Hawajski masaż Lomi lomi nui to zabieg leczniczo-relaksacyjny całego ciała, z wyłączeniem obszarów intymnych. Dzięki tradycyjnym technikom dotyku zapewnia naturalną potrzebę kontaktu fizycznego, zapewniającą uczucie głębokiego relaksu i odprężenia. Może trwać nawet do 90-120 minut, podczas których wykonuje się rożnego rodzaju techniki przy użyciu dłoni i przedramion. W niniejszym artykule przybliżamy na czym polega, jakie zapewnia efekty i kiedy warto z niego korzystać.
Masaże relaksacyjne cieszą się coraz większa popularnością praktycznie na całym świecie. Masaż lomi lomi, a więc masaż hawajski, zwany również lomi lomi nui to rodzaj zabiegu, który w niczym nie przypomina masażu klasycznego. Lomi to słowo pochodzące z języka hawajskiego, które oznacza dotyk miękką łapką zadowolonego kota. Masowana w ten sposób osoba ma czuć zadowolenie z dotyku, który jest indywidualnie dopasowany do każdego człowieka. Masaż ma charakter odprężający i relaksacyjny, którego zadaniem jest wyciszanie oraz rozładowywania napięcia mięśniowego.
Jak wygląda masaż lomi lomi?
Przed masażem relaksacyjnym lomi lomi odbywa się rozmowa z masowaną osobą. W jej trakcie należy poinformować o przebytych dolegliwościach czy urazach. Hawajczycy są zdania, że masowane ciało to świątynia, która powinna być szanowana i dobrze pielęgnowana, a więc masaż traktują bardzo poważnie.
Masaż hawajski trwa zazwyczaj od 90 do 120 minut. Wykonywany jest przy zapalonych świecach i nastrojowej muzyce relaksacyjnej, a także z wykorzystaniem olejków eterycznych. Przed i po masażu lomi lomi wskazane jest wypicie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Podczas masażu osoba poddawana zabiegowi powinna być pozbawiona bielizny i może mieć na sobie jedynie ręcznik. Masażysta odpowiednio dobiera i podgrzewa mieszankę oleju do masażu i aplikuje go na skórę masowanej osoby – na plecy, a potem na podudzia, ramiona, nogi, klatkę piersiową, brzuch, kark oraz twarz. Masowane są też stopy i dłonie. Masażysta jednak nie dotyka okolic intymnych, które przez cały czas pozostają zasłonięte. Na ogół po masażu pacjent przez chwilę leży, a czasem nawet zasypia. Masaż hawajski najczęściej wykonuje jeden masażysta, ale są wyjątki od tej reguły. Zabieg masażu jest dość głęboki, ale nie bolesny.
Na poniżej prezentowany filmie można zobaczyć jak wygląda klasyczny masaż hawajski.
Działanie masażu lomi lomi
Masaż hawajski jest masażem o działaniu odprężającym, wykazuje jednak także właściwości lecznicze, a w szczególności:
- pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej,
- pozytywnie wpływa na krążenie krewi i procesy przemiany materii,
- poprawia ruchliwość i elastyczność stawów,
- powoduje wzrost energii witalnej,
- działa pozytywnie na układ krwionośny i limfatyczny.
Wprawdzie dzisiaj spotyka się różne rodzaje masażu relaksacyjnego, ale masaż lomi lomi wyróżnia się na ich tle indywidualnym podejściem do masowanej osoby. Masażyści wywodzący się z Hawajów często wolą masować klientów w ich domach, bo mają wówczas z nimi bliższy kontakt. Lomi lomi nui to również sposób na życie. Masażyści posiadają także szeroką wiedzę w temacie zdrowej diety, aktywności fizycznej czy stylu życia.
Masaż hawajski – Podstawy filozoficzne
Hawajska filozofia życia nazywana jest Huna. Hawajczycy wierzą, że człowiek to integralna część natury, dlatego praca z nim odzwierciedla elementy, które występują pierwotnie w przyrodzie. Poza tym, rdzenni mieszkańcy Hawajów wierzą, że najważniejszym elementem życia człowieka jest miłość. Dlatego też masaż lomi lomi nui nazywa się niekiedy masażem kochających rąk, gdyż jego istotą jest przekazywanie za pomocą rąk ciepła, miłości i akceptacji. Ponadto masaż hawajski ma uruchomić płynny ruch energii w ciele, co zapewnia lepsze zdrowie i dobre samopoczucie. Zdaniem Hawajczyków masaż lomi lomi wykazuje nie tylko wspaniałe i przyjemne właściwości relaksacyjne, ale i terapeutyczne.
Jak działa masaż lomi lomi?
Masaż hawajski lomi lomi to masaż bardzo intensywny, ale jednocześnie bezbolesny. Doskonale rozluźnia mięśnie i ścięgna, a przy tym zwiększa ruchliwość i elastyczność stawów. Masaż ten wspomaga procesy przemiany materii i stymuluje układ trawienny do intensywniejszej pracy, przyspieszając tym samym proces spalania tkanki tłuszczowej. Masaż lomi lomi skutecznie relaksuje, wycisza i koi nerwy, a poza tym zapewnia ulgę w stanach długotrwałego stresu. Zabieg tego rodzaju poprawia krążenie krwi i limfy, stymulując organy wewnętrzne do działania i poprawy ogólnego samopoczucia. W tym zakresie spełnia pewne funkcje leczniczego masażu limfatycznego.
Masaż lomi lomi – Wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania
Masaż lomi lomi powinno się przeprowadzać przede wszystkim w przypadku dolegliwości takich jak:
- przepracowanie,
- depresja,
- dolegliwości mające związek z zaburzeniami lękowymi,
- stan długotrwałego stresu, napięcia czy niepokoju,
- bóle głowy i pleców,
- długotrwałe przebywanie w jednej pozycji,
- dolegliwości reumatyczne,
- spadek odporności psycho-fizycznej,
- stosowanie kuracji odchudzających.
Masaż lomi lomi nie jest jednak dla każdego. Nie powinno się go wykonywać u chorych na białaczkę oraz choroby skórne, a także różnego rodzaju choroby zakaźne, itp. Przeciwwskazaniami do wykonywania masażu hawajskiego są też żylaki czy podwyższona temperatura organizmu.
Właściwości masażu lomi lomi
Masaż hawajski wykazuje wiele cennych właściwości, a przede wszystkim:
- doskonale rozluźnia mięśnie i ścięgna,
- wycisza, relaksuje, przynosi ulgę,
- poprawia krążenie krwi i limfy,
- jest intensywny, ale jednocześnie nie zadaje bólu osobie masowanej,
- dostosowywany jest do potrzeb danego pacjenta,
- zwiększa elastyczność i ruchliwość stawów,
- wspomaga procesy przemiany materii,
- skutecznie stymuluje układ trawienny,
- poprawia ogólne samopoczucie i pobudza do działania,
- stosowany jest w terapiach odchudzających jako środek stymulujący.
To wszystko sprawia, że popularność i zainteresowanie masażem hawajskim na całym świecie bardzo rośnie. Coraz więcej adeptów tej sztuki szkoli się również u najlepszych i tradycyjnych masażystów zamieszkujących odległe wyspy Pacyfiku.