwy naskórek dzięki mechanicznemu działaniu ciernemu. W zabiegach tego rodzaju wykorzystuje się w rozmaite składniki, m.in. cukier, sól, kawę, a nawet łupiny orzechów czy drobinki materiałów syntetycznych. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki i zalecenia dla tego rodzaju peelingu.
Gładkie i jędrne ciało to marzenie niejednej kobiety, jednak aby uzyskać zamierzony efekt, trzeba regularnie o nie dbać. Należy przede wszystkim zapewnić nie tylko o odpowiednie nawilżenie skóry, ale również o usunięcie martwych komórek naskórka. W jaki jednak sposób można wygładzić skórę? Najlepiej sięgając po peeling gruboziarnisty, który pomoże w prawidłowy sposób złuszczyć skórę i dodatkowo przygotuje ją na przyjęcie substancji aktywnych, znajdujących się m.in. w balsamie do ciała. Z uwagi na swoją szczególną strukturę peeling gruboziarnisty nie powinien być stosowany na twarz, ponieważ jest zbyt mocny i mógłby doprowadzić do silnego podrażnienia skóry. Kiedy jednak warto sięgnąć po tego rodzaju zabieg, a kiedy jest to niewskazane? Jak działa peeling gruboziarnisty? Z jakich składników można go przygotować? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te najważniejsze pytania.
Peeling gruboziarnisty – Co warto wiedzieć?
Tego rodzaju kosmetyk zawiera w sobie najczęściej zmielone łupiny orzecha, pestki brzoskwini, migdały, sól lub zmielone ziarna kawy. Im większe drobinki, tym oczywiście silniejsze działanie ścierające produktu. Peeling gruboziarnisty sprawdza się idealnie w przypadku grubej i poszarzałej skóry, ponieważ pomaga poprawić krążenie krwi, przywracając tym samym cerze jej naturalny koloryt. Decydując się jednak na tego rodzaju zabieg peelingujący, należy pamiętać o tym, że mechanicznie złuszczana skóra może stawać się z czasem bardziej wrażliwa na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Z tego też względu na skórze może pojawić się zaczerwienienie, przesuszenie oraz nadmierne napięcie. Aby tego uniknąć, należy gruboziarnisty peeling wykonywać nie częściej niż 1 raz w tygodniu, dobierając oczywiście odpowiedni preparat do potrzeb swojego rodzaju skóry.
Jak działa peeling gruboziarnisty?
Regularnie wykonywany peeling gruboziarnisty pomaga wygładzić, ujędrnić oraz odświeżyć skórę. Poprawia jej krążenie krwi, usuwa nadmiar sebum, pomaga odblokować pory, czyli ujścia mieszków włosowych, a także usuwa zalegające na powierzchni skóry martwe komórki naskórka. Przede wszystkim pomaga przywrócić skórze zdrowy i promienny wygląd.
Dla kogo polecany jest peeling gruboziarnisty?
Po zabieg złuszczania mechanicznego powinny sięgać przede wszystkim te kobiety, które zmagają się z nadmiernie zgrubiałym naskórkiem stóp, jak również te, które chciałyby ujędrnić i wygładzić takie partie ciała jak uda, biodra i pośladki. Peeling gruboziarnisty stanowi świetne wprowadzenie do kuracji antycellulitowej oraz wyszczuplającej, jednak sprawdza się również bardzo dobrze po depilacji. Dzięki peelingowi można bowiem zapobiec wrastaniu włosów.
Kiedy nie należy sięgać po peeling gruboziarnisty?
Peeling gruboziarnisty, a w szczególności ten, który zawiera w sobie kwasy owocowe, nie powinien być stosowany przed wyjściem na słońce. W przeciwnym wypadku można zafundować sobie skórne przebarwienia, których usunięcie nie jest niestety takie proste, jakby się to mogło wydawać. Tego rodzaju peeling nie jest również wskazany w przypadku kobiet, które mają problem z naczynkami oraz stanami zapalnymi skóry.
Domowe przepisy na peeling gruboziarnisty
Peelingi gruboziarniste można bez problemu znaleźć w każdej drogerii, jednak warto przygotować je w domowym zaciszu ze składników, które znajdują się w każdej kuchni. Regularne stosowanie takich zabiegów przynosi bardzo dobre efekty, a koszt ich przygotowania jest kilkukrotnie niższy, niż zakup gotowego produktu. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych i najczęściej stosowanych receptur.
Peeling cukrowy
Peeling cukrowy można przygotować na kilka sposobów. Cukier można zmieszać zarówno z żelem pod prysznic, jak i olejem lub balsamem do ciała. Jeśli chodzi o proporcje, to wszystko uzależnione jest od tego, czy peelingowane będzie całe ciało, czy tylko jakiś fragment, np łydki, pośladki, czy ręce. Zazwyczaj kilka łyżek cukru należy wymieszać z produktem bazowym, wmasowując następnie powstałą mieszankę (konsystencja ma przypominać gęstą zawiesinę) w skórę. Po wykonaniu zabiegu peelingu cukrowego ciało należy spłukać letnią wodą, delikatnie osuszając ją i wmasowując ulubiony balsam czy masło do ciała.
Peeling solny
Aby przygotować taki peeling, należy zaopatrzyć się w sól morską, która jest ona bogata w cenne dla skóry składniki mineralne. Podczas zakupu należy jednak zwrócić uwagę na jej grubość, wybierając tę gruboziarnistą, ale nie przesadnie. Przygotowanie peelingu solnego jest bardzo proste, ponieważ podobnie jak peeling cukrowy, odmierzoną ilość soli należy zmieszać z żelem pod prysznic lub ulubionym olejem kosmetycznym. Taką mieszankę warto wzbogacić o kilka kropli olejku eterycznego, np. grejpfrutowego lub lawendowego. W celu zwiększenia działania terapeutycznego można także dodać olejek rycynowy lub olejek z drzewa herbacianego.
Peeling kawowy
Peeling kawowy to jeden z najpopularniejszych zabiegów tego rodzaju, ponieważ pomaga nie tylko wygładzić skórę, ale wspomaga również walkę z cellulitem. Aby przygotować taki peeling, wystarczy zmieszać ze sobą ok. 4 łyżki fusów z 1 łyżeczką cynamonu i 1 łyżeczką cukru lub soli. Tak przygotowanym peelingiem należy następnie wykonać dokładny masaż całego ciała, zmywając następnie resztki domowego kosmetyku letnią wodą. Z uwagi na fakt, że peeling kawowy dosyć mocno brudzi skórę, warto czasem zmyć jego pozostałości żelem pod prysznic. Podczas przygotowywania zabiegu najlepiej sięgać po świeżo zaparzoną kawę, ponieważ takie właśnie fusy zawierają największe ilości kofeiny, która dodatkowo stymuluje pracę skóry.